Քաղաքական 10:17 04/10/2023 Հայաստան
«Սույն թվականի սեպտեմբերի 19-ից-20-ը Ադրբեջանի կողմից իրականացված զինված լայնածավալ ագրեսիայի արդյունքում Արցախի Հանրապետության մի շարք հուշարձաններ հայտնվեցին վտանգի գոտում և ոչնչացման ուղիղ սպառնալիքի տակ։
Ժառանգության հանդեպ անհանդուրժող վերաբերմունքի հերթական դրսևորումը գրանցվեց  սեպտեմբերի 27-ին,  երբ ադրբեջանցի զինվորականները Մարտակերտ-Քարվաճառ մայրուղուց ուղիղ նշանառությամբ կրակ բացեցին  Չարեքտար վանքի ուղղությամբ։
Չարեքտարի վանքը Թարթառի վերնահովտի նշանավոր հոգևոր կենտրոններից մեկն էր: Հիմնական կառույցները վերաբերում են 12-14-րդ դարերին, պահպանվել են նաև բազմաթիվ խաչքարեր և արձանագրություններ: Մեր կայքն այս հուշարձանի ամբողջական նկարագրությունը կներկայացնի մոտ ժամանակներս:
Օկուպացված տարածքում պարտադիր է մշակութային արժեքների հանդեպ հարգանքը, իսկ ժառանգության նկատմամբ հաշվեհարդարն ու բռնագրավումն արգելվում են։
Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիայի 1999 թվականի երկրորդ արձանագրությունն իր 9-րդ հոդվածով արգելում է մշակութային արժեքների ոչնչացման գործողությունները թշնամու վերահսկողության տակ գտնվող  տարածքներում։
Հույժ կարևոր է ընդգծել այն հանգամանքը, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը հաստատել է, որ օկուպացված տարածքներում գործող օրենքները՝ ներառյալ մշակութային արժեքների պաշտպանության դրույթները, ձեռք են բերել միջազգային սովորութային իրավունքի (infra Jurisprudence) կարգավիճակ, այսինքն՝ գործում են որպես համընդհանուր և անշրջանցելի կանոն ու պարտադիր են բոլոր պետությունների համար»։

Society 13:46 04/10/2023 NKR
The Charektar Monastery and several other monuments in Artsakh (Nagorno-Karabakh) are at risk of destruction following its violent seizure by Azerbaijan, the Artsakh Monument Watch warns.
“In the wake of Azerbaijan’s large-scale military aggression on September 19-20, several monuments in the Artsakh Republic are in danger, facing an imminent threat of destruction,” the watchdog said in a statement.
The Monument Watch highlighted that the Azerbaijani military opened fire on the Charektar Monastery from the Martakert-Karvachar highway on September 27.
The Charektar Monastery is one of the best-known monastic complexes of the Martakert region. It is located on a hill, on the right banks of the Trtu (Tartar) River. The origin of the monastery's name is unknown. The Holy Mother of God Church of the monastery was constructed in 1260. Unfortunately, the monastery is presently in ruins. There are khachkars and gravestones with historically-significant inscriptions in the vicinity.