Հասարակություն 14:20 29/04/2023
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից անհետ կորած Դավիթ Համբաձումյանցի մայրը դեռ սպասում է որդուն։ Օրը սկսվում է Դավիթով ու ավարտում օրվա իրադարձությունները նրան պատմելով։ Բայց այդ ամենը Սվետա Սահինյանն անում է լուռ, մտքում՝ չցանկանալով, որ որևէ մեկը լսի որդու հետ զրույցը։
Նրանց տանը Դավիթին նվիրված անկյուն չկա, միայն սենյակներից մեկի մի հատվածում ընտանեկան մի քանի լուսանկարներ են պատին փակցված, որոնցում Դավիթն է եղբոր, ծնողների հետ։ Մեկ լուսանկար կա, որտեղ ընտանիքով են, որտեղ բոլորը երջանիկ են, ժպտում են, որտեղ կարոտ ու սպասում չկա։
Պատերազմից հետո Սվետան հաճախ է ընտանեկան ալբոմը թերթում, նայում է Դավիթի մանկության նկարները, հիշում նրա խենթությունները, փորձում որդու կարոտն առնել նկարներով։
Դավիթ Համբարձումյանցը ծնվել է 2001 թվականի փետրվարի 6-ին։ Մեծ սեր ուներ երաժշտության հանդեպ, թեև տարված էր ֆուտբոլով, նրան ֆուտբոլի հանրագիտարան էին ասում, բայց իրեն սպորտում չէր տեսնում։ Ստեղծագործում էր, պատմվածքներ գրում, նվագում, տան հին կիթառն էլ հաճախ էր ձեռքում հայտնվում, սովորում էր նաև հարվածային գործիքների վրա նվագել։ Բանակ գնալուց առաջ մայրը խոստացել էր՝ վերադառնալուց հետո նրա համար կիթառ է գնելու։ «Խոստումս դեռ մնացել է...»,- ասում է Սվետան։
Դպրոցն ավարտելուց հետո Դավիթը քննություններ է հանձնել բուհ ընդունվելու համար և անմիջապես զորակոչվել բանակ, որտեղ էլ իմացել է, որ ընդունվել է Բրյուսովի անվան համալսարան։ «Շատ լավ տիրապետում է ռուսերեն և անգլերեն լեզուներին, բանակից առաջ գրում էր բանաստեղծություններ, պատմվածքներ, սիրում էր ընթերցել, հետաքրքիր գրական ճաշակ ուներ։ Սիրում է ռոք երաժշտություն, «Նեմրա» խմբի համերգները երբեք բաց չէր թողնում»,- որդուց պատմում է Սվետան, բայց երբեք նրա մասին անցյալով չխոսելով։
Նա սպասում է որդուն...
Մայրն իր յուրահատուկ Դավիթին միշտ հիշում է ժպիտով։ Ասում է՝ տարբերվող էր ոչ միայն իր տեսակով, այլև իր շրջապատով, բազմակողմանի զարգացած, կիրթ ընկերներով։
Դավիթը ծառայում էր Մատաղիսում, 1.4 ամսվա զինվոր էր, երբ սկսվեց պատերազմը։
Ծնողները վերջին անգամ տղային տեսել են 2020 թվականի փետրվարին 8-ին։ Որոշ ժամանակ պառկած էր հոսպիտալում, կույր աղիքն էին վիրահատել։ Փետրվարի 6-ին՝ 19-ամյակն էլ նշում է հոսպիտալում։ Մայրը հիշում է իրենց վերջին հանդիպումը, ու մինչև հիմա չի կարողանում մոռանալ որդու հայացքը․ այդ օրը Դավիթը տխուր էր, անտրամադիր։
Ծառայությունից Դավիթը երբեք չի դժգոհել, ծնողները մտածել են, որ դժվարությամբ կհարմարվի բանակային կյանքին, բայց Դավիթը սիրեց բանակը։ Նրա հետ գրեթե ամեն օր խոսում էին, իսկ վերջին զանգը սեպտեմբերի 26-ին էր․
«Դավիթս ուրախ էր այդ օրը, սահմանին կուտակումների մասին ոչ մի բառ չի ասել, միայն եղբոր հետ զրուցելիս էր նշել, որ դիվերսիա է սպասվում»։
Չարաբաստիկ սեպտեմբերի 27-ից սկսվում է ընտանիքի մղձավանջը։ Օրեր շարունակ Դավիթից լուր չունենալուց հետո հոկտեմբերի 7-ին որդու անունը հայտնվում է զոհվածների ցուցակում, բայց մայրը չի հավատում։
Այդ օրվանից սկսվում են որոնողական աշխատանքները։
