Հասարակություն 14:24 08/08/2023 Հայաստան
Սպասվող շոգ եղանակի պայմաններում պետք է իմանալ ճիշտ, կանխարգելիչ վարվելակերպի կանոնները։ Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նունե Բակունցը։
Նշենք, որ օգոստոսի 10-13-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևանում և Արարատյան դաշտավայրում սպասվում է մինչև +40-42 աստիճան տաքություն։
Նունե Բակունցը մեկ անգամ ևս հիշեցրեց, որ պետք է շատ ջուր խմել՝ օրական 2.5-3 լ, քանի որ շոգին օրգանիզմը ջրազրկվում է, ջրի հետ կորցնելով աղեր և սպիտակուցներ։
Ինչ վերաբերում  է սիրտանոթային հիվանդություններ ունեցողներին և հղի կանանց, մասնագետն ասաց, որ նրանք պետք է անպայման խորհրդակցեն իրենց բժշկի հետ, բայց միևնույն է պետք է ջրի քանակն ավելացնել։ Իսկ այն մարդիկ, որոնք ամեն օր դեղեր են ընդունում, ըստ նրա, չպետք է խախտեն դեղորայքի ընդունման ժամանակացույցը։
Նունե Բակունցի խոսքով՝ պետք է բացառել շաքար պարունակող  ըմպելիքները, դրա փոխարեն կարելի օգտագործել թան, քանի որ այն  իդեալական լրացնում է օրգանիզմում աղերի, սպիտակուցների և ջրի կորուստը։
«Կոֆեին պարունակող խմիչքները տաք և սառը վիճակում առաջարկում ենք պակասեցնել, չնայած դրանք կարճատև թարմացնող էֆեկտ ունեն, սակայն հյուծում են օրգանիզմը»,- ասաց նա։
Նուն Բակունցը հորդորեց ժամը 12։00-18։00-ն ընկած ժամանակահատվածում հնարավորինս չլինել դրսում, կամ առնվազն չլինել ուղիղ արևի ճառագայթների տակ։
Ուլտրամանուշակագույն ճառագայթներից պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ է արևային ակնոցներ, բաց գույնի ազատ հագուստ կրել, գլխարկներ դնել։
Մասնագետը նաև նշեց, որ ձուկ և կաթնամթերք օգտագործելիս անհրաժեշտ է պահպանել ջերմաստիճանային ռեժիմը, որպեսզի դրանք չփչանան։ Ինչ վերաբերում է սնունդին, Նունե Բակունցն ասաց, որ հնարավորինս պետք է խուսափել ճարպոտ սնունդ և կրեմով քաղցրավենիք օգտագործելուց:
Նրա խոսքով՝ շոգ ժամերին անհրաժեշտ է ուտել միրգ և բանջարեղեն, դյուրամարս ուտելիք փոքր չափաբաժիններով։
«Շոգ ժամերին չպետք է մնալ կայանված մեքենաներում։ Եթե ինչ-որ մեկին սպասում եք, ապա մեքենայից դուրս եկեք և դրսում սպասեք։ Հատկապես հիշեք, որ չի կարելի կայանված մեքենաների մեջ թողնել երեխաներին ու կենդանիներին, քանի որ դա կարող է նույնիսկ անդառնալի հետևանքներ ունենալ»,-  ասաց մասնագետը։

Здоровье 15:15 08/08/2023 Армения
В условиях предстоящей жары следует знать правила правильного, профилактического поведения. Об этом на пресс-конференции сообщила заместитель генерального директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Нуне Бакунц.
Отметим, что в период с 10 по 13 августа в Ереване и Араратской долине ожидается температура до +40-42 градусов.
Нуне Бакунц вновь напомнила, что следует пить много воды: ежедневно по 2.5-3 литра, поскольку в жару организм обезвоживается, теряя вместе с водой соли и белки.
Что касается людей с сердечно-сосудистыми заболеваниями и беременных, специалист отметила, что они обязательно должны проконсультироваться с врачом, но в то же время следует увеличить количество употребляемой воды. А те люди, которые каждый день принимают лекарства, по её словам, не должны нарушать график приема лекарств.
По словам Н. Бакунц, следует исключить напитки с содержанием сахара, вместо этого можно употреблять тан, поскольку этот напиток прекрасно восполняет потерю солей, белков и воды в организме.
«Мы предлагаем сократить употребление горячих и холодных напитков с кофеином, хотя они и обладают кратковременным освежающим эффектом, но истощают организм», – отметила она.
Нуне Бакунц призвала как можно меньше находиться на улице с 12:00 до 19:00 или хотя бы не находиться под прямыми солнечными лучами.
Для защиты от ультрафиолетового излучения необходимо носить светлую свободную одежду, носить головные уборы, солнцезащитные очки и пользоваться защитным кремом.
Специалист отметила также, что при употреблении рыбы и молочной продукции следует соблюдать температурный режим, чтобы данные продукты не испортились, избегать употребления жирной пищи и десертов с кремом.
По словам Н. Бакунц, в жаркое время следует есть фрукты и овощи, легкоусвояемую пищу в небольшом количестве.