Իրավունք 12:55 02/02/2023 Հայաստան
Ավանեսյանը հրաժարվեց ներկայացնել հրդեհի բռնկման մեջ մեղադրվող կապիտանի առողջական վիճակի մասին տեղեկությունները
«Բավարար է: Ինչպես գիտեք, այրվածքներով պացիենտները սովորաբար բավականին երկար բուժում են ստանում և որոշ դեպքերում նաև վերականգնողական ընթացք, մի քանի վիրահատությունների շրջան ունենք»,-կառավարության նիստից հետո լրագրողներին հայտնեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ ներկայացնելով Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ինժեներասակրավորական վաշտի կացարանում տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով վնասվածքներ ստացած զինծառայողների առողջական վիճակին:
Նա հայտնեց, որ այս պահին անհրաժեշտ բուժօգնությունը տրամադրվում է, առաջիկայում էլ անհրաժեշտը կարվի զինծառայողների առողջությունն ամբողջովին վերականգնելու համար և պարբերաբար այդ նպատակով խորհրդակցություններ են անցկացվում:
Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարեց, որ զինծառայողների կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Առողջապահության նախարարը հրաժարվեց ներկայացնել հրդեհի բռնկման մեջ մեղադրվող կապիտանի առողջական վիճակի մասին տեղեկությունները՝ դրանք համարելով բժշկական գաղտնիք;

Здоровье 15:19 02/02/2023 Армения
А. Аванесян отказалась представить сведения о состоянии здоровья капитана, обвиняемого в связи с пожаром в казарме
«Удовлетворительное. Как вы знаете, пациенты с ожогами обычно проходят длительное лечение и в некоторых случаях также проходят реабилитацию, предстоит ряд операций», – заявила после заседания правительства Армении министр здравоохранения РА Анаит Аванесян, представив состояние здоровья военнослужащих, получивших ожоги в результате пожара в жилом помещении инженерно-саперной роты в одной из воинских частей министерства обороны Армении.
Она сообщила, что сейчас предоставляется необходимая медицинская помощь, в ближайшее время будет сделано необходимое для полного восстановления здоровья военнослужащих и периодически с этой целью проводятся консультации.
А. Аванесян сообщила, что жизни военнослужащих ничего не угрожает.
Министр здравоохранения отказалась представить информацию о состоянии здоровья капитана, обвиняемого в связи с пожаром в казарме, посчитав их медицинской тайной.
Напомним, что 19 января, около 01:30, в казарме инженерно-саперной роты N-ской воинской части МО РА, расположенной на территории села Азат Гегаркуникской области, вспыхнул пожар. В результате пожара 15 военнослужащих погибли, 3 военнослужащих получили телесные повреждения, они были доставлены в Национальный ожоговый центр в Ереване.