Քաղաքական 10:30 14/10/2023 Հայաստան
«Արցախի նախագահի հրամանագիր` մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը, պետական հիմնարկների և կազմակերպությունների լուծարման, և Հանրապետության գոյության դադարեցման վերաբերյալ շատ քննարկվեց:
Այն, որ այդ հրամանագիրը աբսուրդի ժանրից էր և, առհասարակ, նման հրամանագիրը չէր էլ կարող օրինական լինել, նույնիսկ քննարկման առարկա չէ:
Նման որոշում կայացնողը ևս գիտեր, որ դա մեղմ ասած ոչ մի ուժ չունեցող հրամանագիր է և մինչև դրա կազմումն ու մշակումը քննարկվել էր դա չեղարկելու ճանապարհները:
Ադրբեջանում ևս հասկանում են, որ այս հրամանագիրն Արցախի հարցը չի փակում, այն միայն քարոզչական նպատակների ու հոգեբանական գերակայության համար է:
Ի՞նչ կլիներ, եթե այդ պահին, առհասարակ, Արցախի իշխանությունը հրաժարվեր իրեն պարտադրված հրամանագիրը ստորագրելուց:
Ադրբեջանը սպառնում էր զորքերը մտցնել Ստեփանակերտ և մայրաքաղաքից մեկուսացված Մարտունու, Մարտակերտի, Ասկերանի շրջաններ, որտեղ դեռ 100 հզ-ից ավելի մարդ կար:
Մեզ` Արցախում չգտնվածներիս համար, դժվար է պատկերացնել, թե ինչ կլիներ, եթե ադրբեջանական զորքերը մինչև խաղաղ բնակիչների բռնի տեղահանումը մուտք գործեին Ստեփանակերտ և մյուս բնակավայրեր:
Այս տեսանկյունից արցախցին ինքը միայն օբյեկտիվ գնահատական կարող է տալ ստեղծված իրավիճակին, ադրբեջանական պարտադրված շանտաժին և որպես դրա հետևանք` նախագահի հրամանագրին:
Բարոյական տեսանկյունից, այս պահին բարդ է արցախցու փոխարեն այս կամ այն պնդումն անել, որովհետև իրավիճակի ողբերգությունն ու դրա դրսևորումներն ակնհայտ էին:
Ինչևէ, հայտնի հրամանագիրը մի կողմից թղթի կտոր է, սակայն պետք է դիտարկել դրա չեղարկման հնարավորությունը, տարբերակներն ու այդ որոշման քաղաքական, ռազմական և մնացած գործոնները»:

Политика 11:47 14/10/2023 Армения
Тигран Абрамян: Что было бы, если бы в тот момент власти Арцаха вообще отказались от подписания навязанного им Азербайджаном указа?
«Указ президента Арцаха от 28 сентября, в соответствии с которым все госучреждения распускаются, с 1 января 2024 года Республика Арцах прекращает свое существование, стал предметом активных обсуждений.
То, что данный указ был из жанра абсурда, и что, вообще, подобный указ и не мог быть законным, даже не подлежит обсуждению.
Принимающий такое решение также знал, что это, мягко говоря, не имеющий какой бы то ни было силы указ, и до его составления и выработки обсуждались пути его аннулирования.
В Азербайджане также понимают, что данный указ не закрывает вопроса Арцаха, он лишь для пропагандистских целей и психологического доминирования.
Что было бы, если бы в тот момент власти Арцаха вообще отказались от подписания навязанного им указа?
Азербайджан угрожал ввести войска в Степанакерт и изолированные от столицы Мартунинский, Мартакертский, Аскеранский районы, где еще оставалось более 100 тысяч человек.
Нам, не находившимся в Арцахе, трудно представить, что произошло бы, если бы азербайджанские войска вторглись в Степанакерт и другие населенные пункты до насильственного перемещения мирного населения.
С этой точки зрения лишь сами арцахцы могут дать объективную оценку создавшейся ситуации, шантажу со стороны Азербайджана и, как следствие, указу президента.
С моральной точки зрения в данный момент сложно делать то или иное утверждение за арцахцев, поскольку трагизм ситуации и ее проявления были очевидны.
Так или иначе, известный указ, с одной стороны, лишь кусок бумаги, но следует рассмотреть возможность, варианты его аннулирования, а также политические, военные и другие факторы этого решения».