ՀՀ ԱԳՆ՝ սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշման գաղափարը սխալ կենսագործվող քաղաքական մոտեցում է. Թաթոյան
«Հայաստանում գործող պետական քաղաքականությունն ընթանում է սխալ ուղղությամբ և անտեսում է մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմները»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նա նշեց, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին բոլոր խախտումների իրական պատճառը, իրական աղբյուրն ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության հովանավորության և թշնամանքի քարոզի պետական քաղաքականությունն է։
«Սա ոչ միայն ու ոչ այնքան հռետորաբանություն է, այլ սա երկար տարիների կյանքում կենսագործվող պետական քաղաքականություն է։
Այս քաղաքականությունը չի վերջանալու, քանի որ այս քաղաքականությունը ադրբեջանական իշխանությանների քաղաքական կայնքի, քաղաքական սնուցման աղբյուրն է, իրենց պաշտոնյաների քաղաքական կյանքի երաշխիքն է։ Դրա համար սա նպատակային քաղաքականություն է՝ արմենաֆոբիայի մեջ պահել սեփական ժողովրդին, շեղել սեփական ժողովրդին սեփական խնդիրներից։ Այնպիսի համակարգ է ստեղծված, որն ամբողջությամբ ոտնահարում է մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության համակարգը։ Այս ամեն ինչը հիմնավորվում է ապացույցներով»,- ասաց Ա. Թաթոյանը։
ՄԻՊ խոսքով, քանի այս բոլոր գործոնները կան, Ադրբեջանի կողմից հնչող բոլոր խաղաղասիրական հայտարարությունները կեղծ են, շղարշ են միջազգային հանրության համար։
«Երբ մենք մեր իրավունքների պաշտպանության երաշխիքներ չունենք, ավելի մեծ պրոբլեմների մեջ կարող ենք հայտնվել։ Այս առումով նշեմ, որ գլխավոր երաշխիքն ադրբեջանական զինված ծառայողների հեռացումն է, որը պետք է հիմնավորենք մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներով»,- ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Անդրադառնալով երեկ ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությանը, Ա. Թաթոյանն ասաց, որ այնտեղ կար հայ-ադրբեջանական սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշման գաղափարը, ինչը, ըստ ՄԻՊ-ի, մարդու իրավունքներն անտեսող առաջարկ է։
«Կարծում եմ՝ սա սխալ կենսագործվող քաղաքական մոտեցում է, որը մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներին հակադրվում է։ Հարց է առաջանում՝ մենք ո՞ւր պետք է քաշվենք, որտեղի՞ց պետք է քաշվենք։ Ամբողջ շփման գիծը շատ տեղերում անցում է մեր քաղաքացիների տների մեջով, մեր քաղաքացիներին պատկանող հողերի միջով։
Այս մոտեցումը հաշվի չի առնում մարդու իրավունքները։ Լավ, հետ քաշեցինք, ինչպե՞ս ենք թողնում մարդկանց այդ վիճակում, այն էլ երբ ադրբեջանական կողմից ընդհանրապես քաղաքացիական բնակավայր չկա։
Ինչի՞ հաշվին պետք է հետ գնանք, ավելին՝ դելիմիտացիա, դեմարկացիա էլ ընդհանրապես տեղի չի ունեցել։
Ամենայն վստահությամբ ասում եմ՝ մենք պետք է մարդու իրավունքների փաստերը հիմք վերցնենք, հիմնավորենք դրանով»,- ասաց Արման Թաթոյանը։
Նա հարցադրում արեց՝ զորքերի հայելային հետքաշումը ինչպե՞ս է վերականգնելու մարդկանց բնականոն կյանքը, մարդիկ, որ իրենց հողերը կորցրել են, չեն կարողանում օգտագործել, արդյո՞ք վերադարձվելու են իրենց։
«Գլխավոր հարցերն այստեղ են։ Հետևաբար խոսքը վերաբերում է ադրբեջանական զինված ծառայողների հեռանալուն»,- ասաց Ա.Թաթոյանը։
Նրա խոսքով, իր միջազգային բոլոր հանդիպումները վկայում են, որ այս առաջարկը կստանա նաև լայն միջազգային աջակցություն, քանի որ սա ԵԱՀԿ, ՄԱԿ-ի և մարդու իրավունքների ոլորտի կազմակերպությունների առաջարկած չափանիշների հիման վրա է։
