Քաղաքական 09:50 16/03/2022 Հայաստան
Էդգար Էլբակյան. Ներքին Հանդի պատմությունը հոյասքանչ կերպով ցույց է տալիս, թե ինչ աղետ է բերել թյուրքամետ իշխանությունը մեր հայրենիքի գլխին
Քաղաքագետ, «Հայկական նախագիծ» ծրագրի համահիմնադիր Էդգար Էլբակյանը գրում է.
«Նախընթաց օրերին առաջնային օրակարգ եկած Ներքին Հանդի պատմությունը հոյասքանչ կերպով ցույց է տալիս, թե ինչ աղետ է բերել ՀՀ դե-ֆակտո թյուրքամետ իշխանությունը մեր հայրենիքի գլխին։
• 1906 թ․-ին՝ հայ-թաթարական բախումների օրերին, Կապանից հարավ ընկած Շիշկերտ, Կեմանց, Ծավ, Հանդ, Շիկահող և Սրաշեն գյուղերը կտրված էին հայաբնակ վայրերից և շրջապատված թյուրք տարրով։
• Օգոստոսի 6-ին՝ Կովսականի և Կերենի թյուրքերը, միավորված Երասխ գետն անցած ատրպատականցի թյուրքերի հետ, մեծ ամբոխով պաշարում են Հանդ, Շիկահող և Սրաշեն գյուղերը։ Երկու օրվա արդյունավետ դիմադրության շնորհիվ թշնամին հետ է շպրտվում։ Հասկանալով, որ դժվար է միաժամանակ երեք գյուղի դեմ գրոհել՝ թշնամին համախումբ կերպով պաշարում է Հանդը՝ գողանալով 60 կով, հրկիզելով գյուղամերձ մարագները։ Կորյուն անվամբ մի քաջորդու ղեկավարած երիտասարդների խումբը, օգնության հասնելով հանդեցիներին, փրկում է գյուղը վերահաս ոչնչացումից։
• Հասկանալով, որ թշնամու հետ իր լեզվով պետք է խոսես, հայերը հակահարձակվում են՝ ոչնչացնելով թշնամական որջերից Մթնաձորը, Սանալուն և Քյոլլուն, որոնք բոլորը նախկինում հայաբնակ, իսկ ուշ միջնադարում բռնի հայաթափված և թյուրքերով լցված գյուղեր էին։
• 116-ամյա վաղեմության դեպքերից ո՞րը չի պատահում այսօր՝ կովերի առևանգո՞ւմը, մարագների (գյուղտեխնիկայի) թիրախավորումը, շրջափակման մեջ հայտնված Սյունիքի գյուղերը, Հայաստանի հարավ-արևելքի հանդեպ թյուրքական աշխարհի նկրտումնե՞րը, թե՞ ի վերջո հայաբնակությունից հետո նորից թշնամուն հանձնված Կերենը, Կովսականը և Քյոլլուն։ Դեռ ավելին՝ ի տարբերություն 116 տարի առաջվա՝ այսօր կորյուններ ու նիկոլդումաններ էլ չկան, որովհետև մեծ մասին կա՛մ ստույգ մահվան ուղարկեցին պատերազմի ժամանակ, կա՛մ դրանից հետո բանտարկեցին։
• Հայաստանի կոլաբորացիոնիստական վարչակարգը, որ իշխանությունը զավթել է մեր պետությունն ինքնիշխանությունից զրկելու դրդմամբ ու մղումով, մեզ հետ է գցել 1 հարյուրամյակ՝ ազգ-պետությունից դարձնելով «Հարավային Կովկասի հայ փոքրամասնություն»։ Առանց այս վարչակարգի հեռացման Հայաստանը որևէ ասպարեզում անգամ փոքրիկ զարգացման շանս չունի՛։
* դեպքերի քարտեզը՝ կից ակտիվ հղմամբ»։
Այս ամենն արել են հանուն սեփական պաշտոնների, սեփական քաղաքական շահերի ու սեփական սխալները կոծկելու. Արման Թաթոյան

Политика 12:36 16/03/2022 Армения
Эдгар Элбакян: История Неркин Ханда замечательно демонстрирует бедствие, принесенное Армении ее де-факто протурецкой властью
Политолог, соучредитель «Армянского проекта» Эдгар Элбакян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Оказавшаяся в предыдущие дни на первом плане повестки дня история Неркин Ханда замечательным образом демонстрирует, какое бедствие принесла нашей Родине де-факто протурецкая власть Республики Армения.
• В 1906 г. – в дни армяно-татарских столкновений – села Шишкерт, Кеманц, Цав, Ханд, Шикаох и Срашен к югу от Капана были отрезаны от армянонаселенных районов и окружены тюркским элементом.
• 6 августа тюрки Ковсакана и Керена, объединившись с перешедшими реку Ерасх атрпатаканскими тюрками, большой толпой осаждают села Ханд, Шикаох и Срашен. Благодаря двухдневному эффективному сопротивлению враг был отброшен. Понимая, что атаковать одновременно три села сложно, враг консолидированно осаждает Ханд, похищает 60 коров, поджигает сеновалы возле села. Группа молодых людей под руководством храбреца по имени Корюн (в переводе с армянского львенок, тигренок, а также храбрый, смелый, бесстрашный. – Ред.), придя на помощь жителям Ханда, спасает село от неминуемой гибели.
•Понимая, что с врагом надо говорить на его языке, армяне предпринимают контратаку, уничтожив из вражеских логов Мтнадзор, Саналу и Кёллу, все они в прошлом были армянонаселенными, но в позднем средневековье насильственно освобожденными от армян и заселенными тюрками селами.
• Что из событий 116-летней давности не происходит сегодня: похищение коров, избрание мишенью сеновалов (сельскохозяйственной техники), попавшие в окружение села Сюника, претензии тюркского мира на юго-восток Армении или, наконец, вновь сдача врагу армянонаселенных Керена, Ковсакана и Келлу? Более того, в отличие от ситуации 116-летней давности, сегодня корюнов и николдуманов (деятель армянского национально-освободительного движения, национальный герой Армении. – Ред.) нет, потому что большинство из них либо были отправлены на верную смерть во время войны, либо после этого были заключены в тюрьмы.
Коллаборационистский режим Армении, захвативший власть с мотивом и стремлением  лишить наше государство суверенитета, отбросил нас на столетие назад, превратив из нации-государства в «армянское меньшинство Южного Кавказа». Без отстранения этого режима у Армении нет шансов даже на малейшее развитие в какой бы то ни было сфере!