Քրիստինա Վարդանյան․ Երևանի խնդիրը թթենին չէ․․․
Բժշկական գիտությունների թեկնածու, «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի նախկին փոխտնօրեն Քրիստինա Վարդանյանը, որը պարբերաբար բարձրաձայնում է Երևան քաղաքի ծառահատումներին , ծառերի փոխարինման ծրագրին առնչվող խնդիրների մասին, Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադարձավ Երևանի թթենիների հատման հարցին։
Վարդանյանին մտահոգում է քաղաքային իշխանությունների՝ թթենիները հատելու մտադրությունը, ինչն անթույլատրելի է համարում։
«Երևան քաղաքի համար թթենին սովորական ծառատեսակ չէ և մեր կլիմայական գոտու, առհասարակ՝ տարածաշրջանի համար, կարևոր նշանակություն ունի՝ առանձնանում է սանիտարահիգենիկ կոնկրետ դրական ցուցանիշներով։ Թթենին անրհաժեշտություն է, քանի որ ազգաբնակչության առողջության տեսանկյունից՝ Երևանում ունենք վտանգավոր միջավայրային ցուցանիշներ»,- ասաց մասնագետը։
Վարդանյանը նշում է, որ վերջին 30 տարվա ընթացքում Երևանի փողոցային կանաչապատման աշխատանքներում չի օգտագործվել թթենին որպես ծառատեսակ։
«Հատվում են արդեն ձևավորված ծառերը։ Նման որոշում կայացնելու համար պետք է լինի լուրջ հիմք։ Ասել, որ երևանցիները սայթաքում են ու վնասվածք են ստացնում թթենիների պատճառով, պետք է հիմնավորել՝ ներկայացնեով վիճակագրական տվյալներ,թե քանի մարդ է սայթաքել։ Իսկ երբ երևանցին սառույցի վրա սայթաքում է, քանի՞ պաշտոնյա է դրա համար պատժվել։ Ես հիմա հարցում եմ արել, հասկանալու,թե քանի դեպք է եղել թթենու պատճառով։ Բացի դրանից, մենք պետք է հասկանանք, որ քաղաքում միայնակ չենք ապրում և թթենին իրենից ներկայացնում է սննդային բազա՝ թռչունների համար։ Թթենու պտուղները թափվում են 10 օր, կարելի է դիմանալ և ավելի ուշադիր լինել այդ տարածքների մաքրման աշխատանքներին։
Օրինակ՝ Երևանի մայթեզրերից 100 թթենի է հանվում,որոնց փոխարեն տնկվում են նոր տեսակներ, առնվազն տասը տարի է պահանջվելու սաղարթախիտ դառնալու համար։ Այդքան ժամանակ միջավայրի ցուցանիշները մնալու են բաց, մինչդեռ յուրաքնչյուր ծառ տասնյակ հազարավոր դոլարների էկոծառայություն է մատուցում քաղաքին՝ կլանելով աղտոտիչնեչն ու բարելավելով միկրոկլիմայական ցուցանիշները»։
Խոսելով թթենու ծառի կարևորությունից, Վարդանյանն ասաց, որ այն չոր կլիմայական պայմաններին բնորոշ տեսակ է,քանի որ փաստացի ոռոգման կարիք չունի, չի հիվանդանում որևէ հիվանդությամբ։
Ըստ մասնագետի՝ փոշու, ուլտրամանուշակագույն ճառագայթները կլանելու առումով, թթենին զիջում է միայն չինարի տեսակին։
«Մոլորակում կլիմայի փոփոխության գործընթացներ են տեղի ունենում, ջրերի սակավություն է։ Այն ծառատեսակները, որոնց արմատային համակարգերը ապահովում են սաղարթի նորմալ գործողությունը, ձեռք տալու իրավունք չունենք։ Առհասարակ թթենիներին ձեռք տալ պետք չէ։ Այսօրվա Երևանի խնդիրը թթենին չէ, այլ պահպանել եղած կանաչ տարածքներն ու ավելացնել դրանք մի քանի անգամ»,-ասաց նա։
Երևանն առանց թթենիների դժվար է պատկերացնել, քաղաքին բնորոշ ծառատեսակ է։ Ժամանակին շատ են եղել Նորքի անտառներում, քաղաքի կենտրոնական և ծայրամասային հատվածներում, Երևանյան լճի հատվածում։

Общество 16:14 10/06/2023 Армения
В беседе с корреспондентом Panorama.am кандидат медицинских наук, заместитель директора некоммерческой организации «Озеленение и охрана окружающей среды» Кристина Варданян, которая периодически сообщает о вырубке деревьев в Ереване, а также проблем, касающихся программы по замене деревьев, обратилась к вопросу вырубки тутовых деревьев в Ереване.
К. Варданян обеспокоило намерение городских властей по вырубке тутовых деревьев, она назвала это неприемлемым.
«Тутовое дерево для Еревана не рядовой вид деревьев, имеет большое значение для нашей климатической зоны, для региона в целом, отличается специфическими положительными санитарными показателями. И является необходимостью, поскольку с точки зрения здоровья населения в Ереване имеются опасные экологические показатели», – отметила эксперт.
К. Варданян отмечает, что за последние 30 лет тутовое дерево не использовалось в работах по озеленению улиц Еревана.
«Осуществляется вырубка уже сформировавшихся деревьев. Для принятия подобного решения должны присутствовать серьезные основания. Нельзя просто заявлять, что ереванцы поскальзываются и получают травмы из-за тутового дерева, необходимо обосновать, представив статистические данные, в частности, сколько конкретно людей поскользнулись. А сколько чиновников были наказаны за то, что ереванцы поскальзываются из-за гололедицы? Провела опрос, чтобы понять, сколько подобных случаев произошло из-за тутовых деревьев. Помимо этого, следует понять, что мы в городе не одни живем, и тутовое дерево представляет собой кормовую базу для птиц. Плоды шелковицы опадают в течение 10 дней, и можно просто быть более внимательными по части работ по очищению данных территорий.
Например, с тротуаров Еревана убирают 100 тутовых деревьев, а вместо них высаживают новые виды, на то, чтобы они стали многолистными, потребуется не менее десяти лет. Каждое дерево оказывает городу экологические услуги на десятки тысяч долларов, поглощая загрязняющие вещества и улучшая микроклиматические показатели».
Обратившись к важности тутового дерева, К. Варданян отметила, что это дерево, характерное для сухого климата, поскольку не нуждается в орошении, не болеет никакими болезнями.
По словам эксперта, по части поглощения пыли и ультрафиолетового излучения тутовое дерево уступает только платану восточному.
«В мире происходят климатические изменения, наблюдается сокращение объемов воды. Мы не имеем права трогать эти виды деревьев, корневые системы которых обеспечивают нормальное функционирование листвы. Нельзя трогать тутовые деревья. Сегодняшняя проблема Еревана заключается не в тутовых деревьях, а сохранении уже имеющихся зеленых территорий, и увеличении их в несколько раз», – подчеркнула она.