Քաղաքական 17:36 27/06/2023 Հայաստան
«Երբ որ Տեր-Պետրոսյանի հետ հանդիպում էր եղել իմ վարչապետ դառնալուց հետո՝ 2018 թվականին, հետագայում, երբ որ հարց եղավ պատերազմից հետո, թե ինչ է ինքը ինձ ասել, ես ասեցի՝ ասել է հողերը տուր, իրենք էլ հերքեցին»,- 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Շարունակելով իր խոսքը՝ նա նշեց. «Դա էլ այդտեղ փակեցին, գոնե հիմա հնարավորություն կունենայի ասելու, գոնե Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ասել է՝ տուր, բայց դա էլ հերքեցին իրանք, ես սուտ դուրս եկա, փաստորեն ինքն էլ չի ասել տենց բան, հիմա էլ տեսնում ենք, որ իրենք 1997 թվականի մի տարբերակ ունեին, որն ուրիշ տարբերակ էր։ Շատ լավ, եղբայր, լուծեիք»։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանի այն հայտարարությանը, թե «1997 թվականի փուլային տարբերակում տարածքային ամբողջականության մասին ընդհանրապես խոսք չկա, իսկ ԼՂ-ն ստանում էր հետաքրքիր միջանկյալ ստատուս, համարվում էր Ադրբեջանի հետ իրավահավասար կողմ և՛ խաղաղության փաստաթղթի ստորագրման իմաստով, և՛ Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշման առումով, և ասել, որ 1993 թվականի ՄԱԿ-ի բանաձևերով փակվել էր  այս լուծումը՝ դա ուղղակի սուտ է»։ Փաշինյանը Լևոն Զուրաբյանին խորհուրդ տվեց կարդալ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի 1997 թվականի նոյեմբերի 1-ի «Պատերազմ, թե խաղաղություն. Լրջանալու պահը» հոդվածը։

Политика 19:38 27/06/2023 Армения
Пашинян: В 2018 году Тер-Петросян сказал мне сдавать земли, потом они открестились от этого и вышло, что я солгал
«После вступления в должность премьер-министра в 2018 году я встретился с первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном. И в дальнейшем, когда после войны мне задали вопрос, что он мне говорил, я ответил: сказал – сдай земли. Но они открестились от этого», – заявил на заседании Следственной комиссии Национального Собрания Армении по изучению обстоятельств развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года 44-дневной войны Никол Пашинян.
Продолжая, Н. Пашинян отметил: «Так и закрыли тему, иначе сейчас у меня хоть была бы возможность сказать, что хотя бы Левон Тер-Петросян говорил мне сдавать. Но открестились от этого, вышло, что я лгу.  Фактически, вышло, что он не говорил и этого, и в 1997 году у них был вариант, который отличался от этого. Прекрасно, друзья, так решили бы».
Никол Пашинян обратился также к заявлению зампредседателя Армянского национального конгресса (АНК) Левона Зурабяна о том, что «в поэтапном варианте 1997 года не было и речи о территориальной целостности Азербайджана, а Нагорный Карабах получал интересный промежуточный статус, считался равноправной с Азербайджаном стороной и в плане подписания мирного документа, и в плане определения окончательного статуса Карабаха, а заявление о том, будто это решение было закрыто резолюциями ООН 1993 года, просто ложь».
Пашинян посоветовал ему прочитать статью Левона Тер-Петросяна от 1 ноября 1997 года: «Война или мир: время призадуматься».