16:58 17/01/2024 Հայաստան
««Գոյը» գոյությո՞ւն ա ունենում, իր կազմակերպաիրավական ձևն ա միայն փոխվո՞ւմ։ Ի՞նչ է լինելու, կխնդրեմ՝ մանրամասնեք»,-ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին «Գոյ» թատրոնի ճակատագրի մասին հարց ուղղեց ՔՊ-ական պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը։
Նա ասաց՝ բողոքի ակցիաների ժամանակ դերասանները բարձրացնում են հարցեր ու խնդիրներ, որոնք նախարարության հայտարարությունների հետ հակասության մեջ են։
«Այո, մենք ունենք վերակազմակերպման պարզ գործընթաց»,-հայտարարեց ԱԺ ամբիոնին մոտեցած Ժաննա Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով, «Գոյ» թատրոնն իր խաղացանկով, իր ստեղծագործական ազատությամբ գործում է Սունդուկյան թատրոնի հովանու ներքո։
«Սա այն պարզ ճշմարտությունն է, որ մենք փորձում ենք փոխանցել և անընդհատ հանդիպում ենք տարբեր մանիպուլյացիաների, որոնց հիմքն ու իմաստը, անկեղծ ասած, շատ հասկանալի չի»,-ասաց Անդրեասյանը։
Նա հայտարարեց՝ որևէ բան տեղի չի ունենում «Գոյ» թատրոնի հետ որպես ստեղծագործական միավոր, խոսքը երկու ՊՈԱԿ-ների միավորման գործընթացի մասին է, որոնք գործում են մեկ շենքում։
«Ունենալու ենք մեկ ՊՈԱԿ, որի ներքո գործելու է «Գոյ» թատրոնը որպես ստեղծագործական առանձին միավոր և ստանալու է  հավելյալ հնարավորություններ»,-ասաց նա։
Ալեն Սիմոնյանը խնդրեց ևս մեկ հանդիպում ունենալ «Գոյ»-ի անձնակազմի հետ, որպեսզի միմյանց սխալ չհասկանան։

Культура 17:39 17/01/2024 Армения
«Театр «Гой» продолжает свое существование и меняется лишь его организационно-правовая  форма? Прошу представить подробности касательно того, что ждет театр», – обратился к министру образования, науки, культуры и спорта Армении Жанне Андреасян депутат НС от фракции партии власти «Гражданский договор» Сисак Габриелян.
Габриелян обратил внимание,  что в ходе протестов артисты театра «Гой» поднимают вопросы и проблемы, которые противоречат заявлениям министерства.
«Да, у нас простой процесс реорганизации», – заявила Жанна Андреасян, подойдя к трибуне НС.
По ее словам, театр «Гой» со своим репертуаром и с творческой свободой действует под патронажем театра имени Сундукяна.
«Это та простая истина, которую мы пытаемся донести и постоянно сталкиваемся с различными манипуляциями, смысл которых, честно говоря, не очень понятен», – сказала Андреасян.
Она заявила, что с театром «Гой» как с творческой единицей ничего не происходит, речь идет о процессе объединения двух государственных некоммерческих организаций (ГНКО), действующих в одном здании.
«У нас будет одна ГНКО, в рамках которой театр «Гой» как отдельная творческая единица и будет функционировать, получив дополнительные возможности», – сказала она.
Спикер НС Армении Ален Симонян попросил провести еще одну встречу с коллективом театра «Гой», в целях исключения недопонимания.