Առողջություն 11:55 10/10/2023 Հայաստան
Հայաստանում ապաստանած փախստական երեխաների մոտ նկատվում են սուր հոգեբանական սթրեսի նշաններ. փաստում են ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ աշխատող սոցիալական աշխատողները, որոնք հատուկ աջակցություն են ցուցաբերում վերջին շաբաթների ընթացքում իրենց տները լքած երեխաներին և նրանց ընտանիքներին:
Գորիսում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի երկու ապահով անկյուններում աշխատող սոցիալական աշխատողները, որոնք օրական սպասարկում են մինչև 300 երեխայի, հայտնել են, որ նրանք անհանգստության, վախի և զայրույթի զգացումներ ունեն, որոնք դրսևորվում են մղձավանջներով, գիշերամիզությամբ և անսփոփելի լացով: Որոշ երեխաներ մեկուսացել են բոլորից, դարձել են անհաղորդ, անկարող են արտահայտել զգացմունքները կամ ըմբռնել պատահածը:
Ավելի քան 30,000 հայ երեխա է Հայաստան ապաստանել երկու շաբաթ առաջ իրենց համայնքներում սկսած ռազմական գործողություններից ի վեր: Ի լրումն տեղահանության, այս երեխաները շարունակաբար բաց են թողել դասերը և ապրել են վտանգավոր, ոչ ապահով միջավայրում, և ինչպես պատմում են ընտանիքները, նոր հարձակումների վախի պարբերական զգացումով:
«Մենք հիմա տեսնում ենք, թե որքան շատ են տուժել այս երեխաները: Տեղահանումները և ռազմական գործողությունները, որոնք զուգորդվել են զրկանքներով, մեծապես ազդել են նրանց ֆիզիկական և հոգեկան առողջության, ինչպես նաև հոգեբանական բարեկեցության վրա: Երեխաները տարիներ շարունակ կրելու են այս անասելի տխրեցնող իրադարձությունների հետևանքները, եթե շարունակական աջակցություն չստանան», - նշել է Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը:
«Հոգեկան առողջության համաշխարհային օրվա խորհրդով, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը կոչ է անում համապատասխան ներդրումներ կատարել հոգեկան առողջության և երեխաների հոգեսոցիալական աջակցության ուղղությամբ՝ հենվելով առողջապահական, սոցիալական պաշտպանության և կրթական համակարգերի վրա: Սա հավասարապես կարևոր է ոչ միայն վաղ հայտնաբերման և անհապաղ աջակցության տեսանկյունից, այլև երկարաժամկետ հեռանկարում, քանի որ ընտանիքները շարունակելու են բախվել կորստի զգացմանը և հետտրավմատիկ սթրեսի հետ»:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ն աշխատում է համայնքներում Հայաստանի կառավարության և այլ գործընկերների հետ՝ օգնելու փախստական երեխաներին ստանալ անհրաժեշտ խնամք և ծառայություններ՝ հաղթահարելու իրենց առջև ծառացած մարտահրավերները: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը վերապատրաստում է առաջնագծում աշխատող մասնագետներին՝ հոգեբանական առաջին օգնություն և հոգեսոցիալական աջակցություն ցուցաբերելու համար: Առողջապահության նախարարության հետ միասին ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը ձևավորել է շարժական մանկաբուժական թիմեր, որոնք հնարավորություն կտան ամբողջ երկրում սկրինինգների միջոցով բացահայտել և արձագանքել հոգեկան առողջության կարիքներին:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը 12,6 միլիոն ԱՄՆ դոլարի հավաքագրման կոչ է անում՝ հետագա վեց ամիսների ընթացքում կարևոր ծառայությունների, այդ թվում՝ կրթական, երեխաների պաշտպանության, առողջապահական, սնուցման, ինչպես նաև սանիտարահիգիենիկ պայմանների ապահովման համար:

Health 15:30 10/10/2023 Armenia
Refugee children arriving in Armenia from Artsakh (Nagorno-Karabakh) are showing signs of severe psychological distress, according to reports from UNICEF-supported social workers providing specialised care to children and families who have fled their homes in recent weeks.
Social workers operating in two safe spaces that UNICEF established with partners in Goris, which can serve up to 300 children daily have reported that children are dealing with intense feelings of sadness, anxiety, fear and anger, manifesting in nightmares, bedwetting, and inconsolable crying. Others have shut down and become detached, leaving them unable to express emotions or connect with the situation around them.
More than 30,000 ethnic Armenian children have arrived in Armenia since the escalation of hostilities in their home communities two weeks ago. In addition to displacement, children arriving in Armenia have not been able to access quality education continuously and have lived in an unsafe or insecure environment with families reporting the fear of attacks.
“We are now seeing the extent to which these children have suffered. Displacement and hostilities, compounded by deprivation have wreaked havoc on their physical and mental health and psychological well-being. Without sustained support, children are at risk of bearing the effects of these deeply distressing events for years to come,” said Christine Weigand, UNICEF Armenia Representative.
“As we come together to mark World Mental Health Day, UNICEF calls for adequate investment in mental health and psychosocial support for children through the health, child protection and education systems. This is equally important not only in terms of early identification and immediate support but also in the long run as families will continue to deal with loss and post-traumatic stress.”
UNICEF is on the ground, working with the Government of Armenia and other partners to help refugee children access the care and support they need to overcome the challenges they have faced. UNICEF is training and supporting front-line professionals to provide psychological first aid and psycho-social support. Together with the Ministry of Health, UNICEF has formed mobile pediatric teams to enable wider outreach across the country to ensure screenings to identify and respond to mental health needs.
UNICEF is appealing for US $ 12.6 million to provide critical services including education, health, child protection, nutrition and water, sanitation and hygiene in the first six months.