Քաղաքական 09:50 11/05/2022 Հայաստան
«Երեկ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովը հայտարարել էր, որ ՀՀ իշխանությունները Բրյուսելում համաձայնել են սկսել  խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, ըստ որի՝ նախատեսվում է այսպես կոչված «Ղազախի շրջանի 7 գյուղերի և Քյարքիի» հանձնում Ադրբեջանին (Տավուշի մարզի որոշ շրջաններ և Արարատի մարզի Տիգրանաշեն գյուղը)։
Անցել է մեկ օր։
ՀՀ արտգործնախարարությունից զրո արձագանք, զրո հերքում, ինչը նշանակում է՝ ասվածը ճշմարտություն է։
Մինչդեռ հիշյալ շրջանների հանձնումն Անդրբեջանին ԱՆԹՈՒՅԼԱՏՐԵԼԻ Է ԵՎ ԿՈՐԾԱՆԱՐԱՐ.
▪️Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան միջպետական ճանապարհների մի քանի հատվածներ անցնելու են թշնամուն դրանից բխող բոլոր հետևանքներով (ճիշտ այնպես, ինչպես Գորիս-Կապան ճանապարհի պարագայում),
▪️հերթական տարածքների և բարձունքների կորստով խաթարվելու է մեր առաջնագիծը, և հսկայական անվտանգային խնդիրներ ու սպառնալիքներ են առաջ գալու (ճիշտ այնպես, ինչպես եղավ Սյունիքում, Գեղարքունիքում և Վայոց Ձորում),
▪️ուղիղ հարվածի տակ է դրվելու Երասխը, որի ռազմակալումն Ադրբեջանի կողմից ընդամենը ժամանակի հարց կդառնա, և թշնամու համար ուղիղ ճանապարհ կբացվի դեպի Արարատյան դաշտ ու Երևան,
▪️տասնյակ գյուղեր կհայտնվեն թշնամու ուղիղ նշանառության տակ, ինչն իր հերթին կբերի այդ գյուղերի աստիճանական և ամբողջական հայաթափմանն ու կորստին։
1-ին նկարում Տիգրանաշեն գյուղն է և Թեժքար լեռը (1735մ), իսկ 2-րդ նկարում Թեժքարից բացվող տեսարանն է՝ ասես ափի մեջ փռված Արարատյան դաշտավայրը, որը կհայտնվի թշնամու ուղիղ նշանառության տակ՝ գյուղն ու լեռը Ադրբեջանին հանձնելու պարագայում...»։

Политика 13:39 11/05/2022 Армения
Альвина Агабабян: Со стороны МИД Армении – нулевая реакция, это означает, что заявление МИД Азербайджана соответствует действительности
Руководитель центра стратегических исследований, преподаватель ЕГУ Альвина Агабабян пишет:
«Вчера заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов заявил о том, что власти Армении в Брюсселе согласились приступить к подписанию мирного договора, согласно которому предусматривается сдача Азербайджану так называемых «7 сел Казахского района и Кярки» (некоторые районы Тавушской области и село Тигранашен Араратской области).
Прошел один день.
Со стороны МИД РА – нулевая реакция, никаких опровержений, а это означает, что сказанное соответствует действительности.
Между тем, сдача упомянутых районов Азербайджану НЕДОПУСТИМА И ГУБИТЕЛЬНА.
▪️Несколько участков межгосударственных дорог Армения-Иран и Армения-Грузия перейдут врагу со всеми вытекающими отсюда последствиями (точно так же, как в случае с дорогой Горис-Капан),
▪️Потеря новых территорий и высот нарушит нашу передовую линию, возникнут проблемы и угрозы безопасности (точно так же, как это было в Сюнике, Гегаркунике и Вайоц Дзоре).
▪️Под прямым ударом окажется Ерасх, оккупация которого со стороны Азербайджана станет лишь вопросом времени, и для врага откроется прямой путь в Араратскую долину и Ереван.
▪️Десятки сел окажутся под прямым прицелом врага, что, в свою очередь, приведет к их постепенному и полному опустошению и потере.
На 1-м снимке – село Тигранашен и гора Тежкар (1735м), а на 2-м снимке – открывающийся с горы Тежкар вид, откуда как на ладони видна Араратская долина, и она окажется под прямым прицелом врага в случае сдачи Азербайджану этого села и горы...»