Քաղաքական 16:02 25/02/2023 Հայաստան
Ինչքան էլ Էրդողանը հանդիպի, ժպտա, Թուրքիայի քաղաքականությունը մեր հանդեպ մնում է նույնը. Ռուբեն Մելքոնյան
«Թուրքիան այսօր էլ, չնայած հայտարարություններին, որ իբրև հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման գործընթացը գնում է առանց նախապայմանների, միաժամանակ հստակ ասում է՝ եթե Հայաստանն իր հարաբերությունները կարգավորի Ադրբեջանի հետ և ստորագրի «խաղաղության պայմանագիր», որի համապատկերում Արցախը կճանաչվի Ադրբեջանի մաս, ապա Թուրքիան Հայաստանի հետ հարաբերություններ կհաստատի»,-«Բեկում» խորագրով համաերիտասարդական ֆորումին ասաց  Երևանի պետական համալսարանի Արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը։
Նա ընդգծեց, որ Թուրքիան չի նահանջել, չի փոխել իր դիրքորոշումը, չի հրաժարվել իր նախապայմաններից. «Եթե կա զիջող, ապա դա Հայաստանի այս պահի իշխանությունն է, որը, կարծես թե այս պրոցեսի մեջ որևէ անհանգստացնող խնդիր չի տեսնում»։
Ռ.Մելքոնյանն ասաց, որ Թուրքիան շարունակում է  ուրանալ Հայոց ցեղասպանության փաստը, Հայոց ցեղասպանության զգայնությունը շարունակում է մնալ Թուրքիայի պետականության օրակարգում։
«Հայաստանի իշխանություններն արդյո՞ք հետամուտ են այս խնդրին։ Իհարկե, ոչ։ Մի իշխանություն, որը 30 տարվա պատմության ամնեզիայով է զբաղված, մի իշխանություն, որը 30 տարի առաջվա հաղթանակներ է ուրանում և հաղթանակը կերտած հերոսներին է ուրանում, մեր ձեռքբերումներն ու մեր վտանգներ է գլխիվայր ներկայացնում, 100 տարի առաջվա ցեղասպանության խնդիրը նրա համար լիովին անիմաստ խնդիր է»,- ասաց թուրքագետը։
Ըստ նրա, Հայաստանը միշտ հայտարարել է, որ կողմ է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատմանը, դեմ է նախապայմաններին. «Սա եղել է պետական գիծ։ Սա հիմք ունեցող քաղաքական կոնցեպտ էր, որը ներկայացնում էր մեր պետականությունը»։
Հայաստանի ղեկավարների դիրքորոշումը և պահվածքը
«Հայաստանի երեք նախագահներն էլ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները հաստատելուն դեմ չեն եղել, նրանք Թուրքիայի ղեկավարների հետ հանդիպելու, շփվելու հարցում բարդույթներ չեն ունեցել, չեն խուսափել։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև երեք նախագահներն էլ եղել են հաղթած պետականության նախագահներ, իրենց անձնական մասնակցությունն են ունեցել այս պետականության ու հաղթանակի կերտման հարցում, հետևաբար Թուրքիայի ղեկավարների հետ  նախկինում եղած հանդիպումները մեզ համար որևէ բարդույթ առաջացնող իրավիճակ չեն ստեղծել։
Թուրքիայի ղեկավարները 30 տարվա ընթացքում, այդ թվում Էրդողանը, միշտ ավելի խուսափող դիրքում են եղել Հայաստանի ղեկավարների հետ հանդիպելու հարցում, հատկապես երկրորդ ու երրորդ նախագահների հետ հանդիպելը նրանց համար ավելի քան բարդույթավորված էր, որովհետև հասարակական ընկալման մեջ այդ երկու անձինք Ադրբեջանին հաղթած անձինք էին, ընդ որում՝ անձամբ հաղթած, ուստի իրենց եղբորը  հաղթածի հետ հանդիպելն իրենց համար բարդույթ էր։
