Քաղաքական 15:19 25/05/2023 Հայաստան
Ալիևը պահանջեց, որպեսզի Փաշինյանն արտասանի «Արցախն Ադրբեջան է և վերջ» արտահայտությունը, Փաշինյանը շտապեց խոսել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին՝ 86,600 քառակուսի կմ տարածքով, ընդ որում՝ չհստակեցնելով՝ ճանաչո՞ւմ է Ադրբեջանի քաղաքական ամբողջությունը(ըստ Գուրգեն Արսենյանի՝ այո), թե՞ ոչ:
Ալիևն ասում է՝ հայ-ադրբեջանական սահմանը պայմանական է, Փաշինյանը դա փոխլրացնում է՝ «կադաստրի վկայականի» մասին տխմար հայտարարությամբ: Փաշինյանն այս հայտարարությամբ, ըստ էության, լեգիտիմացնում է Հայաստանի տարածքների ադրբեջանական օկուպացիան:
Ու ի վերջո. եթե անգամ Փաշինյանն է ասում, թե Հայաստանը «կադաստրի վկայական» չունի, ինչպե՞ս է պահանջում, որ ՀԱՊԿ-ն դատապարտի Հայաստանի տարածքների նկատմամբ ոտնձգությունը»։

Политика 16:27 25/05/2023 Армения
«Грустное впечатление. Алиев потребовал, чтобы Никол Пашинян произнес фразу «Арцах – Азербайджан, и точка», Пашинян поспешил заговорить о признании территориальной целостности Азербайджана с территорией в 86,600 кв. км, при этом не уточнив, признает ли политическую целостность Азербайджана (со слов Гургена Арсеняна – да)», – пишет председатель партии «Демократическая альтернатива» Сурен Суренянц на своей странице в соцсети Facebook.
«Алиев говорит: армяно-азербайджанская граница – условная, Пашинян дополняет его слова идиотским заявлением про «кадастровый сертификат». Этим заявлением Пашинян, по сути, легитимизирует азербайджанскую оккупацию территорий Армении.
И, наконец: если даже Пашинян говорит, что у Армении нет «кадастрового сертификата», то как он тогда требует, чтобы ОДКБ осудила посягательство на территории Армении?» – отметил Суренянц.