Հասարակություն 11:28 30/03/2023 Տարածաշրջան
Ախալցիխեի հայաբնակ Օրալ գյուղի բարձրունքում կանգնեցված խաչն անցած տարի ապամոտաժվել էր: Գյուղի բնակիչներն ապամոնտաժված խաչը նորից նույն վայրում տեղադրելու թույլտվություն են ստացել: «Հարավային Դարպաս» տարածաշրջանային պորտալը հայտնել է, որ Կրոնի հարցերի պետական գործակալությունը դրական հանձնարարական է տվել նշված խնդրի վերաբերյալ։ Ախալցիխեի քաղաքապետարանը գործակալությանը դիմել էր այս տարվա հունվարի 9-ին:
Jnews-ը գրում է, որ անհայտ պատճառներով սարի գագաթին տեղադրված երկաթյա խաչը ապամոնտաժվել և իջեցվել էր: Կայքը կապ է հաստատել Ախալցիխեի և Բորժոմիի շրջանների հոգևոր տեսուչ Հոգեշնորհ Տեր Հակոբ աբեղա Սահակյանի հետ:
«Արդեն թույլատվությունը կա, պատգամավորի և փոխքաղաքապետի միջնորդությամբ այդ հարցերը կարգավորվեցին, մնում է Զատիկից հետո գնանք և տեղադրենք խաչը», – ասել է հոգևորականը:
Խաչը կտեղադրվի նույն տեղում, որտեղից իջեցվել է:
«Հարկ է նշել, որ նմանատիպ դեպք առաջին անգամ է գրանցվում: Խաչ տեղադրելու համար Օրալի հարևան գյուղերի բնակիչները նախկինում երբևէ ոչ ոքի չեն դիմել հատուկ թույլտվություն ստանալու համար:
Հատկանշական է նաև, որ Կրոնի գործակալության կայքում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն՝ մարտի 15-ին տեղի է ունեցել Կրոնական հարցերի պետական գործակալությանն առընթեր կրոնական միավորումների գույքային և ֆինանսական հարցերն ուսումնասիրող 2023 թվականի հանձնարարական հանձնաժողովի առաջին նիստը»,- գրում է կայքը։

Общество 12:17 30/03/2023 Регион
Крест, воздвигнутый на возвышенности армянонаселенного села Орал в Ахалцихе, в прошлом году был демонтирован. Жители села получили разрешение на повторную установку демонтированного креста на прежнее место.
Как сообщает региональный портал «Южные ворота», Государственное агентство по вопросам религий выдало положительную рекомендацию по указанному вопросу. Ахалцихская мэрия обратилась в агентство 9 января текущего года.
По неизвестным причинам железный крест на вершине горы в селе Орал был демонтирован и снесен. JNEWS связался с духовным инспектором Ахалцихского и Боржомского муниципалитетов Его Святейшеством абегой Тер Акопом Саакяном.
«Разрешение у нас уже есть, эти вопросы урегулированы при посредничестве депутата и вице-мэра, осталось только после Пасхи пойти и установить крест», – сказал священнослужитель.
Крест будет установлен на то же место, откуда был демонтирован.
Следует отметить, что подобный случай зарегистрирован впервые. Для установки креста жители окрестных сел Орала никогда ранее ни к кому не обращались за специальным разрешением.
Примечательно также, что согласно информации на сайте Агентства религии, 15 марта состоялось первое заседание комиссии 2023 года по рассмотрению имущественных и финансовых вопросов религиозных объединений при Госагентстве по делам религий.