2022թ.-ին ոչ ռեզիդենտների ավանդներն աճել են 96.3 %-ով. Մարտին Գալստյան
«Եթե փոխարժեքի էֆեկտը հանենք, ապա նախորդ տարվա ընթացքում վարկավորումը աճել է  15%, իսկ ավանդներն աճել են 43 %-ի չափով, որից ռեղիդենտների ավանդները՝ 29.4 %,  ոչ ռեզիդենտներինը՝ 96.3 %»,-հայտարարեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ ասուլիսում պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Նրա խոսքով 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ռեզիդենտների ավանդները կազմել են 3 մլրեդ 370 մլն դրամ, իսկ ոչ ռեզիդենտներինը՝ 1 մլրդ 287 մլն դրամ:
Անդրադառնալով ապրանքային գներին՝ Մարտին Գալստյանն ասաց. «Կարող ենք փաստել, որ մենք ներկայումս արձանագրում ենք ապրանքային շուկայից եկող գնաճային ճնշումների զսպում, այն մասամբ պայմանավորված է փոխարժեքով, մասամբ էլ՝ համաշխարհային շուկայում արձանագրված և արձանագրվելիք ՖԱՕ-ի ինդեքսի վարքագծով:
«Օրինակ յուղերի միջազգային գները, որ անցած տարի հասել էին իրենց գագաթնակետին, ներկայումս գտնվում են ավելի ցածր մակարդակի վրա և բնականաբար մենք տեսնում ենք, որ այդ գագաթնակետային արժեքներից Հայաստանում նույնպես գների նվազում է արձանագրվում»,-հայտնեց ՀՀ ԿԲ նախագահը:

Мартин Галстян: В 2022 году рост вкладов нерезидентов в Армении составил 96,3 %
«Без учета влияния обменного курса за 2022 год кредитование выросло на 15%, а вклады – на 43%, из них рост депозитов резидентов составил – 29,4 %, рост вкладов нерезидентов – 96,3 %», – заявил председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян в ходе пресс-конференции.
По его словам, по положению на 31 декабря 2022 года вклады резидентов составили 3 млрд 370 млн драмов, а нерезидентов – 1 млрд 287 млн драмов.
Обратившись к ценам на товары, М. Галстян отметил: «Можем констатировать, что в данный момент фиксируем сдерживание инфляционного давления из товарного рынка, это частично связано обменным курсом, частично же – поведением индекса ФАО на мировом рынке».