Արցախում նաև ռուսներն են շրջափակված
20 տարի առաջ Արցախում ընտանիք կազմած, ազգությամբ ռուս Օլյան շատ լավ գիտի՝ ովքեր են ադրբեջանցիներն ու ինչ նպատակներ կարող են ունենալ։
Օլյա Գրիգորյան-Բաբռովա ն ասում է.  « Ես ճանաչում եմ, ուսումնասիրել եմ նրանց պատմությունը, նրանք ատում են այս ազգին, մանկապարտեզներից են սկսում սերմանել այդ ատելությունը»։
Ստեփանակերտ-Գորիս միջպետական մայրուղուն հայտնված ադրբեջանցի կեղծ բնապահպանների գործողություններին աջակցում են նաև Ադրբեջանի ռուսական համայնքի ներկայացուցիչները։ Համայնքի նախագահի առաջին տեղակալ Անաստասիա Լավրինան հաստատել է իրենց մասնակցությունը այսպես ասած էկոակտիվիստների ակցիային։
Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկում ադրբեջանցիների կողքին հայտնված Ադրբեջանի ռուսական համայնքի անդամների ներկայությունից է զարմացած Օլյան։ Միթե չեն հասկանում, որ 120 հազար արցախցիների հետ իրենք նաեւ այստեղ ապրող հարյուրավոր ռուսներին են պաշարել:
«Հասկանում եք՝ Լաչինի միջանցքում կանգնած են ռուս խաղաղապահներ։ Շատ տեղեկություն կան ադրբեջանցի քաղաքական գործիչներից, պատգամավորներից այն մասին, որ այդ ակցիան, ոչ այնքան ղարաբաղցիների դեմ է, արքան ռուս խաղաղապահների։ Ստացվում է, այնպես, որ նրանք կագնում են այնտեղ, ինչպես ասում են իրենց ազգի դեմ, ռուս զինվորների դեմ»,-նշում է կինը։
Շրջափակման դժվարություններին Օլյան արդեն հասցրել է հարմարվել։ 57 օր շարունակ սննդի բացակայությունը, պարբերաբար՝ գազամատակարարման, էլեկտրաէներգիայի խափանումներն իր ընտանիքի համար նույնպես դժվարություններ են ստեղծել։ Տանը դպրոցահասակ երեխա ունի: Բայց ամենադժվարը Հայաստանում  սովորող դստեր կարոտին դիմանալն է։
«Ինձ համար այս պահին ամենադժվարն այն է, որ երեխաս սովորում է Երևանում՝ ուսանող է, չի կարողնաում տուն գալ։ Դա և նրա համար է դժվար և մեզ համար։ Այսինքն այս շրջանում մենք չեն կարողանում տեսնել մեր երեխային, նա չի կարողանում տուն գալ»,-ասում է կինը։
Անգամ 2020 թվականի պատերազմից  հետո Արցախը լքելու մասին չի մտածում։ Ու չնայած իրավիճակն անկայուն է, ապագան՝ անորոշ, չնայած  կյանքն Արցախում այլևս նախկինը չէ, միևնույն է՝ իր տունն այստեղ է, ասում է Օլյան։
« Իմ ամուսինն ինքն է այս տունը սարքել, պայմաններ ստեղծել իր երեխաների համար։ Հիմա շատ դժվար է այս ամենը թողնելը, չնայած գիտեմ, որ տեղ ունեմ գնալու, ինձ կընդունեն, ծնողներս, հարազատներս այնտեղ են ինձ կաջակցեն, բայց ես չեմ կարող դա անել։ Ամեն դեպքում արդեն մոտ 20 տարի է ես այստեղ եմ ապրում»,-ասում է Արցախի Հանրային հեռուստաընկերության տեսանյութի հերոսուհին։
Ադրբեջանի ռուսական համայնքի ներկայացուցիչների գործողությունները դատապարտել է ՌԴ պետդումայի պատգամավոր Վիտալի Միլոնովը՝ այդքանից հետո կասկածի տակ դնելով հենց համայնքի գոյությունը։ Անընդունելի համարելով տեղի ունեցողը՝ նա նշել է, որ ռուսական ազգանուններով Ադրբեջանի էթնիկ ռուս քաղաքացիները պետք է «դեն նետեն իրենց անձնագրերը»։ Այս մանրամասներին Օլյան տեղյակ է նաեւ աշխատանքի բերումով: Աշխատում է Արցախի Հանրային ռադիոյի ռուսական լուրերի բաժնում։ Այստեղ ռուսերեն է խոսում: Բայց Արցախում ապրելու 20 տարվա ընթացքում սովորել է նաև հայերենը։ Իր բախտակից 120 հազար արցախցիներին դիմում է հայերեն։
«Բոլորը պետքա պայքարեն միասին, ուժ եմ ցանկանում, խաղաղություն բոլորին, ինձ թվում է միասին մենք հաղթահարելու ենք»,-ասում է Օլյա Գրիգորյան-Բաբռովան։

Общество 17:04 07/02/2023 НКР
Оля Григорян-Боброва говорит: «Я знаю, я изучала эту историю, они ненавидят эту нацию, они призирают, у них с детского сада все это взращивается».
