Քաղաքական 09:50 04/04/2022 Աշխարհում
Փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից ի վեր Ուկրաինայում առնվազն 1417 խաղաղ բնակիչ է զոհվել, 2038-ը՝ վիրավորվել։ Լուրը հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ լրատվական գործակալության՝ այդ մասին ասվում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (OHCHR) կիրակի օրը տարածած հայտարարության մեջ։
«Փետրվարի 24-ի առավոտյան ժամը 04:00-ից մինչև ապրիլի 2-ի ժամը 24:00-ն (տեղական ժամանակով) OHCHR-ը Ուկրաինայում գրանցել է 3,455 քաղաքացիական տուժածներ՝ 1,417 սպանված և 2,038 վիրավոր»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 24-ին Վլադիմիր Պուտինը հեռուստաուղերձում հայտարարել էր, որ ի պատասխան Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների (ԿԺԴ և ԼԺՀ) առաջնորդների կոչին, որոշել է Դոնբասի պաշտպանության գործողություն իրականացնել։ Ռուսաստանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Մոսկվայի ծրագրերը չեն ներառում ուկրաինական տարածքների օկուպացիան։
Դրանից հետո Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մեղադրել է Ռուսաստանին երկրի ռազմական ենթակառուցվածքին հարվածելու մեջ և ռազմական դրություն մտցրել ամբողջ երկրում։

At least 1,417 civilians have been killed in Ukraine and another 2,038 have suffered wounds since the start of Russia’s military operation on February 24, TASS reported on Monday, citing the United Nation’s human rights office.
"From 4 am on February 24, 2022, <...> to 24:00 midnight on April 2, 2022 (local time), the Office of the UN High Commissioner for Human Rights (OHCHR) recorded 3,455 civilian casualties in the country: 1,417 killed and 2,038 injured," the OHCHR statement reads.
Russian President Vladimir Putin said in a televised address on February 24 that in response to a request by the heads of the Donbass republics he had made a decision to carry out a special military operation in order to protect people "who have been suffering from abuse and genocide by the Kiev regime for eight years." The Russian leader stressed that Moscow had no plans of occupying Ukrainian territories.