Հասարակություն 11:31 09/03/2023 Աշխարհում
Բրազիլիայի Պերնամբուկո նահանգի Պիեդադե լողափում շնաձկան հարձակման հետևանքով աղջկա ձեռքն անդամահատել են, գրում է «Իզվեստիա»-ն։
Հարձակման ենթարկված աղջկան ջրից դուրս են հանել մյուս հանգստացողները, սրբիչներով ծածկել են մինչև շտապօգնության ժամանումը։ Նա ուշքի է եկել միայն հիվանդանոցում՝ անդամահատումից հետո։
«Չնայած իշխանությունները նախազգուշացրել են, որ 2021 թվականից այդ լողափը լողալու համար արգելված գոտի է շնաձկների հաճախակի հարձակումների պատճառով, այցելուները հաճախ են հայտնվում ջրի մեջ, և նման միջադեպեր հաճախ են լինում այստեղ»,- գրում է պարբերականը:
Նշվում է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել մարտի 6-ին։ Դրանից մեկ օր առաջ Պիեդադեում 14-ամյա աղջկա վրա ծովային գիշատիչ է հարձակվել.նա կորցրել է ոտքը։ Քանի որ ծովային գիշատիչների հարձակումները վերջին օրերին շատացել են, քաղաքապետարանը որոշել է խորհրդակցություն կազմակերպել՝ որոշելու, թե արդյոք պետք է նոր միջոցներ ձեռնարկել այդ տարածքում:

Society 11:46 09/03/2023 World
Horror footage shows the moment her bystanders pull Kaylane Timóteo Freitas onto the beach and set her down on the ground with a bloodied rag covering what remains of her arm.
The teenager had her arm amputated at a nearby hospital and is reported to be in a stable condition.
The attack came only a day after a 14-year-old boy was savaged by a shark on the same beach, requiring the amputation of his leg.
Both attacks took place within 1640ft (500m) of each other at Piedade Beach, Jaboatão dos Guararapes, Pernambuco State, Brazil.
According to the authorities, a medical team attended the teenage girl at around 1.20pm on Monday.
She was carried off the beach by first responders and taken to hospital by helicopter.
After undergoing amputation, Kaylane is said to be in a stable condition in hospital where she is awake and able to answer questions.
The authorities pointed out that the beach has been a restricted area for swimming since 2021 due to the frequency of shark attacks.
There are 150 signs in the region warning of the risk of shark attacks and a state decree has been in effect since 1999.
The City Hall said they will schedule a meeting with the State Committee for Monitoring Shark Incidents to decide if new measures should be implemented in the area.