Ռուսաստանում հայտնաբերվել է COVID-19-ի «կրակեն» ենթատեսակով վարակվելու երկրորդ դեպքը
Ռուսաստանում հայտնաբերել է կորոնավիրուսի «կրակեն» նոր շտամով վարակելու երկրորդ դեպքը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել են «Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի մամուլի ծառայությունից։
Նշենք, որ կրակեն»-ը XBB.1.5 կորոնավիրուսի մուտացիա է։
«COVID-19-ի շտամների փոփոխականության մոնիտորինգի շրջանակում Ռոսպոտրեբնադզորի լաբորատորիան հայտնաբերել է Օմիկրոն» XBB 1.5 «կրակեն» ենթատեսակով վարակման երկրորդ դեպքը։ Սեկվենսավորման համար նյութը ձեռք է բերվել Տիվայի Հանրապետությունից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Գերատեսչությունից հայտնել են, որ հիվանդը վարակը տանում է թեթև ձևով, առանց ծանր կլինիկական հետևանքների։
«Ռոսպոտրեբնադզոր»-ի մամուլի ծառայությունը նաև հայտնել է, որ քիչ հավանական է «կրակեն»-ի ակտիվ տարածումը։ «XBB.1.5 ենթատեսակն ունի մի շարք բնութագրեր, որոնք թույլ են տալիս ավելի արդյունավետ կերպով խուսափել իմունային պաշտպանությունից, սակայն դրա ակտիվ տարածումը քիչ հավանական է թվում», - ասվում է հաղորդագրությունում։

Здоровье 14:47 03/02/2023 В мире
Специалисты выявили второй в России случай заражения подвариантом XBB.1.5 или «кракен» штамма коронавируса «омикрон». Об этом в пятницу журналистам сообщили в пресс-службе Роспотребнадзора, передает ТАСС.
«Лабораторией Роспотребнадзора в рамках мониторинга изменчивости штаммов COVID-19 выявлен второй случай заражения подвариантом "омикрона" XBB 1.5 "кракен". Материал для секвенирования получен из Республики Тыва», – говорится в сообщении.
Заразившийся переносит инфекцию в легкой форме, без тяжелых клинических последствий, добавили в ведомстве.
В пресс-службе также Роспотребнадзора заявили, что активное распространение подварианта COVID-19 «кракен» маловероятно. «Подвариант XBB.1.5 обладает рядом характеристик, которые позволяют ему более эффективно уклоняться от иммунной защиты, но его активное распространение представляется маловероятным», – говорится в сообщении.