Առողջություն 10:00 17/01/2022 Աշխարհում
Ավստրալիայի ներքին գործերի նախարարությունը թույլ է տվել Սպուտնիկ V-ի երկու չափաբաժին պատվաստված մարդիկ մուտք գործեն երկիր։ Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, ասվում է գործակալության հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ Ավստրալիայի թերապևտիկ ապրանքների վարչությունը (TGA) Սպուտնիկ V-ի երկու չափաբաժինը ճանաչել է որպես պատվաստման կարգավիճակի հաստատման հիմք: Կարգավորող մարմինը նշել է, որ ռուսական դեղամիջոցը ցուցաբերել է 89 տոկոս արդյունավետություն կորոնավիրուսային վարակի դեմ, այն նաև պաշտպանում է հոսպիտալացումից կամ մահվան ելքից 98-100 տոկոս մակարդակում:
2020 թվականի օգոստոսին Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունը գրանցել էր Սպուտնիկ V-ն, որն աշխարհում առաջին պատվաստանյութն էր COVID-19-ի կանխարգելման համար։
Ռուսական պատվաստանյութը հաստատված է չորս միլիարդ մարդ ընդհանուր բնակչությամբ 71 երկրներում՝ սա աշխարհի բնակչության ավելի քան 5 տոկոսն  է։ Պետական կարգավորող մարմինների կողմից ստացված թույլտվությունների քանակով ռուսական դեղամիջոցը աշխարհում երկրորդն է։

Health 12:56 17/01/2022 World
The two-dose Russian Sputnik V vaccine will now be recognised in Australia for the purpose of travellers entering the country, Australian Associated Press reports.
Australia requires non-citizens entering the country to be fully vaccinated, and the Therapeutic Goods Administration on Monday said it has received more information about the Russian vaccine's efficacy.
"The TGA obtained additional information demonstrating this vaccine provides protection and potentially reduces the likelihood that an incoming traveller would transmit COVID-19 infection to others while in Australia or become acutely unwell due to COVID-19," it said in a statement.
"The recognition of Sputnik will expand options for the return of international students, travel of skilled and unskilled workers to Australia, and travel by business people and elite sports people to our country."
Data from the Russian government indicated two doses of Sputnik V provides 98 to 100 per cent protection against hospitalisation or death and was an average of 89 per cent effective against symptomatic infection.