«Այդ ժամանակ իմ ամբողջ ներաշխարհն ընդվզում էր այդ լուրի դեմ, չէի համակերպվում և չէի հավատում։ Ես ամբողջ ժամանակահատվածում սթափ եմ եղել, իմ գիտակցությունը ոչ մի րոպե չի մթագնել, ամուսնուս հետ հավասար գնացել ենք դիահերձարաններ, հիվանդանոցներ։ Մեր ընկերներն էլ մեզ հետ միասին Դավիթին էին փնտրում»,- պատմում է Սվետան՝ հավելելով, որ պատերազմի հենց առաջին օրերին էլ ԴՆԹ են հանձնել։
Դավիթի անհետանալուց հետո հայրը Կարմիր Խաչի ուղեկցությամբ գնացել է Թալիշի այն դիրքը, որտեղ վերջին անգամ եղել է տղան։ Տվյալ դիրքում զոհվել է ժամկետային զինծառայող Դավիթ Զաքարյանը, որին գտել են որոնողական աշխատանքների ժամանակ, մնացած տղաները ողջ են, միայն Դավիթ Համբարձումյանցից մինչ օրս լուր չկա։
Ծառայակիցները պատմել են, որ Դավիթը վիրավորվել է, նրան տեղափոխել են այլ դիրք, նահանջի հրաման ստանալուց հետո չեն կարողացել տղային իրենց հետ տանել։
«Դիրքի ավագի պատմելով Դավիթն արդեն զոհվել էր, բայց այդ խառը ժամանակ չեն կարողացել ստուգել զարկերակը, շնչառությունը, նույնիսկ չեն կարողանում ասել, թե որ հատվածում է վնասվածքը ստացել։ Պատմել են, որ Դավիթը եղել է պատգարակի վրա և ուղղակի տարբերակ չեն ունեցել իրենց հետ տանել, քանի որ ադրբեջանցիներն արդեն այդ դիրքում են եղել և իրենք արագ նահանջել են»,- ասում է Սվետա Սահինյանը։
Նրա խոսքով՝ երբ Կարմիր Խաչն այդ հատվածում որոնողական աշխատանքներ է իրականացրել, տղաների նշած տեղում գտել են պատգարակը, սակայն վրան մարմին չի եղել․ «Դիմել ենք բոլոր հնարավոր ու անհնար կառույցներին։ Կարմիր Խաչից մեզ ասել են, որ դիմել են Ադրբեջանին, բայց իրենց հարցմանը չեն պատասխանում։ Հիմա այս անորոշության մեջ ապրում ենք»։
Սվետան լռում է, աչքի առաջ նորից այդ դժոխային օրերն են գալիս, բայց մի պահ բարձրացնում է գլուխն ու թաց աչքերը թաքցնելով նորից կրկնում՝ միևնույն է սպասում է իր յուրահատուկ, բոլորից տարբերվող Դավիթին։
Ամիսներն անցում են, որոնումները՝ շարունակվում, իսկ որդուց որևէ լուր չկա։ Սվետան հասկանում է, որ կամաց-կամաց հույսը մարում է, հետո սթափվում է, ասում, որ չի հուսահատվելու, իսկ չխելագարվելու համար որոշում է աշխատել, տանից դուրս գալ։
«Հասկացա, որ պետք է հավաքեմ ինձ, հակառակ դեպքում ընտանիքս կկորցնեմ, փոքր տղաս, ամուսինս ինձ էին նայում, իրենք էլ շատ ծանր են տանում, ես էլ պետք է իրենց կողքին լինեմ»,- ասում է Սվետան։
Ի զարմանս շատերի, աշխատանքի է անցնում զորամասերից մեկում՝ որպես լրագրող։ Պատերազմից հետո սկսել է գրել, սկզբից՝ զոհված տղաների մասին, որոնց ճանաչել է, որոնք ծառայել են Թալիշում, հետո արդեն անցել է արձակի, փոքրիկ պատմվածքներ է գրում։ Դրանցից մեկը, որ վերնագրել է «Բեկոր», նվիրել է որդուն։ Հույսը չի մարում ու հենց այդ պատմվածքում նկարագրված վերջաբանն է միշտ պատկերացնում։
Իսկ պատմվածքներից մեկում՝ «Ծաղիկներ»-ում, տխուր պատմություն է, որն իր և իր նման ծնողների մասին է, որոնք այսօր մնացել են մենակ՝ շրջապատված միայն ամենահարազատ մարդկանցով. «Ոմանք էլ ուղղակի չեն ցանկանում իրենց օրը կամ տրամադրությունը փչացնել, քանի որ եթե դու ինչ-որ միջոցառման ես մասնակցում, ապա չեն կարող պարել, ուրախանալ, դրա համար մարդիկ մեր նման ծնողներից իրենց հեռու են պահում, բայց ես երբեք որևէ մեկին չեմ մեղադրում, ի վերջո իրենք ի՞նչ մեղավոր են։ Դա իմ ցավն է, և որևէ մեկը մեղավոր չէ, որ ես դրա միջով անցնում եմ»։
