Քաղաքական 12:14 26/12/2022 Աշխարհում
ՌԴ ԱԳՆ. Լաչինի միջանցքի հետ կապված իրավիճակը բարդացնում է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղ բանակցությունները
Լաչինի միջանցքի շուրջ իրավիճակի սրումը բարդացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագրի կնքման աշխատանքները։ ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Անկասկած, Լաչինի միջանցքի շուրջ ներկայիս սրման նման միջադեպերը չեն կարող չբարդացնել բանակցությունների նախապատրաստությունը, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ։ Ռուսական կողմը եռանդուն ջանքեր է գործադրում իրավիճակը  կարգավորելու համար։ Ակնկալում ենք հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բոլոր ուղղություններով համատեղ աշխատանքի շուտափույթ վերսկսում», - ասել է փոխնախարարը։
Միխայիլ Գալուզինը նշել է, որ այս դեպքում փաստաթղթի շուրջ համաձայնության ժամկետն այնքան էլ կարևոր չէ, գլխավորն այն է, որ Բաքուն և Երևանը կարողանան հասնել փոխադարձ ընդունելի լուծման, որը կերաշխավորի կայուն և արդար խաղաղություն տարածաշրջանում։
Ռուս դիվանագետի խոսքով, ռուսական կողմը պատրաստ է աջակցել բանակցային գործընթացին այնպես, ինչպես դա արձանագրված է հոկտեմբերի 31-ին Սոչիի գագաթնաժողովի արդյունքներով Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարության մեջ։

Политика 12:28 26/12/2022 В мире
МИД РФ: Обострение вокруг Лачинского коридора осложняет работу по мирному договору между Арменией и Азербайджаном
Обострение вокруг Лачинского коридора осложняет работу по мирному договору между Арменией и Азербайджаном. Об этом заявил в интервью ТАСС замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
«Безусловно, инциденты, подобные нынешнему обострению вокруг Лачинского коридора, не могут не осложнять фон для переговоров, в том числе по мирному договору. Российская сторона прилагает энергичные усилия в целях урегулирования ситуации "на земле". Рассчитываем на скорейшее возобновление совместной работы по всем трекам армяно-азербайджанской нормализации», – отметил замминистра.
«Полагаем, что в данном случае сроки согласования документа не так важны. Главное, чтобы Баку и Ереван смогли выйти на взаимоприемлемое решение, которое гарантировало бы устойчивый и справедливый мир в регионе», – добавил дипломат.
По его словам, российская сторона готова оказывать содействие переговорному процессу в соответствии с тем, как это зафиксировано в трехстороннем заявлении лидеров РФ, Азербайджана и Армении по итогам сочинского саммита 31 октября.