Մշակույթ 14:15 08/07/2022 Հայաստան
Գրեմմիի հավակնորդներ Տիգրան Մանսուրյանը, Ալեքսանդր Լիբրայխը և տիտղոսակիր դաշնակահարուհի Եվա Գևորգյանը միավորվել են մեկ բեմում
Ծագող աստղ, երիտասարդ դաշնակահարուհի Եվա Գևորգյանը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Էդուարդ Թոփչյան) կկատարի Ռախմանինովի Դաշնամուրի թին 2 կոնցերտը՝ դիրիժոր Ալեքսանդր Լիբրայխի ղեկավարությամբ: Համերգը տեղի կունենա այսօր «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում:
այաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբից նշում են, որ այս կոնցերտը յուրահատուկ տեղ է զբաղեցնում Ռախմանինովի ստեղծագործական ժառանգության մեջ: Շնորհիվ իր գեղարվեստական բարձր արժեքի, երաժշտական թեմաների գեղեցկության ու արտահայտչականության՝ այն դարձել է Ռախմանինովի, թերևս, ամենահայտնի ստեղծագործությունը: Երաժշտական գրականության մեջ դժվար է գտնել խոշոր կտավի մեկ այլ ստեղծագործություն, որտեղ այս աստիճան գերիշխում է երգա-մեղեդային հենքը:
Կոնցերտի մենակատարը՝ Եվա Գևորգյանը, միջազգային տասնյակ մրցույթների հաղթող է, 2021թ.-ին՝ դառնալով Շոպենի դաշնակահարների միջազգային մրցույթի պատմության մեջ ամենաերիտասարդ ֆինալիստը, անվանվեց այդ մրցույթի «հայտնություն»: Վերջերս Մոսկվայում կայացած Ռախմանինովի միջազգային մրցույթի 3-րդ մրցանակակիր է: Եվան հանդես է եկել Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ, Դալլասի սիմֆոնիկ, Սվետլանովի անվան պետական ակադեմիական սիմֆոնիկ, Ռուսական ազգային, Լյուցեռնի սիմֆոնիկ, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբերի հետ: Աշխատել է դիրիժորներ Վալերի Գերգիեւի, Ալեքսանդր Սլադկովսկու, Վասիլի Պետրենկոյի, Լոուրենս Ֆոսթերի, Գերհարդ Ցիմմերմանի, Էդուարդ Թոփչյանի եւ այլոց հետ: 2019-ին ստացել է ICMA (International Classical Music Award) հատուկ մրցանակ՝ «Տարվա հայտնություն» անվանակարգում: 2020-ին Եվգենի Կիսինն ընտրել է նրան որպես Ռուրի դաշնամուրային փառատոնի կրթաթոշակառու: 2021-ին արժանացել է «Yamaha ընկերության երիտասարդ արտիստ» կոչմանը:
Համերգի երկրորդ բաժնում կհնչի Տիգրան Մանսուրյանի Ռեքվիեմը: Այն համերգի ծրագրում ներկայացվել է դիրիժոր Ալեքսանդր Լիբրայխի առաջարկությամբ: Մանսուրյանը 2011թ.-ին Ռեքվիեմը գրել է հենց Լիբրայխի պատվերով, որն էլ առաջին անգամ կատարվել  է վերջինիս ղեկավարությամբ, Մյունխենի կամերային նվագախմբի կատարմամբ՝ Բեռլինում: Ռեքվիեմի ձայնագրությունը 2018թ-ի Grammy  60-րդ մրցանակաբաշխության նոմինանտ է 3 անվանակարգերում՝ «Լավագույն ժամանակակից դասական կոմպոզիտոր»՝ Տիգրան Մանսուրյան, «Խորալ երաժշտության լավագույն դիրիժոր»` Ալեքսանդր Լիբրայխ և «Լավագույն ձայնագրություն»։
Ալեքսանդր Լիբրայխը, ով բազում անգամներ կատարել է այս ստեղծագործությունը Եվրոպայում, շատ է կաևորում հայաստանյան ելույթը, նա նշում է, որ սա մի ստեղծագություն է, որը պատկանում է այս ժողովրդին և իր համար շատ հուզիչ է այն կատարել հենց Հայաստանում: Ալեքսանդր Լիբրայխն այժմ Պրահայի ռադիոյի սիմֆոնիկ և Վալենսիայի նվագախմբերի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր դիրիժորն է, նաև Ռիխարդ Շտրաուսի անվան փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարը։
Մանսուրյանի Ռեքվիեմի կատարմանը մասնակցում են Հայաստանի պետական կամերային (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Ռոբերտ Մլքեյան) և Երևանի պետական կամերային երգչախմբերը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Քրիստինե Ոսկանյան), մենակատարներն են Մերի Մովսիսյանը (սոպրանո) և Ակսել Դավեյանը (բարիտոն):