Действия азербайджанских лже-экологов, оказавшихся на межгосударственной трассе Степанакерт-Горис, поддерживают и представители русской общины Азербайджана. Первый заместитель председателя общины Анастасия Лаврина подтвердила их участие в акции так называемых экоактивистов.
Оля удивлена присутствием членов русской общины Азербайджана рядом с оказавшимися на перекрестке Шуши-Карин Так азербайджанцами. Неужели они не понимают, что вместе со 120 тысячами арцахцев они осадили и сотни проживающих здесь русских?
«В Лачинскорм коридоре стоят русские миротворцы. Очень много было информации со стороны азербайджанских политиков и депутатов о том, что эта акция – не столько против карабахцев, сколько против именно российских миротворцев. Получается, они стоят там против своей нации, против своих же ребят российских», – отмечает Оля.
К трудностям блокады Оля уже успела приспособиться. Отсутствие в течение почти 60 дней продовольствия, перебои с подачей газа и электричества создали трудности и для ее семьи. Дома – ребенок школьного возраста. Но самое сложное – это разлука с дочерью, которая учится в Армении.
«Для меня сейчас самое тяжелое – то, что мой ребенок, которая учится в Ереване, студентка, не может приехать домой. И для нее это тяжело, и для нас», – сказала она.
Даже после войны 2020 года она не думает об отъезде из Арцаха. И хотя ситуация нестабильная, будущее – неопределенное, а жизнь в Арцахе уже не прежняя, но ее дом все равно здесь, говорит Оля.
«Мы с мужем вместе преодолели очень много проблем, муж сам сделал этот дом, условия создал для своих детей. Очень тяжело сейчас все это вот так оставить, хотя я знаю, что мне есть, куда поехать. Меня примут. Там все мои родственники, мои родители, близкие. Меня поддержат. Но я так не могу. Очень тяжело, я все-таки почти 20 лет здесь живу», – говорит героиня репортажа Общественного телевидения Арцаха.
Действия представителей русской общины Азербайджана осудил член комитета по международным делам Государственной думы России Виталий Милонов, после этого поставив под сомнение существование самой общины.
«Давайте мы будем называть вещи своими именами. Никакая русская община туда не пришла. Русская община живет сейчас в Степанакерте и претерпевает практически фашистскую блокаду, которую устроили некие лица. Я считаю просто террористы устроили… Я думаю, любой русский человек никогда в жизни не будет участвовать в подобного рода бесчестных и бессовестных акциях…» – сказал в частности Милонов.
Оля в курсе этих подробностей в том числе и в силу своей работы. Работает в отделе новостей Общественного радио Арцаха. Говорит по-русски, но за 20 лет жизни в Арцахе выучила и армянский. Она обращается к 120 000 жителям Арцаха на армянском языке:
«Все должны бороться вместе, я желаю сил, мира всем, мне кажется, что вместе мы все преодолеем», – говорит Оля Григорян-Боброва.