Հիմա Էրդողանի մոտեցումները, պատրաստակամությունը հանդիպել Հայաստանի այսօրվա ղեկավարի հետ, գոնե մասնագիտական տիրույթում, անմիջապես առաջ է բերում  հարցեր՝ այդ բարդույթն այլևս չկա՞, Հայաստանի ղեկավարի հետ հանդիպելուն պատրա՞ստ են։ Ինչո՞ւ, ո՞ր խոչընդոտն այլևս չկա Թուրքիայի համար։ Այս հարցի պատասխանը բոլորս ունենք. Հայաստանն այսօր պարտված իշխանություն է ներկայացնում և պարտվածի  հետ հանդիպելը արևելյան ընկալմամբ, ոչ միայն կարելի է, այլև ցանկալի է, քանի որ  հանդիպելով՝ ևս մեկ անգամ ամրագրում ես քո հաղթած լինելը, միգուցե նաև քո վեհանձն լինելը, որ դու հաղթելով հանդերձ հանդիպում ես պարտվածի հետ և քո պետականության, ինքնասիրությանը որևէ կերպ վտանգ չի ներկայացնում»։
Այսօրվա վիճակը. ի՞նչ են անում այսօրվա իշխանությունները
«Երկրաշաժից հետո քո պարտության գլխավոր դերակատարներից մեկին շատ մտահոգ դեպքով ցավակցելը, գնալը, զանգելը, թվիթ գրելը և այլն՝ ինչո՞վ եք  մեկնաբանում։ Դիվանագիտություն է դա՞։ Ոչ։ Դա դիվանագիտության հետ որևէ առնչություն չունի։ Այսօրվա  իրավիճակը, ըստ էության, ինքնախաբերություն է, դիվանագիտական իմիտացիա և պարտության այլ մեկնաբանություն է, որովհետև մարդկության պատմությունը ցույց է տալիս, որ պարտված ղեկավարն ինքը ախտահարում է  պետական համակարգը, ինքը շարունակելով մնալ պետության մեջ՝ ախտահարում է պետության հնարավորությունները»։
Թիմ և պրոֆեսիոնալիզմ
«Նախկինում Հայաստանը միշտ ներկայացրել են պրոֆեսիոնալ դիվանագետներ, որոնց պրոֆեսիոնալիզմի մի կարևոր  բաղադրիչ էր հայրենասիրությունն ու պետականության գիտակցումը։ Բախտի բերմամբ կամ քաղաքական  իրավիճակի փոփոխմամբ դիվանագետներ չեն դառնում, գիտելիքներ ձեռք չեն բերում, ինչպես եղել են, այնպես էլ մնում են, ուղղակի զբաղեցնում են պատասխանատու աթոռներ, ցավոք սրտի, նաև դիվանագիտության ասպարեզում։ Զբաղեցնելով այդ աթոռներն՝ իրենց ինքնավստահությամբ հարվածում են այս պետականության առանց այն էլ խարխուլ հիմքերին։
Այսօր Հայաստանը դիվանագիտական սեղանի շուրջ ներկայացում են մարդիկ, որոնք չունեն այդ  հմտությունները, այդ փորձառությունը և չունեն այդ գիտակցումը, հետևաբար ակնկալել այսօրվա  հայ-թուրքական հարաբերություններից հայաստանանպատ լուծումներ, ուղղակի  հնարավոր չէ։ Այլ կերպ հնարավոր չէ։ Արևելքի խաղի կանոները չգիտեն, Թուրքիան չգիտեն, Թուրքիան չիմանալով հանդերձ՝ պատասխանատու ամբիոններից Թուրքիան ներկայացնում են այլ կերպ։ Ձեզ ներկայացնում են այլ Թուրքիա։ Դա այդպես չէ, Թուրքիան շարունակում է մնալ մեզ սպառնալիք երկիր։ Ինչքան էլ Էրդողանը հանդիպի, ժպտա, թե ոչ, Թուրքիայի քաղաքականությունը  մեր հանդեպ մնում է նույնը, ինչ մնում է 30 տարի առաջ։ 30 տարի դիմադրել ենք։
Թուրքիայի քաղաքականության մեջ ոչինչ չի փոխվել։ Ի՞նչն է փոխվել այս իրավիճակում։ Փոխվել է մեր դիմադրելու ցանկությունն ու հնարավորությունը։ Մենք բանակցությունների սեղանին ոչինչ չունենք տալու։ Հիմա ի՞նչն ենք տալու, զիջելու, քննարկելու, ինչո՞վ ենք պահելու մեր շահը։ Միակ ճանապարհը, որը կարող էր իրավիճակը փոխել, թիմի փոփոխությունն էր հանուն պետության, անջատում հանուն  գոյության։ Ցավոք սրտի, չկա, հետևաբար այս ընթացքը մեզ տանում է  դեպի թուրքական նավահանգիստ, որտեղ թուրքական խաղի կանոններ են, թուրքական պայմաններ են, և մենք չենք կարող համակերպվել այդ ամենին, քանի որ այդ պայմաններն ու Հայաստան պետականության գոյությունը որպես պետականություն իրար հետ անհամատեղելի են»։
