ԱՆ. Աշխարհում կարմրուկի առումով համաճարակային իրավիճակը լարված է
Վիճակագրությունը փաստում է` աշխարհում կարմրուկի դեպքերը 2022 թվականին 2021 թվականի համեմատ աճել են մոտ 80%-ով. միտումը շարունակվում է նաև այսօր: Կարմրուկի դեպքեր գրանցվում են աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում: Համաճարակային իրավիճակն անհանգիստ է նաև ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանում:
ՀՀ առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, Հայաստանում ևս կարմրուկի առումով համաճարակային իրավիճակն անբարենպաստ է։ Մարտի 3-ից մինչ օրս գրանցվել է կարմրուկի լաբորատոր հաստատված 209 դեպք, որոնցից 8-ը վերջին օրերին ճանապարհորդությունից վերադարձած ՀՀ քաղաքացիներ են, ովքեր հիվանդացել են հենց շրջագայության ընթացքում։
Կարմրուկի համաճարակային իրավիճակը կարող է սրվել՝ հաշվի առնելով ներկայումս զբոսաշրջության ակտիվությունը:
Հանգստի մեկնելուց առաջ բոլոր նրանք, ովքեր պատվաստված չեն կամ թերի են պատվաստված կարմրուկի դեմ, ինչպես նաև նախկինում չեն հիվանդացել, խորհուրդ է տրվում մեկնելուց առնվազն 10 օր առաջ պատվաստվել կարմրուկի դեմ:
«Կարմրուկի կանխարգելման միակ անվտանգ և արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է: Հայաստանի բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող բոլոր կազմակերպություններն ապահովված են կարմրուկի, կարմրախտի, խոզուկի դեմ համակցված պատվաստանյութերով: Յուրաքանչյուր անձ, ով չի ստացել կարմրուկի դեմ նախատեսված պատվաստումները, կարող է դիմել պոլիկլինիկա/ամբուլատորիա և պատվաստվել»,- նշում են ԱՆ-ից։
- Կարմրուկով հիվանդացել է 133 երեխա
- Բարեբախտաբար Հայաստանը շարունակում է մնալ կարմրուկի հանդեպ էլիմինացված երկիր. Գայանե Սահակյան
- Հայաստանում կարմրուկով հիվանդացության դեպքերի թիվը հատել է 100-ի շեմը
- Ո՞ւր կորավ կարմրուկը
- Կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվն ավելացել է ևս 35-ով․ ԱՆ
- Կարմրուկի վարակի դեպքեր են գրանցվել նաև դպրոցներում, այդ թվում՝ մանկավարժների շրջանում. «Փաստինֆո»

Здоровье 17:09 06/06/2023 Армения
Статистика свидетельствует, число случаев кори в мире в 2022 году по сравнению с 2021 годом увеличилось примерно на 80%: тенденция продолжается и сегодня. Случаи кори регистрируются почти во всех странах мира. Эпидемическая ситуация также вызывает беспокойство в Европейском регионе ВОЗ.
Как сообщает пресс-служба Минздрава РА, в Армении по части заболеваемости корью является неблагоприятной. С 3 марта до сих пор в РА зафиксировано 209 лабораторно-подтверждённых случаев кори, 8 из которых – граждане РА, вернувшиеся из путешествий, которые заболели во время отдыха.
Эпидемическая ситуация в связи с заболеваемостью корью может усугубиться, учитывая нынешнюю активизацию туризма.
В Минздраве призвали граждан, не полностью прошедших вакцинацию или не вакцинированных, вакцинироваться от кори прежде чем отправиться на отдых, как минимум за 10 дней до путешествия.