Նիկոլի հերթական «նվաճումն» այն է, որ համատեղ հայտարարությունից դուրս են թողել Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը. Զաքարյան
ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնարար Արտակ Զաքարյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է նախօրեին Սոչիում Պուտին-Փաշինյան-Ալիև համատեղ հայտարարությանը.
«Համատեղ հայտարարության Սոչիում ընդունված տեքստով կարելի է ասել, որ Նիկոլի գլխին կրկին դիվանագիտորեն և քաղաքականապես բամփել են:
Նիկոլի հերթական «նվաճումն» այն է, որ հայտարարությունից դուրս են թողել Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը: ՌԴ խաղաղարար առաքելության տեղակայման վայրը նշել են անորոշ` անհասցե բացազատման գոտում:
Եթե նույնիսկ խաղաղարար առաքելության տեղակայման վայրի Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը չի կարողացել ներառել տեքստում, էլ ի՞նչ եք ուզում այդ անընդհատ ստորացվող բանակցողից:
Ոչ մի բառ ՀՀ սուվերեն տարածքների դեօկուպացիայի կամ գերիների վերադարձի մասին, էլ չեմ ասում ինքնորոշման իրավունքի մասին: Ոչ մի խոսք կոմունիկացիաների նկատմամբ սուվերեն վերահսկողության մասին:
Հիմա արդեն կարելի է ենթադրել, թե ինչպիսի «խաղաղության պայմանագիր» է պատրաստվում կնքել քաղաքական չարիքի մարմնավորումը:
Տեքստում տեղ գտած մնացած ձևակերպումները ֆորմալ մտքեր են:
Ինքնասիրություն ունեցող մարդիկ, վստահ եմ ամոթ և անարգանք են զգում Նիկոլի նման «ներկայացուցիչ» ունենալու համար:
Ոչ մի քաղաքական, դիվանագիտական, անվտանգային հենարան չի թողել այս խեղճ ու կրակ, տանջված ժողովրդի վաղվա օրվա համար: Ամեն բան մսխել է մինչև վերջին հնարավորությունը` պատրաստ լինելով խմել բազմաչարչար ժողովրդի արյան վերջին կաթիլը:

Политика 11:25 01/11/2022 Армения
Артак Закарян: Очередное «достижение» Никола заключается в том, что за рамками заявления осталось название Нагорный Карабах
Бывший заместитель министра обороны Армении, член Исполнительного органа РПА Артак Закарян на своей странице в социальной сети Facebook коснулся заявления по итогам прошедших 31 октября в Сочи трехсторонних переговоров президента России Владимира Путина, премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Судя по тексту принятого в Сочи совместного заявления можно сказать, что Никол вновь получил по башке – дипломатически и политически.
Очередное „достижение” Никола заключается в том, что за рамками заявления осталось название Нагорный Карабах. Место дислокации российского миротворческого контингента указали расплывчато – в безадресной зоне развертывания.
Если он не сумел включить в текст заявления даже название Нагорный Карабах – места дислокации миротворческого контингента РФ, что вы хотите от этого постоянного унижаемого переговорщика?
Ни слова о деоккупации суверенных территорий РА или возвращении пленных, не говоря уже о праве на самоопределение. Ни слова о суверенном контроле над коммуникациями.
Теперь уже можно предположить, какой „мирный договор” намерено подписать воплощение политического зла.
Остальные формулировки в тексте – формальные мысли.
Обладающие достоинством люди, я уверен, испытывают стыд и бесчестье от того, что имеют такого „представителя” как Никол.
Этому бедному и измученному народу не оставил никакой политической, дипломатической или безопасностной опоры на завтрашний день. Все растратил до последней возможности, готовый испить последнюю каплю крови многострадального народа.