Մշակույթ 13:15 04/01/2022 Հայաստան
Հրատարակվել է գեղարվեստական և վավերագրական կինոյի կարկառուն ներկայացուցիչ, սցենարիստ, դերասան Արտավազդ Փելեշյանի «Դու ֆիլմե՛ր արա ու լռի՛ր» գիրքը, որն ամբողջությամբ հուշագրություն է: Այն հրատարակվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
Գրքում Արտավազդ Փելեշյանը ներկայացնում է իր մանկության, պատանեկության, երիտասարդության և, առհասարակ, ամբողջ կյանքի և ստեղծագործական գործունեության վերաբերյալ հիշարժան դրվագներ:
Այն մեծ հետաքրքրություն ներկայացնող աշխատանք է, որն ուղղված է ոչ միայն աշխարհահռչակ ռեժիսորի կինոլսարանին. գեղարվեստական մտածողության, հեղինակի՝ նուրբ հումորով պատմելու ունակությունների շնորհիվ գիրքը կարող է հետաքրքրել ողջ ընթերցասեր հասարակությանը:
Հիշեցնենք՝ վերջերս Ամստերդամում անցկացված Փաստավավերագրական կինոյի միջազգային թիվ մեկ փառատոնում՝ IDFA-ում (The International Documentary Film Festival Amsterdam), կազմակերպվել էր համաշխարհային կինեմատոգրաֆիայի դասական Արտավազդ Փելեշյանի մեծարման երեկոն: Ի մեծարումն արվեստագետի՝ տեղի էր ունեցել նրա «Բնություն» ֆիլմի պրեմիերան:
Փառատոնի շրջանակում Փելեշյանն արժանացել էր «Life achievement award» («Ստեղծագործական նվաճումների համար») հատուկ, ոչ ամենամյա բացառիկ մրցանակին՝ կինոյի ոլորտում ունեցած անգնահատելի ավանդի համար։

Культура 20:02 04/01/2022 Армения
Изданы мемуары выдающегося представителя художественного и документального кино, сценариста, актера Артавазда Пелешяна «Делай фильмы и молчи».
Книга издана при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
В книге Артавазд Пелешян представляет памятные эпизоды из своего детства, отрочества, юности и всей своей жизни и творческой деятельности.
Это очень интересная работа, которая ориентирована не только на киноаудиторию всемирно известного режиссера. Благодаря художественному мышлению, умению автора рассказывать с тонким юмором книга может заинтересовать всю читательскую аудиторию.
В Амстердаме на IDFA - Амстердамский международный фестиваль документального кино недавно прошел вечер, посвященный классику мирового кино Артавазду Пелешяну. В честь творца состоялась премьера его фильма «Природа».
В рамках фестиваля за неоценимый вклад в сферу кино Пелешян был награжден наградой «За творческие достижения». Министр ОНКС РА Ваграм Думанян и заместитель министра Ара Хзмалян посетили великого мастера и поздравили его с полученной наградой.