Սվետան ասում է, որ երբեք դիմացինին ցույց չի տալիս, թե ինչ հոգեվիճակում է գտնվում, ինչ է զգում, ցավն իր հետ է ու իր մեջ։
Բայց միաժամանակ հավելում է․ «Գիտեք ես միշտ սիրել եմ սև գույնը, բայց հիմա սև հագուստ չեմ կրում և դա բացատրում եմ նրանով, որ իմ հոգեվիճակում այդ գույնը չկա։ Իմ հոգին չի սգում, ես սպասում եմ Դավիթիս։ Մեկ-մեկ հարցնում են, թե ինչ ես զգում, մայրական սիրտը պետք է մի բան  զգա, բայց հիմա ոչինչ չեմ զգում, ինձ մոտ բթացած վիճակ է, ես ուղղակի սպասում եմ»։
Նշում է նաև, որ մինչև օրս Եռաբլուր չի գնացել, մի քանի անգամ փորձել է, բայց ճանապարհի կեսից հետ է դառել, չի կարողացել, ասում է՝ պատրաստ չէ։
Սվետան տղայի զինակից ընկերներին չի մեղադրում, որ որդուն թողել են մենակ ու նահանջել․ «Իհարկե, ինքս իմ մեջ մեղադրել եմ, բայց հետո մտածել եմ՝ 18-20 տարեկան տղաներ են, որոնք կինոներում են միայն պատերազմ տեսել, այդ պահին յուրաքանչյուրն էլ մտածում է փրկվելու մասին։ Չեմ մեղադրում, ես հոգով հաշտ եմ բոլորի հետ»։
Այսօր Համբարձումյանցների ընտանիքի բոլոր անդամները կոտրված, ծանր սրտով աշխատում են, բոլորն էլ փորձում են շատ աշխատել, որ մի պահ կտրվեն իրականությունից։ Սվետան մտքում միշտ խոսում է Դավիթի հետ, բայց լինում են օրեր, որ զբաղվածության պատճառով մի պահ մտքերն այլ հոգսերով են լցվում ու սկսում է մեղադրել իրեն, ներողություն խնդրել տղայից։ «Երբ գիտակցում եմ, որ մի պահ այլ մտքերով եմ տարված եղել, ասում եմ՝ կներես բալես, էսօր քո մասին քիչ եմ մտածել»,- թաց աչքերով ասում է մայրն ու երկար լռում, երևի նորից Դավիթին է ինչ-որ բան պատմում։
Ընտանիքը դեռ չի դիմել դատարան, որ որդու ճանաչեն որպես անհայտ բացակայող։ Մայրը չի համաձայնել, ասում է՝ երբ որոշում են, կարծես թե, մի բան իրեն հետ է պահում։ Պատրաստ չէ, ինքը սպասում է․․․
«Միգուցե տարօրինակ հնչի, բայց ես նաև Դավիթի համար եմ իրեր գնում »,- շշնջում է Սվետան։
Մայրը որդու դարականերից գտել է նրա պատմվածքների տետրը, որը մասունքի նման է պահում, հաճախ է կարդում, տետրի թերթերը շոյում ու ամեն տողի տակ իր այդքան խորը, ռոքի սիրահար տղային նորից բացահայտում։
Վաղը, մյուս օրը ու մնացած օրերը նորից սկսվելու են Դավիթով, նրա հետ խոսելով, բայց մտքում, որ ոչ մեկ չտեսնի, իսկ երեկոյան մայրը դուրս կգա պատշգամբ, կնայի հեռվում երևացող եկեղեցուն, կսկսի աղոթել ու կփորձի որդու վերադարձի որևէ նախանշան գտնել։
Իսկ վերջաբանը, ըստ Դավիթի մոր պատկերացմամբ, կլինի այնպես, ինչպես Դավիթին նվիրված պատմվածքում է․
«․․․Ու Դավիթը մտքով արդեն տանն է…Մայրը, իր մեղմ ու հոգատար մայրը, գրկել ու բաց չի թողնում, Էլենն էլ խելոք մի անկյունում  կանգնած  շուտ-շուտ արցունքներն է սրբում: Տանը եռուզեռ է: Եղբայրն ու ընկերները  շրջապատել են իրեն ու հարցախեղդ են անում: Հայրը, որ այս ամբողջ պատերազմը լուռ ու զուսպ ապրել էր՝ հիմա արտասվում է:
Մի գերդաստանի սրտում ցնծություն էր…Իրենց Դավիթը տուն էր վերադարձել՝ դեմ գնալով պատերազմի գրված ու չգրված օրենքներին…»։

Общество 16:09 29/04/2023 Армения
Мать пропавшего без вести с 27 сентября 2020 года Давида Амбарцумянца до сих пор ждет сына. Её день начинается с воспоминаний о Давиде и заканчивается рассказами о нём. Но это Света Саинян делает молчаливо, в мыслях, не желая, чтобы кто-либо услышал её разговор с сыном.