Ռուբեն Մելքոնյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ պետք է հարաբերություններ հաստատի իր արժանապատվությունից, իր կարևոր գծերից չնահանջելով, դրա հնարավորությունը կա, իսկ եթե չեն ուզում հաստատել, ուրեմն պետք է սպասել մինչև Հայաստանի համար բարենպաստ պայմանների ստեղծելը։
«Դա անպայմանորեն լինելու է, ուղղակի պետք է պայքարել, աշխատել, դրա ճանապարհին ամենակարևոր զենքը գիտելիքն է»,- ասաց թուրքագետը։

Политика 17:42 25/02/2023 Армения
Сколько бы Эрдоган ни улыбался, политика Турции в отношении Армении остается прежней – Рубен Мелконян
«Турция и сегодня, несмотря на заявления о том, будто процесс установления армяно-турецких отношений идет без предварительных условий, одновременно четко указывает: если Армения урегулирует свои отношения с Азербайджаном и подпишет «мирный договор», в контексте которого Арцах будет признана частью Азербайджана, то Анкара установит отношения с Ереваном», – заявил в своем выступлении на молодежном форуме «Перелом» 25 февраля декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ), доктор исторических наук, профессор Рубен Мелконян.
Он подчеркнул, что Турция не отступила, не изменила своей позиции, не отказалась от своих предусловий. «Если и есть уступающие, так это нынешние власти Армении, которые, похоже, не видят в этом процессе никаких вызывающих тревогу проблем», – добавил Мелконян.
Р.Мелконян указал, что Турция продолжает отрицать факт Геноцида армян, тема Геноцида армян остается чувствительной в повестке дня турецкого государства.
«Проявляли ли власти Армении последовательность в этом вопросе? Конечно же, нет. Для власти, у которой амнезия в контексте нашей 30-летней истории, власти, которая отрекается от наших побед 30-летней давности и героев, ковавших эти победы, переворачивает с ног на голову наши достижения и угрозы, проблема геноцида 100-летней давности – совершенно бессмысленный вопрос», – сказал тюрколог.
По его словам, Армения всегда заявляла, что выступает за установление отношений с Турцией – но без предварительных условий: «Это был государственный курс. Это была обоснованная политическая концепция, которую представляла наша государственность».
Позиция и поведение руководителей Армении
«Все три президента Армении были не против установления отношений с Турцией, у них не было комплексов в вопросе встреч и общения с руководителями Турции, они этого не избегали. Почему? Поскольку все три президента были президентами государства-победителя, они имели свое личное участие в вопросе построения этой государственности и победы, соответственно имевшие место в прошлом встречи с руководством Турции не создавали для нас какой-то вызывающей комплексы ситуации.
