Ադրբեջանը հիմնահատակ ավիրել է Հադրութի շրջանի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ցավով արձանագրում է, որ ինչպես Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում, այնպես և հետպատերազմյան շրջանում չեն դադարել հայոց հոգևոր և մշակութային ժառանգության հանդեպ Ադրբեջանի կողմից ոտնձգությունները և բարբարոսական գործողությունները։ Այս մասին նշված է Մայր Աթոռի՝ Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության հարցերով գրասենյակի հայտարարության մեջ, որը հրապարակված է «Արցախի ժառանգություն» ֆեյսբուքյան էջում։
«Օրերս ԱՄՆ Քորնելի համալսարանի Caucasus Heritage Watch կառույցի կողմից հրապարակված արբանյակային տեսագրությունների հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ Ադրբեջանը հիմնահատակ ավիրել է Հադրութի շրջանի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին (18-19 դդ․)։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից շարունակ իրականացվող մշակութային եղեռնը, որի նպատակը մեկն է՝ զրկել Արցախ աշխարհը իր պատմական ինքնությունից, հայկականության որևէ վկայությունից։
Որդեգրված այս քաղաքականությունը միտում ունի խորացնելու ազգերի միջև ատելության և անհանդուրժողականության մթնոլորտը և չի նպաստում տարածաշրջանում տևական խաղաղության վերահաստատմանը։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու պատկան կառույցներին հստակ գնահատական տալ սույն հանցագործությանը և գործնական քայլեր ձեռնարկել հետագա վերացումից փրկելու Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային պատմական ժառանգությունը»,- նշված է հայտարարության մեջ։
- Ադրբեջանական հերթական զավեշտը. monumentwatch.org
- ԱՀ ԿԳՄՍՆ. Բերձոր, Ներքին Սուս և Աղավնո բնակավայրերում ավարտվել է հուշարձանների տարհանումը
- Քաշաթաղից տարհանվում են հուշարձանները
- Ի՞նչ ճակատագիր է սպասվում Բերձորի, Աղավնոյի և Սուսի մշակութային հուշարձաններին
- Ուդիական քարոզչություն Մատաղիսի Սուրբ Եղիշե եկեղեցում. monumentwatch.org
- Արցախի Տիգրանակերտը կա. monumentwatch.org
- Ադրբեջանցիները տեղափոխել են Բերձորի ճանապարհին տեղադրված խաչքարը. monumentwatch.org
- Ադրբեջանը ոչնչացրել է Մեծ թաղեր գյուղի Մանկավարժների պուրակն ու արձանագրությունը. monumentwatch.org
- Զախարովան՝ ադրբեջանցիների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հայկական հուշարձանները վանդալիզմի ենթարկելու մասին
- Ադրբեջանի կողմից արգելափակվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետական առաքելութան իրականացումը ԼՂ-ում. դեսպան
- Կներկայացվեն Արցախի բռնազավթված տարածքների պատմամշակութային հուշարձանների լուսանկարները
- Ադրբեջանը վարում է հայկական մշակութային ու պատմական հետքը Արցախի տարածքից բնաջնջելու հստակ ծրագրային քաղաքականություն. monumentwatch.org

Культура 14:34 13/10/2022 Регион
Первопрестольный Святой Эчмиадзин с болью констатирует, что как во время второй Арцахской войны, так и в послевоенный период со стороны Азербайджана не прекратились посягательства и варварские действия в отношении армянского духовного и культурного наследия. Об этом говорится в заявлении канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина по вопросам сохранения духовно-культурного наследия Арцаха в Facebook.
«На днях в результате изучения спутниковых видео, опубликованных структурой Caucasus Heritage Watch Корнелльского университета США, было установлено, что Азербайджан полностью разрушил армянскую церковь XVIII-XIX веков Сурб Саргис (Св. Саркиса) в селе Мохренес Гадрутского района Арцаха.
Первопрестольный Св. Эчмиадзин решительно осуждает осуществляемый непрерывно Азербайджаном культурный геноцид, у которого одна цель – лишить Арцах его исторической идентичности, любых свидетельств армянства.
Эта проводимая Баку политика ведет к углублению атмосферы ненависти и нетерпимости между народами и не способствует установлению прочного мира в регионе.
Армянская Апостольская Церковь призывает международное сообщество и уполномоченные структуры дать четкую оценку этому преступлению и предпринять практические шаги для спасения от дальнейшего уничтожения армянского духовного и культурно-исторического наследия на оказавшихся под контролем Азербайджана территориях», – говорится в заявлении.
Как сообщается на платформе Monument Watch, церковь Сурб Саргис находится в центре села Мохренес Гадрутского района. С октября 2020-го года село Мохренес оккупировано Азербайджаном. Церковь, представлявшая собой однонефный сводчатый зал, была возведена  из местного белого известняка. Церковь была в хорошем состоянии до оккупации. В ходе боевых действий 2020 года она не пострадала.