В их доме нет уголка, посвященного Давиду, только в одной из комнат есть несколько фотографии, на которых Давид с братом и родителями. На одной из фотографий – он с семьей, где все счастливы, улыбаются, на которой нет тоски и ожидания.
После войны Света часто пересматривает семейный альбом, смотрит детские фотографии Двида, пытается утолить тоску фотографиями.
Давид Амбарцумянц родился 6 февраля 2001 года. Очень любил музыку, однако, он был одержим футболом, его называли футбольной энциклопедией, но в спорте он себя не видел. Он занимался творчеством, писал рассказы, играл, часто брал в руки старую гитару, учился также играть на ударных инструментах. Перед тем, как отправиться в армию, мама обещала, что по возвращении она купит ему новую гитару: «Обещание пока не выполнила…», – рассказывает Света.
После окончания школы Давид сдал экзамены для поступления в вуз, после чего был призван в армию, где узнал, что поступил в Государственный университет имени В. Я. Брюсова.
«Он прекрасно владеет русским и английским, до армии писал стихи, рассказы, любил читать, у него был интересный литературный вкус. Он любит рок, никогда не пропускал концерты группы “Немра”», – рассказывает Света, но в разговоре не говорит о сыне в прошедшем времени.
Она ждет сына…
Мать вспоминает своего особенного Давида с улыбкой. Говорит, что он был уникальным не только своим характером, но и окружением – разносторонне развитыми, образованными друзьями.
Давид служил в Матагисе, на момент начала войны он служил всего 1.4 месяца.
Родители последний раз видели сына 8 февраля 2020 года. Некоторое время он находился в госпитале, прооперировали аппендицит. 6 февраля – его 19-летие отметили в госпитале. Мать вспоминает их последнюю встречу, и до сих пор не может забыть взгляд сына. В этот день Давид был очень грустный, не похож на себя и каждый раз, когда она вспоминает взгляд сына, её сердце сжимается.
Давид никогда не жаловался на службу, родители думали, что он с трудом смирится с армейской жизнью, но Давид полюбил армию. Они говорили с ним по телефону почти каждый день, а последний звонок был 26 сентября.
«Давид был веселым в этот день, ни слова не сказал про происходящее в армии, только в разговоре с братом отметил, что ожидается диверсия».
Кошмар семьи начинается с рокового 27 сентября. После нескольких дней отсутствия вестей от Давида 7 октября его имя появляется в списке погибших военнослужащих, но мать не верит, что сын погиб.
С того дня начинаются поисковые работы.
«В то время весь мой внутренний мир протестовал против этой новости, я не могла принять ее и не поверила. За всё время я трезво оценивала ситуацию, ни на секунду мой рассудок не помутнел, вместе с мужем мы ходили по моргам, больницам. Наши друзья вместе с нами искали Давида», – рассказывает Света, добавив, что в первые дни войны они сдали ДНК-анализ.
После того, как Давид пропал без вести, его отец в сопровождении МККК отправился на ту боевую позицию в Талише, где в последний раз был его сын. На этой позиции погиб военнослужащий срочной службы Давид Закарян, которого нашли во время поисковых работ, а остальные ребята живы, только от Давида Мбарцумянца до сих пор нет вестей.
Сослуживцы рассказывают, что Давид получил ранение, они его переместили на другую боевую позицию, но после приказа об отступлении не сумели взять его с собой.
«По словам старшины позиции, Давид уже погиб, но они не успели проверить его пульс, дыхание, даже не помнят, куда он был ранен. Рассказывают, что Давид находился на носилках, и у них просто не было возможности взять его с собой, поскольку азербайджанцы уже заняли эту позицию и они быстро отступили», – рассказывает Света Саинян.
