Հասարակություն 11:40 22/12/2023
Ձկնաբույծները կրկին բողոքի են դուրս եկել։ Նրանք միակողմանի փակել են Հրազդան մարզադաշտից Հաղթանակի կամուրջ տանող հատվածը և քայլերթով շարժվել են դեպի կառավարութան շենք՝ հանդիպելու Նիկոլ Փաշինյանի կամ փոխվարչապետի հետ։ Նրանք պահանջում են չեղարկել ԱԺ-ում ընդունված ձկնաբուծական տնտեսությունների վերաբերյալ օրենքը:
«Մենք պահանջել ենք հանդիպում՝ բացատրելու մի պարզ բան՝ փակել թափվող ջրերը, որը հազարավոր լիտրեր է, նոր անցնեն մեզ։ Ասում են չէ՝ դա պետք է թափվի, ձերը պետք է փակվի։ Տրամաբանություն չենք տեսնում դրա մեջ և ուզում ենք հասանելի դարձնել այն մարմիններն, որոնք տեղյակ չեն։
969 ապօրինի հոր կա, փակեք, անցնենք մերը»,- ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Հիշեցնենք՝ խորհրդարանում նոյեմբերի 22-ին երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունվել է Ջրային օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը, ըստ որի՝ Հայաստանի ձկնաբուծական տնտեսությունները, որոնք ջուր են ստանում ստորգետնյա հորատանցքերից, պետք է օգտագործեն միայն ջրի շրջանառության խնայող համակարգեր։
Ինչպես օրինագիծը ներկայացնելիս հայտարարել է շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը, նման համակարգերը պետք է թույլ տան վերաօգտագործել ջրի առնվազն 40 տոկոսը:

Общество 15:29 22/12/2023 Армения
Участники акции односторонне перекрыли движение на участке дороги, ведущей от стадиона «Раздан» к мосту Победы в Ереване, направившись шествием к зданию правительства Армении – с намерением встретиться с Николом Пашиняном или с кем-то из вице-премьеров республики.
Армянские рыбоводы требуют отменить принятый парламентом Армении закон о рыбоводных хозяйствах.
Участники акции считают, что сперва нужно закрыть незаконно действующие скважины артезианской воды. По их заверению только в Араратской области 969 незаконных скважин, но власти закрывают на это глаза.
«Мы потребовали встречи, чтобы объяснить одну простую вещь: Пусть перекроют эти источники, ведь потери составляют тысячи литров воды, потом только перейдут к нам. Нам же говорят: нет, они остаются, ваши хозяйства закрываются. Не видим в этом логики», – сказал один из участников акции.
Напомним, Национальное Собрание 22 ноября во втором чтении и полностью приняло поправки в Водный кодекс РА, согласно которым рыбоводные хозяйства Армении, получающие воду из подземных скважин, должны будут использовать только экономные системы циркуляции воды. Как заявил при представлении законопроекта министр окружающей среды Акоп Симидян, такие системы должны позволять повторно использовать не менее 40% воды.
Газета «Голос Армении» пишет: «Властная свора продолжает выступать с шокирующими заявлениями, и делает это хладнокровно,...