Քաղաքական 17:58 18/04/2023 Արցախ
Ազգային ժողովում այսօր Նիկոլ Փաշինյանը ՔՊ-ական ու ընդդիմադիր պատգամավորների հարցերին պատասխանելով՝ Արցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ տարբեր հայտարարություններ է արել։ Դրանց վերաբերյալ մեկնաբանություն ստանալու համար դիմեցինք Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական, քաղաքագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր Դավիթ Բաբայանին։
Դավիթ Բաբայան-Ես չեմ ուզում մեկանաբանել իր կամ որևէ մեկի հայտարարությունը, դա իմ մասնագիտությունը չէ։ Ես կարող եմ ասել հետևյալը. Արցախն ինքնորոշվել է, ինքնորոշվել է  իր անքակտելի իրավունքի հիման վրա, ինքնորոշվել է Խորհրդային միության գործող և միջազգային օրենքներին խիստ համահունչ։ Հետևաբար, սա մի փաստ է, և մենք չենք  լինելու Ադրբեջանի կազմում։
Ավելին՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գինը չպետք է լինի Արցախը։ Հասկանալի է, որ տեսականորեն կարելի է մտածել, որ  բարելավումը կարող է բերել  բարեկեցության, ներդրումների, բայց, Արցախը ճանաչելով Ադրբեջանի մաս, մենք ներդրում ենք ունենում մեր սեփական թաղման գործում, թաղման գործընթացն ենք ֆինանսավորում։ Կարծում եմ, սա շատ պարզ է բոլորի համար։
Panorama.am-Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանը, 2007 թվականին Մադրիդյան սկզբունքներն ընդունելով որպես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմք, Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել է Ադրբեջանի մաս», «մենք ճանաչել ենք, բայց չենք ասել և բոլոր պատերազմները, կռիվները դրա հետ են կապված եղել»։
Դավիթ Բաբայան-Ոչ մեկը Լեռնային Ղարաբաղը չի ճանաչել Ադրբեջանի մաս, այդ թվում նաև ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, ով Արցախում բացեիբաց ասել է՝ Արցախը Հայաստան է և վերջ, հետևաբար ինչի՞ մասին է խոսքը, որտե՞ղ է գրված, որ Ադրբեջանի մաս է։ Ալիևն ինքն է հայտարարել, որ ամբողջ աշխարհն իրեն ճնշում է, որ ճանաչի Արցախի անկախությունը։
Panorama.am- Փաշինյանը նաև հայտարարել է, որ Արցախի Հանրապետության (ինքն ասել է՝ Լեռնային Ղարաբաղի.- խմբ) իշխանությունը տեղյակ է եղել իր բոլոր քայլերին։ Արդյո՞ք տեղյակ է եղել, հավանություն է տվել կամ չի տվել։
Դավիթ Բաբայան- Ես չգիտեմ՝ ինչ քայլերի մասին է  ինքն ասում, թող անուններ տա՝ ով էր տեղյակ, ով տեղյակ չէր, մեզ համար գոյություն ունի ընդհանուր մոտեցում, տեսլական. Արցախի ժողովրդի և իշխանության տեսլականը չի փոխվել։

Политика 18:21 18/04/2023 НКР
Сегодня в Национальном Собрании Армении премьер-министр РА Никол Пашинян, отвечая на вопросы депутатов, выступил с различными заявлениями касательно Арцахского вопроса. Для получения комментариев в связи с заявлениями корреспондент Panorama.am обратился к советнику президента Республики Арцах, политологу, доктору исторических наук Давиду Бабаяну.
Давид Бабаян: Не хотел бы комментировать его или чье-либо другое заявление, это не моя профессия. Могу сказать лишь следующее: Арцах уже самоопределился, самоопределился на основании своего неотъемлемого права, самоопределился строго в соответствии с действующим в СССР и международными законами. Следовательно, это факт, и мы не будем в составе Азербайджана.
Более того, Арцах не должен быть ценой урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Понятно, что теоретически можно подумать, что улучшение может привести к благополучию, инвестициям, но, признав Арцах частью Азербайджана, мы делаем вклад в дело нашей гибели, финансируем процесс гибели. Полагаю, это понятно всем.
Panorama.am: Пашинян заявил, что «Армения, признав Мадридские принципы в 2007 году за основу урегулирования карабахского конфликта, признала Нагорный Карабах частью Азербайджана», «мы признали, но не говорили, и все войны, столкновения были связаны с этим».
Давид Бабаян: Никто не признавал Нагорный Карабах частью Азербайджана, в том числе и он – Никол Пашинян, который в Арцахе заявлял, что Арцах – это Армения и точка, поэтому, о чем речь? Где указано, что это часть Азербайджана? Алиев сам заявил, что весь мир оказывает на него давление, чтобы он признал независимость Арцаха.
Panorama.am: Пашинян заявил также, что власти Республики Арцах (он сказал – Нагорного Карабаха – Прим.ред.) в курсе всех его шагов. Так ли это на самом деле? И дали ли они одобрение или нет?
Давид Бабаян: Не знаю, о каких шагах он говорит, пусть назовет имена тех, кто в курсе. Для нас существует лишь единый подход, общее видение: видение народа и властей Арцаха не изменилось.