«Հարց է բարձրացվում՝ արդյո՞ք իրատեսական է, քաղաքական տեսանկյունից կհեռանա՞ն թե՞ ոչ։ Այո, որովհետև այս առաջարկի դեպքում երբևէ չի ասվում, որ իրենց հեռանալու պարագայում ապառազմականացված անվտանգության գոտի ունենալու դեպքում այն դառնում է Հայաստան կամ Ադրբեջան, ասում ենք՝ դառնում է չեզոք գոտի, որ մարդիկ կարողանան ապրեն, շնչեն, իրենց անվտանգությունն ապահովեն։
Դա կորոշվի դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի արդյունքում, բայց այդ բանակցությունները կարող են տևել 10-20 տարի։ Ի՞նչ է նշանակում, այդքան ժամանակ մեր բնակիչները պետք է զրկանքներ կրե՞ն։ Բա մեղք չի մեր ժողովուրդը, տանջվում է, ադրբեջանական զինված ծառայողները, ճանապարհները փակելով, մեկուսացման, լրջագույն հումանիտար խնդիրներ են առաջացրել մեր բնակիչների համար»,- ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Նա ընդգծեց, որ շատ կարևոր է մեր ռազմական, քաղաքական պաշտոնյաները դադարեցնեն սահմանային անվտանգության, մեր բնակիչների իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցերը դիտարկել միայն ռազմական ու քաղաքական տեսանկյունից։
«Բավական է, չի կարելի այս հարցերին բացառապես ռազմական ու քաղաքական տեսանկյունից մոտենալ, չի կարելի մարդուց կտրել իր անվտանգության հարցը։
Ի՞նչ է նշանակում անվտանգություն։ Մեզ բոլորիս է չէ՞ վերաբերում, մարդուն է վերաբերում, ինչպե՞ս կարող ենք մարդուց կտրել իր անվտանգությանը վերաբերող հարցերը։ Հետևաբար, մեր պետական քաղաքականության հիմքում պետք է դնենք մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմները։
Եթե մենք շարունակենք կտրել անվտանգությունը մարդուց ու մարդու իրավունքներից, մենք կզրվենք նաև անվտանգությունից։ Մեր պետական քաղաքականությունը պետք է ընթանա մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներով»,- ասաց Թաթոյանը՝ հավելելով, որ այս մոտեցումները հնարավորություն կտան պաշտպանել նաև մեր զինվորներին, սահմանապահներին, ոստիկանության ծառայողներին, արտակարգ իրավիճակների նախարարության ծառայողներին, քանի որ նրանք պաշտպանում են մեր բնակչությանը։
«Որքան շատ ռազմական ու քաղաքական տեսանկյունից այս հարցերը դիտարկենք, այնքան մեզ կտրելու ենք մարդու իրավունքների, պաշտպանության քաղաքակիրթ միջազգային մեխանիզմներից»,- ասաց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
- Նպատակդ, վառ ու արկածաշատ ապագան քեզ է սպասում. Թշնամու գնդակից երեկ զոհված Ռուդիկ Ղարիբյանի խոսքերն են
- Ադրբեջանական սադրանքից հետո ինտենսիվ փոխհրաձգության գոտում հայտնաբերվել է ՀՀ ԶՈւ զինծառայողի դի. ՊՆ
- Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում ՀՀ 2 զինծառայողի սպանության ու այլ զինծառայողների առողջությանը վնաս պատճառելու համար. ՄԻՊ
- Ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով հայկական կողմն ունի 2 զոհ. ՊՆ
- Ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները վերսկսել են կրակը հայ-ադրբեջանական սահմանին․ կան վիրավորներ․ ՊՆ

Право 15:32 12/01/2022 Армения
Арман Татоян: Предложение МИД Армении о зеркальном отводе сил – неверно реализуемый политический подход
«В Армении государственная политика проводится в неверном направлении и игнорирует механизмы защиты прав человека», – заявил на пресс-конференции Защитник прав человека РА Арман Татоян.
