Առողջություն 20:28 13/10/2023 Աշխարհում
Հոկտեմբերի 7-ից Գազայում հարվածների հետևանքով զոհվել է 11 բուժաշխատող, վնասվել են շտապօգնության 20 մեքենա և 19 բուժհաստատություն, Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) խոսնակ Տարիկ Ժազարևիչը։
«Գազայի հատվածում 34 հարձակում է եղել առողջապահության վրա, որի հետևանքով զոհվել է 11 հերթապահ բուժաշխատող, 16-ը վիրավորվել է, իսկ 20 շտապօգնության մեքենա և 19 առողջապահական հաստատություն վնասվել է: ԱՀԿ-ի կողմից աջակցվող Գազայի արտակարգ իրավիճակների օպերատիվ կենտրոնը լուրջ վնասներ է կրել», - ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ,  ասել է նա:
Ժազարևիչը հավելել է, որ Գազայի յոթ հիմնական հիվանդանոցներից վեցը միայն մասամբ են գործում, իսկ հյուսիսում գտնվող Բեյթ Հանուն հիվանդանոցը չի գործում նրա շրջակայքում ավիահարվածների պատճառով, որոնք վնասել են այն և շրջակա ճանապարհները։

Здоровье 20:36 13/10/2023 В мире
С 7 октября в результате ударов по Газе погибли 11 медицинских работников, получили повреждения 20 машин скорой помощи и 19 медицинских учреждений, заявил на брифинге в Женеве пресс-секретарь Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тарик Жазаревич. Его цитирует РИА Новости
"С начала нынешнего наступления в секторе Газа было совершено 34 нападения на здравоохранение, в результате которых 11 дежурных медицинских работников погибли, 16 получили ранения, пострадали 20 машин скорой помощи и 19 медицинских учреждений. Центру чрезвычайных операций в Газе, работающему при поддержке ВОЗ, был нанесен серьезный ущерб", - сказал он.
Жазаревич добавил, что шесть из семи основных больниц в Газе функционируют лишь частично, а больница Бейт-Ханун на севере не функционирует из-за авиаударов по ее окрестностям, в результате которых ей и прилегающим дорогам был нанесен ущерб.