Քաղաքական 15:37 12/01/2024 Հայաստան
Միյատովիչ. Մինչ հնարավոր վերադարձը, պետք է ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին իրենց տներ, հարազատների գերեզմաններ այցելելու հնարավորություն տրվի
«Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է իրենց բանակցություններում կենտրոնանան մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա և ստեղծեն մարդու իրավունքների պաշտպանության ամուր երաշխիքներ հակամարտությունից տուժած բոլոր անձանց համար», - նշել է Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչը՝ հրապարակելով իր դիտարկումներն անցած տարվա հոկտեմբերի 16-23-ը Հայաստան և Ադրբեջան, Լեռնային Ղարաբաղ այցի արդյունքում։
ԵԽ-ից նշում են՝ սա առաջին դեպքն է տասնամյակների ընթացքում, երբ նման իրավապաշտպան առաքելությունը կարողացել է այցելել Ղարաբաղ։
Այցի պատճառը Ադրբեջանի կողմից  սեպտեմբերի վերջին Արցախից 101,000 մարդկանց բռնի տեղահանումն էր։ Այն հաջորդել է սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին,  մարդկանց տեղաշարժի և հիմնական ապրանքների, ծառայությունների և էներգակիրների հասանելիության երկարատև խափանումներին, որոնք զգացին իրենց մաշկի վրա արցախահայերը իննամսյա շրջափակման արդյունքում:
Նշվում է, որ Հայաստանում հանձնակատարը զրուցել է Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի հետ, որոնք գտնվում էին իշխանությունների տրամադրած ապաստարաններում։
Ստեփանակերտի բնակչության հեռանալուց հետո հանձնակատարը ականատես է եղել դատարկ փողոցների, լքված տարածքների, քաղաքացիական անձինք գրեթե չեն եղել։
«Իր լսածի և տեսածի հիման վրա հանձնակատարը եզրակացրել է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի վերջին Ղարաբաղի հայերը հայտնվեցին լքված վիճակում՝ առանց որևէ կողմի  հուսալի անվտանգության կամ պաշտպանության երաշխիքների, և  նրանց համար տնից հեռանալը միակ ողջամիտ տարբերակն էր»,-նշել է Միյատովիչը։
Ողջունելով Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը՝ Ղարաբաղի տարածաշրջանից ժամանած բոլոր կարիքավորներին առաջին տարրական օգնություն տրամադրելու ուղղությամբ, հանձնակատարն ընդգծել է, որ Հայաստան փախած արցախցիների և, մասնավորապես, խոցելի խմբերի ներկայացուցիչների համար  պետք է երաշխավորվի բոլոր անհրաժեշտ աջակցության հասանելիությունն անմիջական, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում:
«Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրները պետք է կենտրոնանան ֆինանսական աջակցության վրա՝ ապահովելու, որ տեղահանվածների և նրանց ընդունող բնակչության հումանիտար կարիքները լիովին բավարարվեն», - ավելացրել է հանձնակատարը:
Հանձնակատարն ընդգծել է, որ Հայաստանում վերջերս տեղահանված ղարաբաղցի հայերին պետք է հնարավորություն տրվի ապահով և արժանապատիվ վերդարաձի համար, ներառյալ ճկուն լուծումներ գտնելու միջոցով, մասնավորապես՝ կապված նրանց քաղաքացիության և իրավական կարգավիճակի, նույնիսկ եթե դա հիպոթետիկ է թվում այս պահին։
«Մինչ հնարավոր վերադարձը, պետք է անհապաղ ուղիներ գտնել, այդ թվում՝ անվտանգության երաշխիքներ հաստատել, որպեսզի ղարաբաղցի հայերը ժամանակավորապես մուտք գործեն իրենց տները, բնակության վայրերը, այցելեն գերեզմաններ, որտեղ թաղված են հարազատները: Ադրբեջանի իշխանությունների պարտականությունն է ապահովել, որ ղարաբաղցի հայերի թողած ունեցվածքը պաշտպանված լինի թալանից, գողությունից կամ տիրանալուց: Այն սակավաթիվ էթնիկ հայերը, ովքեր մնացել են Ղարաբաղի տարածաշրջանում, նույնպես պետք է օգտվեն մարդու իրավունքների պաշտպանությունից, պետք է ապահովել նրանց ազատ տեղաշարժը»,-նշել է Միյատովիչը։

Политика 16:21 12/01/2024 В мире
Дунья Миятович: До возможного возвращения карабахские армяне должны получить доступ к своим домам, возможность посетить могилы родных
Комиссар Совета Европы по правам человека Дунья Миятович опубликовала свои замечания по итогам своего визита в Армению и Азербайджан, а также Арцах с 16 по 23 октября 2023 года.
«Власти Армении и Азербайджана должны сосредоточить внимание на защите прав человека в своих мирных переговорах и установить надежные гарантии прав человека для всех лиц, пострадавших от конфликта», - заявила она.
«Визит последовал за массовым перемещением более 101 000 карабахских армян, бежавших в Армению всего за несколько дней в конце сентября 2023 года. Это последовало за военными действиями Азербайджана 19 и 20 сентября, последующим установлением Баку полного контроля над регионом и длительным нарушением передвижения людей и доступа к основным товарам, услугам и энергоносителям, с которыми столкнулись карабахские армяне в результате девятимесячной блокады дороги по Лачинскому коридору со стороны Азербайджана.
В Армении комиссар побеседовала с уехавшими карабахскими армянами, нашедшими убежище в предоставленных властями приютах. В Степанакерте (который азербайджанцы называют Ханкенди) после отъезда его населения Миятович стала свидетелем пустых улиц, заброшенных помещений и почти полного отсутствия признаков присутствия гражданского населения.
Комиссар на основании того, что она могла слышать и видеть, пришла к выводу, что в конце сентября 2023 года карабахские армяне оказались брошенными без каких-либо надежных гарантий безопасности или защиты со стороны какой-либо стороны и что для них покинуть свои дома было единственным разумным решением, доступным вариантом», – говорится в сообщении.
Приветствуя усилия властей Армении по предоставлению первой базовой помощи всем прибывшим из Карабаха нуждающимся, комиссар подчеркнула, что карабахским армянам, бежавшим в Армению, и в особенности тем, кто принадлежит к уязвимым группам, должны быть гарантированы доступ ко всей необходимой поддержке в непосредственной, среднесрочной и долгосрочной перспективах.
«Государствам-членам Совета Европы следует продолжать уделять внимание предоставлению финансовой поддержки, чтобы обеспечить полное удовлетворение гуманитарных потребностей перемещенных лиц и принимающего их населения», – добавила комиссар.
Комиссар подчеркнула, что недавно перемещенным в Армению карабахским армянам должна быть предоставлена возможность вернуться в безопасности и достоинстве – даже если для большинства на данный момент это кажется гипотетическим – в том числе путем поиска гибких решений, в частности,  это касается их гражданства и правового статуса.
«В ожидании возможного возвращения необходимо оперативно найти способы, в том числе путем установления гарантий безопасности, для того, чтобы карабахские армяне могли временно получить доступ к своим домам или местам обычного проживания, а также посетить кладбища, где похоронены их близкие», – подчеркивается в сообщении.
«Власти Азербайджана обязаны обеспечить защиту имущества, оставленного карабахскими армянами, от разграбления, кражи или захвата. Те немногие этнические армяне, которые остались в Карабахском регионе, также должны пользоваться всеми правами человека, в том числе нужно обеспечить им свободу передвижения», – отмечается в заявлении.