Культура 15:46 08/07/2022 Армения
Номинанты Grammy Тигран Мансурян, Александр Либрайх и титулованная пианистка Ева Геворгян – на одной сцене в Ереване
Восходящая звезда, юная пианистка Ева Геворгян с Национальным филармоническим оркестром Армении (художественный руководитель и главный дирижер – Эдуард Топчян) под управлением дирижера Александра Либрайха исполнит Концерт №2 для фортепиано с оркестром Сергея Рахманинова. Концерт состоится сегодня в концертном зале «Арам Хачатурян».
Как сообщают из оркестра, этот концерт занимает уникальное место в творческом наследии Рахманинова. Благодаря высокой художественной ценности, красоте и выразительности музыкальных тем он стал, пожалуй, самым известным произведением Рахманинова. Трудно найти в музыкальной литературе другое произведение крупного полотна, где в такой степени доминирует песенно-мелодическая основа.
Солистка концерта – Ева Геворгян – лауреат десятков международных конкурсов. В 2021 году став самой молодой финалисткой в истории Международного конкурса пианистов имени Шопена, она была названа «Открытием» конкурса. Геворгян является обладательницей 3-й премии недавно прошедшего в Москве Международного конкурса им. С.В. Рахманинова.
Ева выступала с Симфоническим оркестром Мариинского театра, Симфоническим оркестром Далласа, Государственным академическим симфоническим оркестром Светланова, Российским национальным, Люцернским симфоническим оркестром, Национальным филармоническим оркестром Армении.
Работала с дирижерами Валерием Гергиевым, Александром Сладковским, Василием Петренко, Лоуренсом Фостером, Герхардом Циммерманом, Эдуардом Топчяном и другими.
В 2019 году она получила специальную награду ICMA (International Classical Music Award) в категории «Открытие года». В 2020 году пианистом-виртуозом Евгением Кисиным она была выбрана стипендиатом фортепианного фестиваля в Руре (Klavier-Festival Ruhr). В 2021 году Ева Геворгян стала Young Yamaha Artist.
Во втором отделении концерта прозвучит Реквием Тиграна Мансуряна. Он был представлен в программе концерта по предложению дирижера Александра Либрайха. В 2011 году Мансурян написал Реквием по просьбе именно Либрайха, который впервые был исполнен под управлением последнего Мюнхенским камерным оркестром в Берлине.
Запись Реквиема номинирована на 60-ю премию Grammy в 2018 году в 3 номинациях: «Лучший современный композитор классической музыки» Тигран Мансурян, «Лучший хоровой дирижер» Александр Либрайх и «Лучшая запись».
Александр Либрайх признался, что был взволнован и тронут возможностью исполнить в Армении Реквием, произведение, которое принадлежит армянскому нвродуи посвящено памяти жертв Геноцида армян.
Реквием Мансуряна исполняется Государственным камерным хором Армении (художественный руководитель и дирижер Роберт Млкеян) и Государственным камерным хором Еревана (художественный руководитель и дирижер Кристине Восканян), солисты – Мэри Мовсисян (сопрано) и Аксель Давеян (баритон).