Քաղաքական 10:16 27/12/2022
Ադրբեջանն իր երկարաժամկետ նպատակներում ամրագրում է ՀՀ-ի նկատմամբ ամբողջական վերահսկողության հասնելը. Տիգրան Աբրահամյան
« Մինչ Հայաստանի իշխանությունը հայտարարում է, թե պատրաստ է Ադրբեջանի հետ տարածաշրջանային ապաշրջափակման և սահմանների դելիմիտացիա/դեմարկացիայի գործընթաց սկսելու, Ադրբեջանի նախագահի նախաձեռնությամբ ինստիտուցիոնալ բնույթ է ստանում «արևմտյան ադրբեջանի» պրոցեսը։
Ի՞նչ է սա նշանակում։ Ադրբեջանը հայտարարում է, որ ՀՀ ներկայիս տարածքը ևս պատկանում է Ադրբեջանին ու դրա վրա հայերն ապրում ու պետականություն ունեն «պատմական անարդարության» շնորհիվ։
Այս նոր գործընթացը չպետք է խառնել նախկինում Ադրբեջանի հնչեցրած այն հայտարարությունների հետ, երբ նշվում էր, որ օրինակ՝ Երևանը կամ Սևանա լիճը Ադրբեջանի պատմական հողերն են։
Ադրբեջանը ՀՀ-ի դեմ տարածքային պահանջները քարոզչական, բանակցային ճկունության բաղադրիչից վերածում է Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի նախապատրաստման։
Այսինքն՝ Ադրբեջանն իր երկարաժամկետ նպատակներում ամրագրում է ՀՀ-ի նկատմամբ ամբողջական վերահսկողության հասնելը և պլանավորում է դրան հասնելու քաղաքական, իրավական, պատմական, ռազմական հիմքերի նախապատրաստումը»։

Политика 11:11 27/12/2022 Армения
Тигран Абрамян: Азербайджан в своих долгосрочных целях закрепляет достижение полного контроля над Арменией
«Пока власти Армении заявляют о своей готовности начать процесс разблокировки региональных коммуникаций  и делимитации/демаркации границ с Азербайджаном, по инициативе президента Азербайджана приобретает институциональный характер процесс „западного азербайджана”.
Что это значит? Азербайджан заявляет, что нынешняя территория РА также принадлежит Азербайджану, и армяне на ней живут и имеют государственность в силу „исторической несправедливости”.
Этот новый процесс не следует путать с предыдущими заявлениями Азербайджана, когда отмечалось, что, например, Ереван или озеро Севан являются историческими землями Азербайджана.
Азербайджан свои территориальные претензии к Армении превращает из компонента пропагандистской и переговорной гибкости в подготовку агрессии против Армении.
Другими словами, Азербайджан в своих долгосрочных целях закрепляет достижение полного контроля над РА и для достижения этого планирует подготовку политических, правовых, исторических и военных основ».