Տնտեսություն 17:48 29/04/2022 Հայաստան
Հայաստանում կոնյակագործության հիմնադրման 135-ամյա հոբելյանի շրջանակներում Երևանի կոնյակի գործարանն իրականացրեց ևս մեկ կանաչապատման ծրագիր
Տարիներ շարունակ դիտարկելով շրջակա միջավայրի հարցերն իբրև բնապահպանական դավանանք` ապրիլի 29-ին, Երևանի կոնյակի գործարանն իրականացրեց ընկերության գլխավոր համալիրի հարակից տարածքի կանաչապատում, որին մասնակցեցին ընկերության աշխատակիցները։
Նախագիծը ոլորտի մասնագետների աշխատանքի և տարածքի արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքն է, որը միտված է ոչ միայն լրացուցիչ գեղագիտական հմայք հաղորդել մայրաքաղաք Երևանին, այլև` նպաստել բնապահպանական պատկերի և բիոբազմազանության բարելավմանը։ Կանաչապատման շրջանակներում տնկվել են տարատեսակ ծառեր, այդ թվում` եղևնիներ, թխկիներ, հուդայածառեր, որոնք ընտրվել են հաշվի առնելով տարածքի թե՛ բնակլիմայական, թե՛ մակերևութային առանձնահատկությունները և թե՛ կոնյակի գործարանի ֆասադային շենքի ճարտարապետական լուծումները։
«Եթե չլիներ բնության առատաձեռնությունն ու հայկական հողի ջերմությունը, անհնար կլիներ կոնյակագործության հիմնադրումը դեռևս XIX դարում։ Բնությունն է միակ աղբյուրը,  առանց որի նույնիսկ ամենահմուտ մասնագետները կլինեին անզեն իրենց ստեղծագործական որոնումներն իրագործելու հարցում։ Հայկական կոնյակագործության հոբելյանական այս տարում մենք չէինք կարող չանդրադառնալ հատուկ մի նախագծի,  որը խորհրդանշորեն արտացոլում է մեր երախտիքը բնության հանդեպ։ Բնապահպանական օրակարգը միշտ է եղել Երևանի կոնյակի գործարանի ուշադրության կենտրոնում, և ես հատկապես ուրախ եմ, որ տարեցտարի մենք ընդլայնում ենք բնության նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի մեր տրամագիծը՝ ներգրավելով նորանոր համայնքներ»,- նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
“Աշխատելով Երևանի կոնյակի գործարանի աշխատանքային խմբի հետ և հասկանալով լանջի կարևորությունը մայրաքաղաքի համար՝ փորձել ենք ընտրել այնպիսի ծառատեսակներ, որ լանջը միշտ լինի գրավիչ»,- ընդգծում է Երևան քաղաքի ավագանու անդամ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Քրիստինա Վարդանյանը։
Լինելով Պեռնո Ռիկար միջազգային խմբի անդամ` Երևանի կոնյակի գործարանն իր «Կայունություն և պատասխանատվություն» ռազմավարության շրջանակներում շարունակաբար իրագործում է  “Good Times from a Good Place” հայեցակարգը, որը հիմնված է չորս կարևոր ուղղությունների վրա՝
- Բնության հանդեպ հոգատար վերաբերմունք
- Մարդկանց արժևորում
- Թափոնների և օժանդակ հումքի կայուն կառավարում (Շրջանաձև տնտեսության խթանում)
- Պատասխանատու հյուրընկալություն
135-ամյա հոբելյանը նշանավորող բնապահպանական այս նախաձեռնությունն  ամփոփում է վերոհիշյալ բոլոր ուղղությունները։ Մասնավորապես մասնակիցներին մատուցվեցին Zero Waste (0 թափոն) հիմունքով պատրաստված կոկտեյլներ, ինչպես նաև միջոցառման ընթացքում աշխատում էր “Drink More Water” (“Խմիր ավելի շատ ջուր“) բարը։ Այս ամենը ընկերության պատասխանատու հյուրընկալության մեջ կիրառվող սկզբունքներից են։

Society 17:56 29/04/2022 Armenia
Yerevan Brandy Company initiated tree planting project in the frames of 135th anniversary of brandy making in Armenia
Over the years, Yerevan Brandy Company has always prioritized environmental issues and made them an integral part of the everyday work. Hence, on April 29, Yerevan Brandy Company initiated tree planting project at the surrounding area of the main building with the participation of company’s employees, it said in a statement.
The project is based on the result of the work of specialists and the research of archival documents. This is not only aimed to make the capital Yerevan more appealing but also to contribute to the improvement of ecology and biodiversity. Within the frame of tree planting, various trees were planted, including Spruces, Maples, and Judea trees, which were selected taking into account both climatic, geological specificities of the area and architectural solutions of the building.
“Without the generosity of nature and the warmth of the Armenian land, it would not be possible to found brandy-making  back in XIX century. Nature is the only source without which even the most gifted masters would’ve been powerless to achieve their creative pursuits. On the anniversary of the Armenian brandy-making, we couldn’t skip this topic which symbolically reflects our gratitude towards nature. Environmental agenda has always been on the spotlight of Yerevan Brandy Company, and I am even more delighted that we strive to protect and nurture the environment and involve new communities day by day,” says Serge Khachatryan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company.
“The cooperation with the dedicated team of Yerevan Brandy Company and deep understanding of  the area’s importance for Yerevan, we managed to choose variety of plants which will make the territory appealing all year long”, - underlines PhD Kristina Vardanyan, member of the Council of the Elders of Yerevan.
Being a member of Pernod Ricard international group, Yerevan Brandy Company constantly initiates projects on the scope of “Responsibility and Sustainability”, especially stressing on the strategy of “Good Times from a Good Place”, which is based on the four pillars of S&R:
- Nurturing Terroir
- Valuing People
- Circular Making
- Responsible Hosting
The celebration of the 135th anniversary in the frames of this environmental initiative, combines all above mentioned pillars. The hosting of participants was accompanied with “Drink More Water” bar and during the event zero-waste cocktails were served.