Հասարակություն 16:59 25/01/2024 Տարածաշրջան
Բլոկադան վերապրած 86-ամյա Գալինա Պետուխովան Հայաստանից մեկնում է Ռուսաստան՝ Լենինգրադի բլոկադայի վերացման 80-ամյակի առիթով
Լենինգրադի բլոկադան վերապրած Գալինա Պետուխովան Երևանից մեկնում է Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ հունվարի 27-ին նշելու են պաշարման վերացման 80-ամյակը։ ՏԱՍՍ-ի թղթակցի հետ զրույցում նա պատմել է, որ երբ Լենինգրադը շրջափակվել է թշնամու կողմից, ծնողները մահացել են, սակայն ինքը ողջ է մնացել սովի ու ցրտի պայմաններում, թեպետ թուլությունից այլևս չի կարողացել քայլել։
«Ես ծնվել եմ Լենինգրադում 1938 թվականին, արդեն 86 տարեկան եմ։ Ծնողներս բնիկ լենինգրադցիներ են, սովից մահացել են շրջափակման ժամանակ»,-պատմել է կինը։ Ծնողների մահից հետո նրան տեղափոխել են Սվերդլովսկի շրջանի մանկատուն, որն այժմ արդեն գոյություն չունի։
«1941 և 1942 թվականներն ապրել եմ սովի և ցրտի պայմաններում: Չորս տարեկան էի, այնքան թույլ էի, որ չէի կարողանում քայլել»,-շարունակել է պատմել պաշարումից փրկվածը:
Քաղցը դեռ երկար պետք է ազդեր աղջկա առողջության վրա։
«Մինչև հինգ տարեկան չէի քայլում մանկատանը, ոտքերս թույլ էին, կշռում էի շատ քիչ, գրեթե դիստրոֆիկ էի։ Երբ ես սկսեցի քայլել, երեխաները սկսեցին ծիծաղել, նրանք ինձ մորեխ էին ասում։ Բայց ոչինչ՝ լավ մարզիկ դարձա»,-ասել է Պետուխովան։
Լադոգայի վրա տեղի ունեցած ռմբակոծությունը, որի տակ ընկել էր մանկատան սանը, նույնպես դաջվել է նրա հիշողության մեջ։
«Հիշում եմ՝ մեզ բեռնատարով տեղափոխում էին Լադոգայով, երբ հանկարծ ուժեղ պայթյուն լսվեց։ Երբ ես բացեցի աչքերս, շուրջը լողում էին բազմաթիվ մանկական գլխարկներ»,- պատմում է պաշարումից փրկվածը:
Նրա խոսքով՝ Լենինգրադի պաշարման ժամանակ կռվել են ոչ միայն զինվորները, այլև երեխաները»։
Կինն առանձնահատուկ զգացումով է հիշում պաշարված Լենինգրադի սովը։
«Մանկատանը մեզ հաց տվեցին՝ սև ուղանկյուն հացը կտրելով փոքր կտորներով։ Ես երբեք նրա կողքի չոր կտորը չեմ ունեցել, բայց այնքան էի ուզում, որովհետև այն կկարողանայի ավելի երկար ծամել»:
«Ես արդեն երկու ծոռ ունեմ, և նրանց պատմում եմ այս մասին։ Նրանք հարցնում են, թե արդյոք դա իսկապես եղել է: Այո, այդ ամենը եղել է, և մենք պետք է հիշենք այն»,-հավելեց նա։
Կյանքն ու գործը պատերազմից հետո
Կնոջ խոսքով՝ Հայրենական մեծ պատերազմից հետո ավարտել է ընդամենը յոթ դասարան, քանի որ «պետք է ավերակներից բարձրացներ իր հայրենիքը»։
«Ինձ ուսումնարան ուղարկեցին, ես դարձա ջուլհակ։ Որպես լավագույններից մեկը՝ 1960-ականներին ինձ ուղարկեցին Հայաստան»,-ասաց նա։
Պետուխովան մնացել է Հայաստանում և ամուսնացել։ Իր աշխատանքի համար նա ստացել է Փառքի երկու շքանշան, Աշխատանքային կարմիր դրոշի շքանշան և այլ պարգևներ։ 2009 թվականին Սանկտ Պետերբուրգի Վասիլեոստրովսկի շրջանի վարչակազմի որոշմամբ նրան շնորհվել է «Պաշարված Լենինգրադի բնակիչ» կրծքանշանը։
Պաշարումը վերապրածն ընդգծել է, որ Ռուսաստանի նախագահը միշտ շնորհավորում է իրեն Հաղթանակի օրվա կապակցությամբ։ «Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինն ամեն տարի շնորհավորում է ինձ Հաղթանակի օրվա կապակցությամբ՝ ուղարկելով մեծ ծրարներ»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ ցանկանում է նորից տեսնել իր հայրենի քաղաքը Նևայում։ Հունվարի 24-ին, ըստ կնոջ, ՌԴ դեսպանատունը մեքենա է ուղարկել իրեն վերցնելու, ռուս դիվանագետները կուղեկցեն նրան օդանավակայան ու կդիմավորեն վերադարձին։
