Մշակույթ 17:11 08/03/2023 Հայաստան
Հայազգի նշանավոր դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանի ղեկավարությամբ մարտի 2-ին Մեքսիկայի Գեղարվեստի պալատում տեղի է ունեցել լատվիացի աշխարհահռչակ օպերային աստղ Էլինա Գարանչայի գալա համերգը։
Կ․ Օրբելյանի և Է. Գարանչայի համատեղ համերգը նվիրված է եղել Մեքսիկայի Գեղարվեստի պալատի Ազգային օպերային թատերախմբի հիմնադրման 75-ամյակին։ Համերգի բոլոր տոմսերը դեռևս շաբաթներ առաջ վաճառված են եղել։
Վերջերս նշանավոր «Էխո Կլասսիկ» ընկերության կողմից Գարանչան արժանացել է «Տարվա ամերիյան վոկալիստ» բարձրագույն երաժշտական կոչմանը։ Ներկայումս Էլինա Գարանչան դասվում է աշխարհի ամենապահանջված կին օպերային երգչուհիների շարքում, քանի որ իր կատարողական արվեստով և ձայնային տվյալներով կարողանում է ներկայանալ տարբեր ոճերի և ժամանակաշրջանների երկացանկով։ Գարանչան ծնունդով Ռիգայից է, ծնվել է երաժիշտների ընտանիքում։ Ներկայումս աշխարհի հեղինակավոր օպերային թատրոնների մշտապես օահանջված արտիստն է Գարանչան։ «Նյու Յորք Թայմսը» երգչուհու մասին գրել է․ «Գարանչան վերջին 25 տարվա լավագույն Կարմենն է»։ Նրա կարևոր ձեռքբերումներից մեկը Վիեննայի օպերային թատրոնում Ջուզեպպե Վերդիի «Աիդա» օպերայում Ամներիսի դերերգով ներկայանալն էր։ Այստեղ նա հանդես եկավ նաև 18 օպերաներից դերերգերով, որի համար ստացավ «Լավագույն կամերային երգչուհի» պատվաբեր կոչումը։
Մաեստրո Կոնստանտին Օրբելյանի և Էլինա Գարանչայի համագործակցությունը երկար տարիների պատմություն ունի։ Երկու նշանավոր արտիստների միջև ձևավորված անխախտ ստեղծագործական կապը մշտապես բարձր արդյունք է տալիս։ Համաշխարհային նշանավոր երաժշտական պարբերականների դիպուկ բնորոշմամբ այս երկու արտիստների ստեղծագործական տանդեմը նորովի է մեկնաբանում մեզ համար արդեն հայտնի շատ ստեղծագործություններ։ Մեքսիկայի գեղարվեստի պալատում տեղի ունեցած համերգի ընթացքում ներկայացվել են Մասկանիի, Սեն-Սանսի, Բիզեի և այլ կոմպոզիտորների օպերաներից հատվածներ։ Համերգային երեկոյի ավարտին հնչել են հատվածներ Ջակոմո Պուչչինիի  «Ջանի Սկիկի» օպերայից։
Տեղի ունեցած համերգի վերաբերյալ երգչուհին ասել է․ «Ինձ համար մեծ պատիվ էր ելույթ ունենալ մաեստրո Օրբելյանի ղեկավարությամբ այս հեղինակավոր բեմում, որտեղ հանդես են եկել աշխարհի մեծանուն շատ ու շատ օպերային երգիչներ»։ Կոնստանտին Օրբելյանն ու Էլինա Գարանչան առաջիկայում նոր համատեղ նախագծերով կներկայանան։

Культура 17:26 08/03/2023
Гала-концерт всемирно известной латвийской оперной звезды Элины Гаранча прошел во Дворце изящных искусств Мексики 2-го марта  под руководством известного дирижера армянского происхождения Константина Орбеляна. Билеты на концерт были проданы сразу же ,публика давно стремилась послушать и увидеть выдающуюся оперную диву.
Концерт  был посвящен 75-летию основания Национальной оперной труппы  Дворца изящных искусств Мексики.
Награжденная премией  Echo Classic как певица года , Элина Гаранча также была отмечена как «вокалистка года в Америке».
В настоящее время Элина Гаранча входит в число самых востребованных оперных певиц мира, так как своим исполнительским искусством и голосовыми данными она способна представить себя в репертуаре разных стилей и периодов.
Гаранча родилась в семье музыкантов в Риге. В настоящее время Гаранча является востребованным артистом многих  престижных оперных театров мира. После исполнения роли Кармен в Метрополитен Опера ,  «Нью-Йорк Таймс» написала о ней : «Гаранча -лучшая Кармен за последние 25 лет».
Одним из пчередных важных достижений  певицы стало исполнение партии Амнерис в опере Джузеппе Верди «Аида» в Венском оперном театре. В этом же театре  она исполнила партии  из более чем 18-и опер, за что получила почетное звание «Лучшая камерная певица».
Сотрудничество маэстро Константина Орбеляна и Элины Гаранча длится уже много лет.
Неразрывная творческая связь, сложившаяся между двумя выдающимися артистами, всегда дает высокие результаты. По мнению многих всемирно известных музыкальных изданий творческий тандем этих двух величайших музыкантов современности  по-новому интерпретирует  известные нам произведения.
Во время концерта во Дворце изящных искусств Мексики прозвучали арии из опер Масканьи, Сен-Санса, Бизе и других композиторов.
После антракта панорама меняется, и зрители оказываются в мире испанской сарсуэлы.
Концерт закончился с исполнениями на бис Гранады Агустина Лара и арией из оперы «Джанни Скикки» Джакомо Пуччини.
Относительно этого оперного гала латышская певица сообщила из Вены: «Я очень счастлива , что имела возможность дебютировать на сцене величайших певцов мира, во Дворце изящных искусств  под руководством маэстро Орбеляна».
Творческий тандем Константина Орбеляна и Элины Гаранча обязательно продолжится и в ближайшее время они  представят новые совместные проекты.