Քաղաքական 17:35 15/05/2023 Տարածաշրջան
Վրաստանի իշխանությունները Եվրամիության հետ միասին պատրաստում են երկկողմ համագործակցության նոր փաթեթ, այդ թվում՝ տնտեսական ոլորտում: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին լրագրողներին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Լեւան Դավիթաշվիլին։
«Չեմ ուզում իրադարձություններից առաջ ընկնել, բայց ասեմ, որ մոտ ապագայում հասարակությունը կտեսնի Եվրամիության հետ համագործակցության նոր փաթեթ, այդ թվում՝ տնտեսական, որը երկիրը կտանի այլ հարթություն՝ տնտեսական ինտեգրման առումով»,-ասել է Դավիթաշվիլին՝ պատասխանելով հարցին, թե մայիսի 15-ից Ռուսաստանի հետ ուղիղ չվերթների վերականգնումը կխոչընդոտի՞ Վրաստանի եվրաինտեգրման գործընթացին և, մասնավորապես, ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ ստանալուն։
Նախարարի խոսքով՝ թեկնածու երկրի կարգավիճակ ստանալը և Վրաստանի լիարժեք ինտեգրումը Եվրամիությանը կառավարության գլխավոր խնդիրն է։ Դավիթաշվիլին հավելել է, որ «ինտենսիվ աշխատանք է տարվում այդ նպատակին հասնելու համար, որը կապված է բազմաթիվ պահանջների կատարման հետ»։

Политика 20:07 15/05/2023 В мире
Власти Грузии совместно с Евросоюзом готовят новый пакет двустороннего сотрудничества, в том числе в экономической сфере, заявил журналистам министр экономики страны Леван Давиташвили. Его слова приводит РИА Новости
"Не хочу опережать события, но (скажу, что) в ближайшее время общество увидит новый пакет сотрудничества с Евросоюзом, в том числе экономического. Это переведет страну на другой уровень с точки зрения экономической интеграции", - заявил Давиташвили, отвечая на вопрос о том, не помешает ли восстановление прямого авиасообщения с Россией с 15 мая процессу евроинтеграции Грузии и, в частности, получению статуса кандидата в члены ЕС.
По словам министра, получение статуса страны-кандидата и полноценная интеграция Грузии в Евросоюз является главной задачей правительства. Давиташвили добавил, что "для достижения этой цели ведется интенсивная работа, что связано с выполнением множества требований".