ՊԵԿ-ը տուգանել է Արցախի համար պայքարի դուրս եկած դերասաններին
ՊԵԿ-ը տուգանել է դերասաններ Տարոն Իսպիրյանին և Թամարա Պետրոսյանին։ Հետաքրքիր զուգադիպությամբ,  նրանք օրեր առաջ դուրս էին եկել փողոց՝ ահազանգելով պաշարված Արցախի ու այնտեղ գտնվող մարդկանց ծանր վիճակի մասին։
ՊԵԿ տարածած հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշված է.
«Հարսանյաց հանդիսավարների զույգին, որոնք հաշվառված են որպես անհատ ձեռնարկատեր Տարոն Իսպիրյան և անհատ ձեռնարկատեր Թամարա Պետրոսյան, առաջարկվել է վարել հարսանեկան հանդիսությունը, որի դիմաց պահանջված գումարը կազմել է 2 000 000 ՀՀ դրամ։  Այդ նպատակով կանխիկ վճարված 500 000 ՀՀ դրամ կանխավճարի դիմաց չի տրամադրվել ՀԴՄ կտրոն և չեն պահպանվել «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կանխիկ դրամով գումարի ընդունման սահմանափակումները: Արձանագրված տուգանքի չափը կազմում է 1 000 000 ՀՀ դրամ»։
ՊԵԿ-ից նաև նշում են, որ տնտեսության մեջ առկա ստվերը նվազեցնելու ու թաքցված եկամուտները հարկային դաշտ բերելու նպատակով, հարկային մարմինը միջոցներ է ձեռնարկում՝ «Անկանխիկ գործառությունների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգավորումների պահպանման նկատմամբ։
Մասնավորապես, կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցները ձեռնարկել են համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ, որոնց ընթացքում միասնական մտահղացման շրջանակում, մտացածին և ճշմարտանման տեղեկությունների օգտագործման միջոցով, «հարսանեկան միջոցառման» նախապատրաստության շրջանակում հսկիչ գնումներ են կատարվել։

Право 14:38 26/12/2022 Армения
Комитет государственных доходов (КГД) Армении провел актеров Тарона Испиряна и актрису Тамару Петросян. По случайному стечению обстоятельств, они несколько дней назад провели акции в поддержку Арцаха, чтобы заявить о тяжелом положении находящихся в блокаде людей.
В распространенном КГД сообщении отмечается:
«Ведущим торжественных мероприятий, которые числятся на учете как частные предприниматели Тарон Испирян и Тамара Петросян, предложили провести свадебное торжество, сумма за проведение которого составила 2 000 000 драмов. С этой целью ведущим был выплачен аванс в размере 500 000 драмов, однако, артисты не предоставили чек, тем самым не обеспечили выполнение установленных законом РА “О безналичных операциях” ограничения. Размер установленного штрафа составляет 1 000 000 драмов».
Из КГД сообщают, что для снижения теневого сектора в экономике и выведения скрытых доходов в налоговое поле, налоговый орган предпринимает меры для соблюдения регулировок, установленных в законе РА “О безналичных операциях”.