«Կասպերսկի». Չարագործները կտրուկ ակտիվացրել են ռեսուրս արդյունահանող ընկերություններում ներդրումների թեմայի առցանց շահագործումը
«Կասպերսկի» ընկերությունը գրանցել է բնական ռեսուրսներում ներդրումներից եկամտի խոստումներով կեղծ կայքերի թվի կտրուկ աճ. 2022-ի հուլիս-օգոստոսին ընկերությունը 5,5 անգամ ավելի շատ նման URL-հասցեներ է արգելափակել, քան տարվա առաջին վեց ամիսներին միագումար։ Ընդամենը հունվարից փորձագետները հայտնաբերել են մոտ երեք հազար կասկածելի ռեսուրս։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից հայտնում են, ընկերության փորձագետները, պոտենցիալ զոհերին գրավելու համար չարագործներն օգտագործում են ռեսուրս արդյունահանող խոշոր ընկերությունների անվանումների հիշատակումով սքամ-սխեմա:
Որպես կանոն, կեղծ էջն իրենից ներկայացնում է կայք կամ նպատակային էջ՝ այդպիսի ձեռնարկություններից մեկում ներդրումների հասանելիություն բացելու մասին տեղեկատվությամբ։ Օգտատերը սեղմում է «Խորհրդակցել» հղումը և վճարում «կոմիսիոն» գումարը, սակայն շահավետ ներդնելու հնարավորություն այդպես էլ չի ստանում՝ միաժամանակ կորցնելով գումար և փոխանցելով բանկային քարտի տվյալները։
Հաճախ կեղծ կայքերը գունեղ ու մանրամասն են ստեղծում, դրական արձագանքներով, իբր եկամուտ ստացած անձի շահույթի արտանկարներով։ Նման ռեսուրսներում հաճախ նկարագրվում են հաջողության պատմություններ։
Չարագործները նաև օգտագործում են հայտնի թոփ-մենեջերների անուններն ու լուսանկարները։ Նրանց անունից նրանք գրում են կեղծ ուղերձներ և կոչ անում ներդնել, օրինակ, նավթագազային ընկերությունում: Մեկ այլ հնարք է որոշակի ընկերության կողմից ներդրումային հնարավորության թեստ անցնելու առաջարկը, որից հետո իբր կբացվի հետագա գործողությունների համար այլ հարթակին հասանելիությունը:
Նման շատ ռեսուրսներ նպատակաուղղված են Ուզբեկստանի կամ Տաջիկստանի բնակիչներին։ Հավանաբար, չարագործները հույսը դնում են այդ երկրների օգտատերերի ֆինանսական ու թվային անբավարար գրագիտության վրա։
«Չարագործները միշտ հետևում են լրատվական օրակարգին, և բնական գազի գների քննարկումները նրանց ուշադրությունից դուրս չեն մնացել։ Կան տարբեր ուղիներ, որոնցով նման հղումները հայտնվում են օգտատերերի մոտ, բայց հիմնականում դա էլեկտրոնային փոստն է։ Օրինակ՝ օգտատերը սքամ-նամակ է ստանում, որում չարագործները համոզում են նրան անցնել հղմամբ այն պատրվակով, որ իր համար հայտնվել է եզակի առաջարկ կամ հրապարակվել է թեժ նորություն ռեսուրսների արդյունահանման մեջ ներդրումներ կատարելու թեմայով»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության բովանդակության զտման մեթոդների զարգացման բաժնի ղեկավար Ալեքսեյ Մարչենկոն։
- «Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնաբերել է շորթողների երկու նոր կիբեռխումբ
- «Կասպերսկի» ընկերությունը Թափանցիկության կենտրոններ է բացել Սինգապուրում, ԱՄՆ-ում և Ճապոնիայում
- «Կասպերսկի». Հայաստանցի օգտատերերի վրա մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի գրոհները թուլացել են
- «Կասպերսկի». Հայաստանցի օգտատերերի վրա կիբեռգրոհները հիմնականում թուլացել են
- «Կասպերսկի». Չինարեն խոսող կիբեռխումբը գրոհում է պաշտպանական ձեռնարկություններն ու պետմարմինները
- «Կասպերսկի». 2022-ի երկրորդ եռամսյակը գերազանցել Է DDoS-գրոհների տևողության ռեկորդը
- Մակրոսների ավտոմատ արգելափակումից Microsoft-ի հրաժարումը սպառնում է բիզնեսի կիբեռանվտանգությանը. «Կասպերսկի» ընկերություն

Общество 10:30 20/09/2022 В мире
Злоумышленники резко усилили онлайн-эксплуатацию темы инвестиций в ресурсодобывающие компании – «Лаборатория Касперского»
«Лаборатория Касперского» зафиксировала резкий всплеск числа мошеннических сайтов с обещаниями дохода от инвестиций в природные ресурсы։ за июль-август 2022 года компания заблокировала в 5,5 раз больше таких URL-адресов, чем за первые шесть месяцев года суммарно.
Всего с января эксперты обнаружили около трёх тысяч подозрительных ресурсов.
Как поясняют эксперты компании, чтобы завлечь потенциальных жертв, злоумышленники используют скам-схему с упоминанием названий крупных ресурсодобывающих компаний. Как правило, поддельная страница представляет собой сайт или лендинг с информацией об открытии доступа к инвестициям в одно из таких предприятий. Пользователь нажимает на ссылку
«Проконсультироваться» и оплачивает «комиссию», однако возможность выгодно инвестировать так и не получает, теряя при этом деньги и передавая данные банковской карты.
Часто поддельные сайты делают красочными и подробными, с позитивными отзывами, скриншотами прибыли человека, якобы получившего доход. На подобных ресурсах нередко описываются успешные истории.
Также злоумышленники используют имена и фотографии известных топ-менеджеров. От их лица они пишут поддельные обращения и призывают к инвестированию, например, в нефтегазовую компанию. Ещё одна уловка ― предложение пройти тест от определённой компании на возможность инвестиций, после чего якобы будет открыт доступ к другой платформе для дальнейших действий.
Многие подобные ресурсы нацелены на жителей Узбекистана или Таджикистана. Вероятно, злоумышленники рассчитывают на недостаточную финансовую и цифровую грамотность пользователей этих стран.
«Злоумышленники всегда отслеживают новостную повестку, и обсуждения цен на природный газ не остались без их внимания. Существуют различные пути, которыми подобные ссылки попадают к пользователям, но в основном через электронную почту. Например, пользователь получает скам-письмо, в котором злоумышленники убеждают его перейти по ссылке под предлогом того, что для него появилось уникальное предложение или опубликована горячая новость на тему инвестирования в добычу ресурсов», ― комментирует Алексей Марченко, руководитель отдела развития методов фильтрации контента в «Лаборатории Касперского».