68 տարեկանում մահացել է դերասան Սամվել Սարգսյանը
Կյանքից հեռացել է դերասան Սամվել Սարգսյանը։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանի թատերական գործիչների միությունից։
«Խորը ցավով հայտնում ենք, որ կյանքից հեռացել է դերասան Սամվել Սարգսյանը։
Մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում Ս. Սարգսյանի հարազատներին և գործընկերներին»,- նշում են ՀԹԳՄ-ից։
Ընդամենը հաշված օրեր անց նա կդառնար 68 տարեկան:
Սամվել Սարգսյանը ծնվել է 1955թ. սեպտեմբերի 18-ին, Երևանում: 1971թ. ավարտել է Երևանի թիվ 129 միջնակարգ դպրոցը: 1971-75թթ սովորել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտի դերասանական բաժնում՝ Հրաչյա Ղափլանյանի արվեստանոցում: 1976-88թթ աշխատել է Լենինականի պետական դրամատիկական թատրոնում (այժմ` Գյումրիի Վ.Աճեմյանի անվան), 1990-ականներին շուրջ 8 տարի` Երևանի Գ.Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում` որպես դերասան:
Կերտել է մի շարք դերեր բազմաթիվ ներկայացումներում՝ Պ.Ջակոմետտիի «Ոճրագործի ընտանիքը» (Կորրադո), Ա.Դյումայի «Քին» (Քին), Ռ.Քիփլինգի «Մաուգլի» (Մաուգլի), Ա.Աղասարյանի «Փրկեք մեր հոգիները» և այլն: Նկարահանվել է «Մեր մանկության տանգոն» (1984թ.), «Մարիամ» (2005թ.), «Հարսնացուն կրկեսից» (2011թ.) և այլ ֆիլմերում:
2008-11թթ աշխատել է «Արմենիա» հեռուստաընկերությունում, որտեղ խաղացել է «Կյանքի գինը» (2009թ.), «Վերադարձ» (2010թ.) հեռուստասերիալներում: 2005-08թթ բնակվել է ԱՄՆ-ում, որտեղ բեմադրել է ներկայացումներ հայ հանդիսատեսի համար: Երևանի Խորեոգրաֆիայի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ու գլխավոր ռեժիսորն է:

Культура 10:36 12/09/2023 Армения
Ушел из жизни актер Самвел Саркисян. Об этом сообщили в пресс-службе Союза театральных деятелей Армении.
«С глубокой скорбью сообщаем, что ушел из жизни актер Самвел Саркисян.
Выражаем глубокие соболезнования родственникам и коллегам С.Саркисяна», – говорится в сообщении Союза театральных деятелей Армении.
Всего через несколько дней Саркисяну исполнилось бы 68 лет.
Самвел Саркисян родился 18 сентября 1955 года в Ереване. Окончил Ереванский художественно-театральный институт (1975). В 70-е -80-е  годы был актерем Ленинаканского драматического театра.
В 90-е – актер Ереванского академического театра им. Г. Сундукяна.
Сыграл в многочисленных спектаклях, снялся в фильмах «Танго нашего детства» (1984), «Мариам» (2005), «Невеста из цирка» (2011) и других картинах.
С 2008 по 2011 год работал на телекомпании «Армения», где сыграл в сериалах «Цена жизни» (2009), «Возвращение» (2010). В 2005-2008 жил в США, где ставил спектакли для армянских зрителей.
Являлся художественным руководителем и главным режиссером Ереванского государственного театра хореографии.