Իրավունք 16:26 13/04/2023 Հայաստան
Մոտ երեք ամիս ՄԻՊ պաշտոնը թափուր մնալուց հետո ՔՊ քվեարկությամբ  այն զբաղեցրեց  Անահիտ Մանասյանը, որը գլխավոր դատախազի տեղակալն է, ըստ մամուլի, նաև մտերիմ ընկերուհին։
Ճանաչու՞մ են արդյոք քաղաքացիները նորընտիր ՄԻՊ-ին։ Panorama.am-ը հարցում է անցկացրել Երևանի փողոցներում։
«Ճիշտն ասած, ավելի շատ մտահոգված եմ սահմանային խնդիրներով, քան մարդու իրավունքներիի հարցով։ Չեմ կարծում, որ նա այս հարցում կունենա լուրջ  օժանդակություն։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն, առհասարակ, մեծ դեր ունի երկրի զարգացման և օրինականության պահպանման գործում, բայց ներկայիս ՄԻՊ ընտրություններին հետևելիս, ավելի խոհեմ և գիտակից թեկնածուի էի տեսնում, որը չընտրվեց»,-ասաց քաղաքացին։

Право 17:01 13/04/2023 Армения
Спустя три месяца после того, как должность Защитника прав человека Армении оставалась вакантной, голосованием депутатов НС от фракции «Гражданский договор» эту должность заняла Анаит Манасян, ранее занимавшая должность заместителя Генпрокурора РА, по сведениям СМИ, была её близкой подругой.
Знают ли жители Еревана о новоизбранном Защитнике прав человека? Корреспондент Panorama.am провел опрос среди жителей столицы.
«Честно говоря, больше обеспокоена проблемами на границе, нежели вопросом защиты прав человека. Не думаю, что она посодействует в этом вопросе.
Защитник прав человека, вообще, играет важную роль в деле развития страны и соблюдения законности, но, наблюдая за ходом нынешних выборов ЗПЧ, я увидел более взвешенного и сознательного кандидата, которого не избрали», – отметил один из граждан.