По её словам, когда представители Красного креста проводили на этом участке поисковые работы, они нашли на указанном солдатами месте носилки, однако, на ней никого не было: «Мы обратились во все возможные и невозможные структуры. Из Красного креста нам ответили, что обратились к Азербайджану, но до сих пор на их запрос не ответили. Сейчас мы живем в этой неопределенности».
Света молчит, она вспоминает те тяжелые дни, но вдруг поднимает голову и, скрывая слезы на глазах, говорит, что всё равно ждет своего особенного, отличающегося от всех, Давида.
Проходят месяцы, поиски продолжаются, а от сына никаких новостей. Света понимает, что постепенно угасает. Однажды она осознала, чтобы не сойти с ума ей нужно работать, выходить из дома.
«Поняла, что должна собрать волю в кулак, иначе – потеряю семью, младший сын, мой супруг смотрели на меня, тяжело переживали, и я должна быть рядом с ними», – говорит Света.
К удивлению многих, она начинает работать в одной из воинских частей, в качестве журналиста. После войны она начала писать. Сначала писала о погибших ребятах, которых знала, которые служили в Талише, потом уже перешла на прозу, начала писать небольшие рассказы. Один из рассказов «Осколок» она посвятила сыну. Она всегда представляет концовку, описанную в рассказе, её надежда не угасает.
А один из рассказов – «Цветы» – это грустная история о ней и таких же родителях, которые сегодня остались одни, окруженные только самыми близкими людьми: «Некоторые же просто не хотят портить себе день или настроение, поскольку, если ты участвуешь в каком-то мероприятии, то они не смогут танцевать, радоваться, поэтому люди стараются держаться подальше от таких родителей как мы, но я никогда не обвиняла никого, разве они виноваты? Это моя боль, и никто не виноват, что я прохожу через это».
Света рассказывает, что никогда не показывает людям, в каком состоянии она пребывает, что чувствует, поскольку это только её боль, с которой она живет.
«Знаете, я всегда любила черный цвет, но сейчас не ношу черный и объясняю это тем, что в моем психологическом состоянии нет этого цвета. Моя душа не скорбит, я жду Давида. Иногда меня спрашивают, что я чувствую, ведь материнское сердце что-то должно подсказывать, но сейчас я ничего не чувствуют, у меня приглушенное состояние, я просто жду», – отмечает она и добавляет, что до сих пор не была на воинском пантеоне «Ераблур», пыталась несколько раз, но с половины дороги возвращалась, не смогла, говорит, что пока не готова.
Света не винит и сослуживцев сына, которые оставили его одного и отступили: «Конечно, сначала я винила их, но потом подумала, что это ребята в возрасте 18-20 лет, которые видели войну лишь в фильмах, в такие моменты каждый думает лишь о своем спасении. Не виню никого».
Сегодня все члены семьи Амбарцумянц сломлены, работают с тяжелым сердцем, все пытаются много работать, чтобы хоть на минуту уйти от реальности. Света мысленно всегда говорит с Давидом, но бывают дни, когда из-за занятости заняты другими проблемами, тогда она начинает винить себя и просит прощения у сына.
«Как только осознаю, что на мгновенье была занята другими мыслями, говорю, извини, сынок, сегодня мало думала о тебе», – говорит она и подолгу молчит, наверное, мысленно рассказывает что-то Давиду.
Они пока не готовы обратиться в суд, чтобы признать сына пропавшим без вести. Мать не соглашается, говорит, когда собираются обратиться в суд, что-то её сдерживает от этого шага. Она не готова, она ждет…
«Может, прозвучит странно, но я покупаю вещи и для Давида», – говорит Света.
Она нашла в ящиках Давида его рассказы, часто перечитывает, бережно касается листов и после каждой строчки вновь раскрывает для себя своего особенного сына, любящего рок.
Завтра, послезавтра и остальные дни начнутся мыслями о Давиде, с разговоров с ним, но мысленно, чтобы никто не увидел, а вечером она выйдет на балкон, посмотрит на виднеющуюся вдали церковь, начнет молиться и постарается найти хоть какой-нибудь знак возвращения своего сына.
А концовка будет такой, какой её представляет Света в рассказе, посвященном Давиду:
«…И Давид уже мысленно дома… Мама, его мягкая и заботливая мама, обняла и не отпускает, Элен же тихо стоит в стороне и быстро вытирает слезы. В доме переполох. Брат и друзья окружили его и задают вопросы. Отец, который молчаливо и сдержанно пережил эту войну, сейчас плачет.
В сердце одной семьи было ликование.. Их Давид вернулся домой, пойдя против писаных и неписаных законов войны...».