Արթուր Վանեցյան. Չպետք է հրաժարվենք միջազգային ատյաններում մեր պարտականությունները կատարելուց
«ԱՄՆ նախատեսված այցի չեղարկման վերաբերյալ ամեն ինչ ասված է տարածած հայտարարության մեջ, այս պահին ու առհասարակ ասելու բան չկա»,-ԱԺ-ում լրագրողների հարցերին ի պատասխան հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Իշխանության հետ ճանապարհ գնալու վերաբերյալ հարցին ի պատասխան Վանեցյանն արձագանքեց. «Ես ԱԺ պատգամավոր եմ, որն ունի լիազորություններ, պարտականություններ ու պատասխանատվություն իր ընտրողի առջև։ Կարծում եմ, ընդդիմության ընտրողների ձայնը պետք է լսելի դարձնել միջազգային հարթակներում»։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարն ասաց, աջակցում է «Հայաստան» խմբակցության դիրքորոշումը արտասահմանայան այցերը բոյկոտելու վերաբերյալ։
«Սակայն մենք ունենք մեր դիրքորոշումը։ Պետք է օգտագործենք ցանկացած հնարավորություն այս իշխանությունների գործողությունները, որոնք վնասում են ժողովրդավարությանը, խորհրդարանական մշակույթին, մեր երկրի վարկանիշին, պետք է բարձրաձայնենք ու լսելի դարձնենք միջազգային կառույցների համար»,-ասաց նա։
Վանեցյանը նկատեց, մարդիկ այսօր հարց են տալիս, թե ինչու նախկինում միջազգային կառույցներն ակտիվորեն արձագանքում էին Հայաստանում կատարվող գործընթացներին, խնդիրներին, իսկ այսօր՝ ոչ։
«Ընդդիմությունը պետք է բարձրաձայնի խնդիրների մասին։ Մենք չպետք է չհրաժարվենք միջազգային հարթակներում մեր պարտականություններն ու լիազորությունները կատարելուց»,-ասաց Վանեցյանը։

Politics 15:26 17/01/2022 Armenia
The head of the opposition With Honor faction in the Armenian parliament, Artur Vanetsyan, has explained why he agreed to travel to the U.S. together with the pro-government lawmakers.
In a statement earlier on Saturday, his spokesman said Vanetsyan had cancelled his working visit to the U.S. as part of the Armenian parliamentary delegation.
“At this point, there is nothing to add to the statement,” he told reporters in the National Assembly on Monday in response to a request for further comments.
In the meantime, Vanetsyan stated he has duties and responsibilities before the voters. “I think we should make the voice of those who voted for the opposition heard in the international arena,” he noted.
Vanetsyan says he supports the position of the opposition Hayastan faction to boycott the activities in international organizations until restrictions on movement of some of its deputies are removed.
"But we have our own stance. We must use every opportunity to speak about the actions of the current authorities, which harm democracy, parliamentary culture and our country's reputation, in the international organizations," he said.
Vanetsyan noted that people today ask why international structures used to actively respond to the processes and problems in Armenia, but today they do not.
"The opposition should raise issues. We should not refuse to fulfill our duties and responsibilities in the international arena," Vanetsyan said.