По его словам, истинная причина и истинный источник нарушений Азербайджаном на армяно-азербайджанской границе – это проводимая азербайджанскими властями государственная политика под эгидой армянофобии и пропаганды вражды.
«И это не только и не столько риторика, сколько государственная политика, которая проводится на протяжении многих лет, с чем я сталкивался в разных случаях. Эта политика не закончится, поскольку она является источником политической жизни властей Азербайджана, гарантией политической жизни азербайджанских должностных лиц. Это целевая политика по насаждению армянофобии у собственного народа, отвлечению от их собственных проблем. Создана система, которая полностью попирает права человека и демократию. «Все это подтверждается доказательствами, – сказал А. Татоян.
По словам Защитника прав человека, пока существуют все эти факторы, все миролюбивые заявления Азербайджана являются ложью, завесой для международного сообщества.
«Когда у нас нет гарантий защиты наших прав, мы можем столкнуться с более серьезными проблемами. В этой связи хотел бы отметить, что главное гарантией является вывод азербайджанских военнослужащих, что должно быть обосновано правозащитными механизмами», – отметил омбудсмен Армении.
А вот вчерашнее заявление министерства иностранных дел Армении, по его словам, с предложением зеркального отвода сил с линии границы игнорирует права человека.
«Это неверно реализуемый политический подход, который противопоставляется механизмам защиты прав человека, поскольку возникает вопрос: куда и откуда мы должны отступить? На многих участках линия соприкосновения проходит через дома и земли наших граждан.
Этот подход не учитывает права человека. Ладно, отступили, как оставлять людей в таком положении, тем более, что с азербайджанской стороны вообще нет гражданских населенных пунктов там.
За счет чего нам отступать, тем более, что ни делимитации, ни демаркации не проводилось?
Со всей уверенностью говорю, что мы должны брать за основу факты прав человека, обосновывать наш подход этим», – указал Арман Татоян.
При этом он озвучил вопрос:  как зеркальный отвод войск восстановит нормальную жизнь людей, людей, которые потеряли свои земли, не могут их возделывать, будут ли эти земли им возвращены?
«Главные вопросы кроются здесь. Соответственно речь идет об отводе азербайджанских вооруженных сил», – сказал А.Татоян.
По его словам, все его международные встречи показывают, что это предложение получит и широкую международную поддержку, так как оно основано на критериях, предложенных ОБСЕ, ООН и правозащитными организациями.
«Озвучивается вопрос: реально ли это, будут ли они выведены с политической точки зрения? Да, потому что в случае с этим предложением ни разу не говорится, что после их вывода созданная демилитаризованная зона безопасности становится Арменией или Азербайджаном. Мы говорим – она становится нейтральной зоной, чтобы люди могли жить, дышать и обеспечить свою безопасность.
Все будет решаться в результате делимитации и демаркации, но эти переговоры могут растянуться на 10-20 лет. Что теперь, нашим жителям придется так долго страдать? Разве не жаль наш народ? Люди страдают, азербайджанские вооруженные силы, перекрывая дороги, изолируя, создали серьезные гуманитарные проблемы для наших жителей», – сказал Защитник прав человека.
Он подчеркнул: необходимо, чтобы наши военные и политические деятели перестали рассматривать вопросы, связанные с безопасностью границ и защитой прав наших жителей, только с военно-политической точки зрения.
«Довольно. К этим вопросам нельзя подходить исключительно с военно-политической точки зрения, нельзя вопрос безопасности рассматривать в отрыве от людей.
Что означает безопасность? Разве это не касается всех нас. Она касается человека, как мы можем отрывать от человека вопросы, связанные с его безопасностью? Поэтому мы должны основывать нашу государственную политику на механизмах защиты прав человека.
Если мы продолжим "отрывать" безопасность от человека и его прав, мы лишимся и безопасности. Наша государственная политика должна вестись по механизмам защиты прав человека», – подчеркнул он.