Քաղաքական 11:55 09/09/2023 Հայաստան
Գալեյանի ձերբակալությունը ևս ցույց տվեց, որ իշխանությունն այլանդակության իրականացնելիս որևէ բանի առաջ կանգ չի առնում. Պատգամավոր
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրի դիմաց, չնայած անձրևոտ եղանակին, բազմամարդ է։ Մարդիկ եկել են իրենց աջակցությունը հայտնելու արցախյան պատերազմում զոհված Մխիթար Գալեյանի հորը՝ Գարիկ Գալեյանին, որին երեկ ձերբակալել են։
«Իշխանությունն այլանդակություն իրականացնելիս, հանրային կամ քաղաքական ակտիվություն նվազեցնելիս  որևէ բանի առաջ կանգ չի առնում, և սա այդ դրսևորումներից մեկն է»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա հիշեցրեց, մի փուլում եղել է զինվորականների, հաջորդ փուլում քաղաքական գործիչների, հիմա էլ Գարիկ Գալեյանի նկատմամբ է հետապնդում իրականացվում։
«Գարիկը նաև ներկայացնում է «Որդիների կանչ» ՀԿ-ն, որը դաշտում բավականին ակտիվ է, բացի այդ որպես քաղաքացի հստակ դիրքորոշում ունեն, ինչն իշխանություններին դուր չի գալիս»,-ասաց նա։
Պատգամավորն ասաց, որ Գալեյանի ու նրա բախտակից ընկերների պայքարը դրվագային չէ, նրանք հետևողական են իրենց գործում։
«Վստահ եմ, որ այս ձերբակալությունը Գարիկի, նրա գափարակից ընկերների, իրենց կազմակերպության հետագա ակտիվության վրա որևէ ազդեցություն չի թողնի»,-ասաց նա։

Politics 14:05 09/09/2023 Armenia
The arrest of Garik Galeyan, whose soldier son Mkhitar was killed in the 2020 Artsakh war, sparked a protest in Yerevan on Saturday.
Galeyan was taken into police custody on Friday on suspicion of illegal drug acquisition, possession and sale. He is a member of the Call of Sons NGO critical of the Armenian government.
Despite the rainy weather, many people, including opposition figures, gathered outside the Shengavit District Court of General Jurisdiction in Yerevan in a show of support for the man as the court began hearing a motion to keep him in pre-trial custody.
Opposition Pativ Unem faction MP Tigran Abrahamyan blasted the Armenian authorities for the arrest of the fallen soldier’s father as he spoke to reporters outside the court building.
“The authorities stop at nothing in their attempts to suspend public or political activity,” the MP said, calling Galeyan’s arrest political persecution.
"I believe the arrest won’t affect the further activity of Garik, his like-minded fiends and their organization," he added.