Քաղաքական 17:20 06/01/2024 Հայաստան
Եթե այսօր Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը վստահ լինի՝ կարճատև և իր համար նվազ կորուստներով պատերազմով կնվաճի Հայաստանը, կսանձազերծի նման պատերազմ
«Հայկական հանրային մտքի կոպտագույն և վտանգավոր սխալն այն է, որ թշնամու հետ պատերազմից, իբր, խուսափելու միջոց է դիտարկվում տարածքային զիջումը, փաստաթուղթը, բանակցությունը, «միջազգային հանրության» արձագանքը և նման այլ մոլորություններ»,- նման կարծիք է հայտնել իրանագետ Վարադան Ոսկանյանը։
Մինչդեռ, ըստ նրա, պատերազմից խուսափելու հիմնական եղանակն այդ պատերազմն անխտիր բոլոր մակարդակներում հաղթելուն պատրաստ լինելն է։
«Մանկամիտ է պետք լինել կասկածելու, որ, եթե հենց այսօր Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը վստահ լինի, որ կարճատև և իր համար նվազ կորուստներով պատերազմի միջոցով կնվաճի Հայաստանը, կամ մեր երկրի որևէ խոշոր հատված, այն կսանձազերծի նման պատերազմ։
Ուստի ելքը մեկն է՝ հնարավորին արագ և որակյալ կերպով ձևավորել պետություն-ամրոց Հայաստանը»,- գրել է Ոսկանյանը։

Политика 17:36 06/01/2024 Армения
Восканян: Главный способ избежать войны – готовность одержать победу в этой войне на всех уровнях без исключения
«Грубейшей и опасной ошибкой армянской общественной мысли является рассмотрение в качестве средства якобы предотвращения войны с врагом территориальных уступок, документа, переговоров, реакции «международного сообщества» и прочих подобных заблуждений», – такое мнение выразил заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
Между тем, по его словам, главный способ избежать войны – готовность одержать победу в этой войне на всех уровнях без исключения.
«Если сегодня же бакинский варварский режим будет уверен, что завоюет Армению или какую-либо крупную часть нашей страны путем краткосрочной войны и с минимальными потерями для себя, то он развяжет такую войну. Сомневаться в этом – наивно.
Посему выход – только один: как можно быстрее и качественнее построить государство-крепость Армению», – написал Восканян.