Լենինգրադի պաշարումից փրկված վեց մարդ է այժմ ապրում Հայաստանում։ Սակայն նրանցից միայն Գալինա Պետուխովան է Սանկտ Պետերբուրգ թռչում 2024 թվականին, մնացածներին առողջական վիճակը թույլ չի տալիս։

Общество 13:58 25/01/2024 В мире
86-летняя блокадница Галина Петухова летит из Армении в Россию в честь 80-летия снятия блокады Ленинграда
Ленинградская блокадница Галина Петухова отправляется из Еревана в Санкт-Петербург, где 27 января отметят 80-летие снятия блокады. В беседе с корреспондентом ТАСС она рассказала, что когда Ленинград находился во вражеском кольце, ее родители погибли, но сама она пережила голод и холод, хотя от слабости уже не могла ходить.
«Родилась я в Ленинграде в 1938 году, мне уже 86 лет. Мои родители - коренные ленинградцы, они умерли от голода во время блокады», - сказала женщина. После смерти родителей ее забрали в детский дом в Свердловском районе, который сейчас уже не существует. «1941 и 1942 годы я пережила в голоде и холоде. Мне было четыре года, я настолько ослабла, что не могла ходить», - продолжила блокадница.
Голод еще долго сказывался на здоровье девочки. «До пяти лет в детском доме я не ходила, ноги были слабы, я очень мало весила, чуть ли не дистрофиком была. Когда начала ходить, дети стали смеяться, кузнечиком меня звали. Потом ничего, стала спортсменкой хорошей», - рассказала Петухова.
В ее память врезалась и бомбежка на Ладоге, под которую попали воспитанники детского дома. «Помню, нас на грузовике перевозили через Ладогу, как вдруг раздался сильный взрыв. Когда я открыла глаза, вокруг плавало много детских панамок», - сказала блокадница. По ее словам, «во время Ленинградской блокады не только солдаты, но и дети воевали».
С особым чувством женщина вспоминает про голод в осажденном Ленинграде. «В детском доме нам хлеб выдавали - буханку черную. Так ее резали на маленькие кусочки, - рассказала она. - Мне ни разу горбушка не досталась, а я так хотела - ее же жевать дольше». «У меня уже двое правнуков, и я им об этом рассказываю», - продолжила блокадница. «Они спрашивают, неужели все это было. Да, все это было, и мы должны помнить об этом», - добавила она.
Жизнь и труд после войны
По словам женщины, после Великой Отечественной войны она окончила только семь классов, потому что «надо было родину из руин поднимать». «Направили меня в училище, стала ткачихой. Как одну из лучших меня в 1960-х отправили в Армению», - сказала она. В Армении Петухова осталась и вышла замуж. За свой труд она получила два ордена Славы, орден Трудового Красного знамени и другие знаки отличия. В 2009 году решением администрации Василеостровского района Санкт-Петербурга ей вручен знак «Житель блокадного Ленинграда».
Блокадница подчеркнула, что с Днем Победы ее всегда поздравляет президент России. «Владимир Владимирович Путин меня каждый год поздравляет с Днем Победы, большие конверты присылает», - сказала она, добавив, что хочет еще раз увидеть родной город на Неве. 24 января, по словам женщины, посольство России отправляет за ней машину, а российские дипломаты в аэропорту проводят ее и встретят по возвращении.
Шесть человек, переживших блокаду Ленинграда, сейчас проживают в Армении. Однако из них в Санкт-Петербург в 2024 году летит только Галина Петухова, остальным не позволяет здоровье.