На протяжении 30 лет руководители Турции, в том числе и нынешний президент этой страны Реджеп Тайип Эрдоган, всегда занимали более уклончивую позицию, когда речь шла о встречах с руководителями Армении. Встречи со вторым и третьим президентами были для них более чем сложными, т.к. в общественном восприятии эти два человека были фигурами, которые победили Азербайджан и победили лично, посему для них представляли комплексы встречи с победившими их брата.
Сейчас же подходы Эрдогана, готовность встретиться с сегодняшним руководителем Армении, хотя бы в экспертной среде, сразу вызывают вопросы: неужели этого комплекса больше нет, готовы ли они встречаться с руководителем Армении? Почему, какого препятствия больше не существует для Турции? У всех нас есть ответ на этот вопрос. Армению сегодня представляет побежденная власть, а встреча с побежденным в восточном понимании не только возможна, но и желательна, потому что при встрече в очередной раз закрепляешь свой статус победителя, быть может, свое великодушие: дескать, будучи победителем, встречаешься с потерпевшим поражение, что никоим образом не угрожает твоей государственности и самолюбию», – пояснил Мелконян.
Сегодняшняя ситуация: что делают сегодняшние власти?
«Как вы трактуете выражение большого беспокойства и соболезнований после землетрясения одному из главных акторов своего поражения, визит в эту страну, звонки, твиты и прочее?  Это дипломатия? Нет. Это не имеет ничего общего с дипломатией. Сегодняшняя ситуация – это, по сути, самообман, имитация дипломатии и иная интерпретация поражения, ибо история человечества показывает, что побежденный руководитель сам наносит ущерб государственной системе, продолжая оставаться в государстве, наносит ущерб возможностям государства», – сказал тюрколог.
Команда и профессионализм
«В прошлом Армению всегда представляли профессиональные дипломаты, важной составляющей профессионализма которых были также патриотизм и осознание государственности. Дипломатами не становятся по счастливой случайности или изменению политической ситуации, знаниями таким образом не овладевают, как были, так и остаются, просто занимают ответственные должности, к сожалению, в сфере дипломатии тоже. Занимая эти кресла, они своей самоуверенностью наносят удар по и без того шатким столпам этой государственности.
Сегодня Армению за дипломатическим столом представляют люди, не обладающие соответствующими навыками, опытом и осознанием, поэтому ожидать проармянских решений от сегодняшних армяно-турецких отношений просто невозможно. Иначе невозможно. Они не знают правил игры Востока, они не знают Турции, посему и представляют Турцию с ответственных трибун иначе. Вам представляют другую Турцию. Но Турция продолжает представлять для нас угрозу. Сколько бы встреч Эрдоган не проводил, сколько бы он не улыбается, политика Турции в отношении нас остается такой же, что и 30 лет назад. 30 лет мы оказывали сопротивление.
В политике Турции ничего не изменилось. Что же изменилось сейчас? Изменились наше желание и возможности оказывать сопротивление. Нам нечего предложить за столом переговоров. Что теперь мы будем сдавать, уступать, обсуждать, как будем отстаивать  свои интересы? Единственное, что могло изменить ситуацию, – смена команды ради государства, отделение ради спасения. К сожалению, этого не произошло, поэтому этот процесс ведет нас в турецкую гавань, где турецкие правила игры, турецкие условия, и мы не можем со всем этим мириться, потому что эти условия и существование государственности Армения несовместимы друг с другом», – указал Рубен Мелконян.
Рубен Мелконян подчеркнул, что Армения должна строить отношения с Турцией, не отступая от своего достоинства, не отступая от своих важных линий, такая возможность есть, а если не хотят поступать так, то надо ждать, пока создадутся благоприятные условия для Армении.
«Это обязательно произойдет, надо только бороться и работать, самое главное оружие на этом пути – знания», – сказал тюрколог.