Քաղաքական 18:10 12/11/2022 Հայաստան
Ադրբեջանի զինված ուղիղ նշանառության տակ են ՀԷԿ Ջերմուկում, «Տաթև» ՀԷԿ–ը, Գեղանուշի պոչամբարը, «Սյունիք» օդանավակայանը
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը  հրապարակել է լուսանկարներ ու գրել.
«Ընդամենը նայեք այս լուսանկար-ապացույցներին` պատկերացնելու համար, թե ինչ վիճակում է հայտնվել Հայաստանը ադրբեջանական հանցավոր արարքների` զինված ներխուժումների ու անօրինական տեղակայումների հետևանքով։
Ազգային անվտանգության լրջագույն խնդիրների առաջ ենք կանգնած հենց այն պատճառով, որ ադրբեջանական զինված ուղիղ նշանառության տակ են ՀԷԿ Ջերմուկում, «Տաթև» ՀԷԿ–ը, Կապանի Գեղանուշի պոչամբարը, «Սյունիք» օդանավակայանը և ռազմավարական նշանակության այլ օբյեկտներ։
Պատկերացնելու համար վտանգի աստիճանը միայն նշենք, որ, օրինակ, Գեղանուշի պոչամբարում կուտակվում են Կապանի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի պոչերը, որոնք պարունակում են ծանր մետաղներ: Այս նյութերը մեծ վտանգ են ներկայացնում շրջակա միջավայրի ու մարդկանց առողջության համար:
Փաստերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը չունի իր զինված տեղակայումները թե´ ՀՀ օկուպացված տարածքներից, թե´ մեր գյուղերի մոտից ու ճանապարհներից հեռացնելու նպատակ. անօրինական տեղակայման վայրերում միայն ամրանում է:
Նորից ենք կրկնում, որ մեր առաջնային նպատակը այս խնդիրն օր առաջ լուծելն է: Առանց դրա` ստեղծված պայմաններում, իրական խաղաղություն հնարավոր չէ:
Առկա իրավիճակն էլ պատահականություն չէ. սա ադրբեջանական պետական թշնամանքի մտածված հանցավոր քաղաքականություն է, որը չունի խաղաղության նպատակ:
Այո, պատերազմից անմիջապես հետո` 2020թ. դեկտեմբեր ամսից իմ առաջ քաշած ապառազմականացված անվտանգության գոտու գաղափարը լիովին իրատեսական է։
Այս փաստերը կներկայացվեն միջազգային կառույցներին առանձին զեկույցով. դրանք հավաքագրել է Իրավունքի և արդարության կենտրոնը` «Թաթոյան» հիմնադրամ/ “Tatoyan” foundation` միջազգային փաստաբաններ Կարօ Ղազարեանի (Garo Ghazarian) և Գառնիկ Քերքոնյանի (Karnig Kerkonian) հետ միասին»։
Գորիս համայնքի Որոտան գյուղն է. այստեղ ադրբեջանական նշանառության ներքո «Տաթև» ՀԷԿ-ն է:
Լուսանկարում ադրբեջանական նշանառության ներքո է (լուսանկարի ձախ մասից) Կապանի Գեղանուշի պոչամբարը: Այստեղ կուտակվում են Կապանի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի պոչերը, որոնք պարունակում են ծանր մետաղներ:
Լուսանկարում ադրբեջանական նշանառության ներքո է Կապանի Գեղանուշի պոչամբարը: Այստեղ կուտակվում են Կապանի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի պոչերը, որոնք պարունակում են ծանր մետաղներ:
Լուսանկարում ՀԷԿ է Ջերմուկում, որը 2022թ. սեպտեմբերի 13-14-ի պատերազմից հետո հայտնվել է ադրբեջանական նշանառության ներքո:

Право 18:54 12/11/2022 Армения
Арман Татоян: Под прицелом азербайджанских ВС находятся ГЭС в Джермуке, ГЭС «Татев», Геганушское хвостохранилище, аэропорт «Сюник»
Директор «Центра права и справедливости – фонда Татоян», бывший Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook опубликовал снимки и написал:
«Просто взгляните на эти фотодоказательства, чтобы представить, в каком положении оказалась Армения в результате преступных деяний Азербайджана – вооруженных вторжений и незаконных размещений.
Мы столкнулись с серьезнейшими проблемами национальной безопасности по причине того, что под прямым прицелом азербайджанских ВС находятся ГЭС в Джермуке, ГЭС «Татев», Геганушское хвостохранилище в Капане, аэропорт «Сюник» и другие объекты стратегического значения.
Для представления степени опасности лишь отметим, что, например, в Геганушском хвостохранилище скапливаются хвосты Капанского горно-обогатительного комбината, содержащие тяжелые металлы. Эти материалы представляют большую угрозу для окружающей среды и здоровья людей.
Факты показывают, что у Азербайджана нет цели отвести свои ВС ни с оккупированных территорий Армении, ни с зон близ наших сел и дорог, в местах незаконных размещений они лишь укрепляются.
Еще раз повторяем, наша первоочередная задача – скорейшее решение данной проблемы. Без этого в существующих условиях реальный мир невозможен.
Существующая ситуация неслучайная – это преднамеренная преступная политика азербайджанской государственной вражды, не имеющая цели мира.
Да, выдвинутая мной сразу после войны, с декабря 2020 года, идея демилитаризованной зоны безопасности – вполне реальна.
Эти факты будут представлены международным структурам отдельным докладом: их собрали Центр права и справедливости – фонд Татоян совместно с юристами Каро Казаряном и Гарником Керконяном».
։
Գորիս համայնքի Որոտան գյուղն է. այստեղ ադրբեջանական նշանառության ներքո «Տաթև» ՀԷԿ-ն է:
Լուսանկարում ադրբեջանական նշանառության ներքո է (լուսանկարի ձախ մասից) Կապանի Գեղանուշի պոչամբարը: Այստեղ կուտակվում են Կապանի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի պոչերը, որոնք պարունակում են ծանր մետաղներ:
Լուսանկարում ադրբեջանական նշանառության ներքո է Կապանի Գեղանուշի պոչամբարը: Այստեղ կուտակվում են Կապանի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի պոչերը, որոնք պարունակում են ծանր մետաղներ:
Լուսանկարում ՀԷԿ է Ջերմուկում, որը 2022թ. սեպտեմբերի 13-14-ի պատերազմից հետո հայտնվել է ադրբեջանական նշանառության ներքո:
На фото – ГЭС в Джермуке, которая после войны 13-14 сентября 2022 года оказалась под азербайджанским прицелом.