Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունն աշխարհում չի հնչում բավարար մակարդակով. Արա Խզմալյան
«Հոբելյանական այս միջոցառումները մեզ համար ունեն իրականում ռազմավարական նշանակություն»,- կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի առիթով հոբելյանական ծրագրերին և միջոցառումներին նվիրված մամուլիսում ասաց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը։
Նրա խոսքով, իսկապես Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունն աշխարհում չի հնչում բավարար մակարդակով և երաժշտական այն հարթակներում, որ ուզում են։
«Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործական ժառանագությունը վերաիմաստավորելու, միջազգայնորեն դիրքավորելու ուղղությամբ լրջագույն աշխատանք ունենք տանելու։ Սա կարևոր է ոչ միայն միջազգային առումով, նաև ներպետական, ընդհանրապես հանրային տրամադրությունների տեսակետից»,- ասաց փոխնախարարը։
Նա հայտնեց, որ Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների համար հատկացվել է ավելի քան 530 միլիոն դրամ։ Միջոցառումներում ընդգրկված են բոլոր առաջատար ստեղծագործական խմբեր, նվագախմբեր՝ ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, պետական կամերային նվագախումբը, օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը, պետական ֆիլհարմոնիան և այլ կառույցներ։ Միջացառումների աշխարհագրությունը, ըստ Խզմալյանի, շատ տրամադրող է՝ հարևան Վարաստանից սկսած մինչև ԱՄՆ, Կանդանա, Ֆրանսիա, Գերմանիա։
«Երբ մենք խոսում ենք ժառանգության հանրահռչակման, մարդու անունը բարձր պահելու մասին, առաջին հերթին այդ մարդու ստեղծագործությունների կատարումները նկատի ունենք։ Եթե կատարենք Արամ Խաչատրյան, ուրեմն մենք մեր գործը կատարած կլինեն, մեր պարտքը մեր մեծագույն երևույթի հանդեպ տված կլինենք»,- ասաց Խզմալյանը։
Նա նաև նշեց, որ Արամ Խաչատրյանի մասին օտար լեզուներով շատ քիչ բան կա հրատարակված։ Այդ բացը լրացնելու համար, Արա Խզմալյանի հաղորդմամբ, նախաձեռնել են տարբեր լեզուներով պատկերագրքի հրատարակում, որը նույնպես կնպաստի կոմպոզիտորի ժառանգության հանրայնացմանն ու միջազգայնացմանը։

Культура 13:07 02/06/2023 Армения
Ара Хзмалян: На проведение мероприятий к 120-летию со дня рождения Арама Хачатуряна выделено свыше 530 млн драмов
«Эти юбилейные мероприятия имеют для нас стратегическое значение», – заявил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ара Хзмалян в ходе пресс-конференции, приуроченной к юбилейным программам и мероприятиям по случаю 120-летия со дня рождения композитора Арама Хачатуряна.
По его словам, музыка Хачатуряна не звучит в мире на достаточно уровне, и на тех музыкальных площадках, на которых они хотели бы.
«Предстоит провести серьезнейшую работу по части переосмысления музыкального наследия Арама Хачатуряна, и его позиционирования на международном уровне. Это крайне важно не только в международном смысле, но и на внутригосударственном, а также с точки зрения общественных настроений», – отметил замминистра.
Он сообщил, что на проведение юбилейных мероприятий выделено свыше 530 млн драмов.
В мероприятиях участвуют все ведущие творческие коллективы, оркестры: Национальный филармонический оркестр Армении, Государственный симфонический оркестр, Национальный камерный оркестр, Национальный академический театр оперы и балета, Государственная филармония и другие структуры. По словам Хзмаляна, география мероприятий перспективна, начиная от соседней Грузии и заканчивая США, Канадой, Францией, Германией.
Он отметил также, что об Араме Хачатуряне очень мало информации на разных языках мира. Для восполнения этого пробела, по словам А. Хзмаляна, был инициирован выпуск иллюстрированной книги на разных языках, что также поспособствует популяризации наследия композитора.