Ակնհայտ է, կա այլ՝ փակ օրակարգ թուրքական նախապայմաններով, որի մասին ՀՀ դե ֆակտո իշխանությունը ոչինչ չի հայտնում. Գեղամյան
Պատմական գիտությունների թեկնածու, թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրում է.
«Մայիսի 3-ին տեղի ունեցավ Թուրքիայի հատուկ բանագնաց Ս. Քըլըչի և ՀՀ դե ֆակտո թուրքամետ իշխանության ներկայացուցիչ Ռուբինյանի հերթական՝ երրորդ հանդիպումը Վիեննայում։
Հանդիպումից հետո որևէ պաշտոնական հայտարարություն չի արվել, այլ միայն վերահաստատվել է կողմերի պատրաստակամությունը «առանց նախապայմանների» հաստատելու դիվանագիտական հարաբերություններ։
Եթե իսկապես այդ հանդիպումները այլ՝ գաղտնի օրակարգ չունենային, այլ միայն կոչված լինեին կողմերի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու, ապա դա կարվեր ժամանակակից աշխարհում ամենատարածված ձևով՝ երկու երկրները փոխանակվում են համապատասխան նոտաներով և վերջ։ Ավելին՝ հաշվի առնելով, որ հենց Թուրքիան է, որ չի հաստատում հարաբերություններ ու դնում նախապայմաններ՝ փակ պահելով սահմանը, առավել ևս բանակցելու որևէ այլ խնդիր չկար հայկական կողմի համար։
Սակայն ակնհայտ է, որ կա այլ՝ փակ օրակարգ թուրքական նախապայմաններով, որի մասին ՀՀ դե ֆակտո իշխանությունը ոչինչ չի հայտնում, և, որպես կանոն, մենք իմանում ենք գործընթացի միայն որոշ մանրամասներ թուրքական մեդիայի կամ թուրք պաշտոնյաների հայտարարությունների շնորհիվ (վերջին նմանատիպ օրինակը Չավուշօղլուի կողմից ՀՀ-Թուրքիայի սահմանների վերասահմանազատման «անակնկալն» էր)։
Միաժամանակ կարելի է պնդել նաև, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև որևէ համաձայնություն կկնքվի միայն այն ժամանակ, երբ որևէ պայմանագիր/համաձայնագիր ստորագրվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Այս երկու գործընթացները կապված են միմյանց՝ խիստ որոշակի հերթականությամբ. սկզբից Հայաստանը պետք է Ադրբեջանի հետ «համաձայնվի»՝ զիջելով Արցախն ու նոր նվաճված տարածքները ՀՀ-ում, ապա որպես «նվեր» Թուրքիան ՀՀ հետ կհաստատի դիվհարաբերություններ ու սիմվոլիկ կերպով կբացի որևէ անցակետ։ Իսկա դրանից հետո կդրվեն նոր նախապայմաններ։
Այդ թվում հենց այս թուրքական նախապայմանների կատարման դեմ են դիմադրում փողոցներում ու հրապարակներում հավաքված տասնյակ հազարավոր մարդիկ»։
- Վարուժան Գեղամյան. Թուրքիայի համար միջազգային փաստաթղթերը, հաստատված սահմանները ոչինչ են
- Հայաստանի թուրքացմանը դիմադրելու համար անհրաժեշտ է բոլոր ուժերը համախմբել ու հեռացնել կապիտուլիանտին. Գեղամյան
- Աստիճանաբար «մենք ենք տերը մեր երկրի» գոռալու դեպքում երկիր ասելով նկատի եք ունենալու ոչ թե՛ Հայաստանը, այլ, «Էրմենիսթանը». Գեղամյան

Политика 14:14 06/05/2022 Армения
Варужан Гегамян: Очевидно, что есть другая, закрытая повестка с турецкими предусловиями, о которой де-факто власти Армении ничего не сообщают
«3 мая в Вене состоялась очередная, третья встреча между специальным представителем Турции С.Кылычем и представителем де-факто протурецкой власти РА Рубиняном.
После встречи никаких официальных заявлений не было сделано, только была подтверждена готовность сторон установить дипломатические отношения "без предусловий".
Если бы эти встречи действительно не имели иной, секретной повестки, а сводились бы лишь к установлению дипломатических отношений между сторонами, это было бы сделано самым распространенным в современном мире способом: две страны обменялись бы соответствующими нотами, и все. Более того, учитывая то, что именно Турция не устанавливает отношений и выдвигает предусловия, держа границу закрытой, для армянской стороны тем более не было иной проблемы для переговоров.
Однако очевидно, что есть другая, закрытая повестка с турецкими предусловиями, о которой де-факто власти РА ничего не сообщают, и, как правило, мы узнаем о некоторых деталях этого процесса лишь благодаря турецким СМИ или заявлениям турецких чиновников (последний подобный пример был "сюрпризом" от Чавушоглу и касался новой демаркации границ РА-Турция).
В то же время можно утверждать также, что между Арменией и Турцией будет заключено какое-либо соглашение только тогда, когда между Арменией и Азербайджаном будет подписан какой-либо договор/соглашение. Эти два процесса связаны друг с другом в строго определенном порядке: сначала Армения должна "согласиться" с Азербайджаном, уступив Арцах и новые оккупированные у РА территории, затем в качестве "подарка" Турция установит с нами дипотношения и символически откроет какой-либо контрольно-пропускной пункт на границе. А после этого будут выдвинуты новые предусловия.
В том числе против выполнения этих турецких предусловий борются десятки тысяч собравшихся на улицах и площадях людей».