Քաղաքական 16:44 29/03/2023 Տարածաշրջան
Թեհրանը կարծում է, որ կովկասյան տարածաշրջանում լարվածությունը կարող է կարգավովել «3+3» ձևաչափով, որը ենթադրում է Հարավային Կովկասի երեք երկրների՝ Հայաստանի, Վրաստանի և Ադրբեջանի, ինչպես նաև տարածաշրջանի երեք ամենամոտ հարևանների (Ռուսաստան, Իրան և Թուրքիա) մասնակցությունը։  ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
«Իհարկե, մենք պետք է «3+3» մեխանիզմով, ինչպես նաև գործող մեխանիզմներով, առանց ուժի դիմելու, լուծենք այս տարածաշրջանը»,- ասել է նա ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
Աբդոլլահյանը նաև ընդգծել է կովկասյան տարածաշրջանի տնտեսական հնարավորությունները զարգացնելու նպատակով դեպի կայուն խաղաղություն և ներառական անվտանգություն համատեղ շարժվելու կարևորությունը, ինչպես նաև ընդգծեց այս իրավիճակում արտաքին միջամտության անընդունելիությունը։
«Մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է շարժվել դեպի խաղաղություն և կայունություն, և արտաքին միջամտությունն այս տարածաշրջանին և տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական իրավիճակը փոխելու ջանքերը գործոններ են, որոնք էլ ավելի են բարդացնում իրավիճակը»,-հայտարարել է դիվանագետը։
Չորեքշաբթի ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը բանակցություններ է վարել իր իրանցի գործընկեր Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահյանի հետ, որն աշխատանքային այցով ժամանել է Մոսկվա։ Բանակցությունների ընթացքում դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարները ճշգրտել են իրենց դիրքորոշումները տարբեր թեմաների շուրջ՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրի վերսկսման հարցերից մինչև Հարավային Կովկասում իրավիճակի կայունացման խնդիրներ։

Политика 17:03 29/03/2023 Регион
Тегеран полагает, что напряжение в кавказском регионе может быть урегулировано в рамках формата «3+3», подразумевающего участие трех стран Южного Кавказа (Азербайджана, Армении и Грузии), а также трех ближайших соседей этого региона (России, Ирана и Турции). Об этом заявил в среду глава МИД Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян, информацию передает ТАСС.
«Мы, конечно же, должны через механизм «три плюс три», а также через существующие механизмы, не прибегая к силе, урегулировать вопросы в данном регионе», – сказал он на пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
Абдоллахиян также подчеркнул важность совместного движения в сторону прочного мира и инклюзивной безопасности с целью процветания экономических возможностей кавказского региона, а также указал на неприемлемость иностранного вмешательства в этой ситуации. «Мы считаем, что надо двигаться в сторону мира и стабильности, и иностранное вмешательство в этот регион и усилия для того, чтобы изменить геополитическую ситуацию в регионе, являются факторами еще большего усложнения ситуации», – констатировал дипломат.
Ранее в среду министр иностранных дел России Сергей Лавров провел переговоры со своим иранским коллегой Хосейном Амиром Абдоллахияном, прибывшим в Москву с рабочим визитом. В ходе переговоров главы дипведомств сверили позиции по широкому спектру тем - от вопросов возобновления Совместного всеобъемлющего плана действий по иранской ядерной программе до задач стабилизации обстановки на Южном Кавказе.