Առողջություն 11:53 05/03/2023 Հայաստան
Մարտի 5-ին ժամը 10:00-ի դրությամբ կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 18-ի, հոսպիտալացված են 17-ը: Նրանց առողջական վիճակը գնահատում է միջին ծանրության:
Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, հիվանդներից ոչ ոք պատվաստված չէ կարմրուկի դեմ:
ԱՆ-ից հիշեցնում են, որ պատվաստումների ազգային օրացույցով կարմրուկի դեմ պատվաստումները նախատեսված են 1 և 4-6 տարեկան երեխաների համար:
«Կարմրուկի դեմ պլանային պատվաստումները չստացած երեխաների ծնողներին  հորդորում ենք դիմել հաշվառման պոլիկլինիկա և պատվաստել երեխաներին:
Միաժամանակ, պատվաստման են ենթակա նաև կարմրուկով հիվանդների հետ շփված այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ 2 դեղաչափ պատվաստում»,- նշում են ԱՆ-ից։

Здоровье 12:38 05/03/2023 Армения
По положению на 10:00 5 марта, число лабораторно подтвержденных случаев кори в Армении достигло 18, 17 человек госпитализированы. Состояние их здоровья оценивается как средней тяжести.
Как сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА, ни один из заболевших не был вакцинирован против кори.
Из Минздрава Армении напоминают, что согласно национальному календарю профилактических прививок, прививки от кори предназначены для детей в возрасте 1 года и 4-6 лет.
«Призываем родителей детей, не получивших плановые прививки от кори, обращаться в регистрационную поликлинику и вакцинировать своих детей.
Вакцинации подлежат также контактировавшие с больными корью лица, не получившие 2 дозы прививки от кори», – говорится в сообщении Минздрава Армении.