Քաղաքական 09:55 09/03/2024 Տարածաշրջան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները, որոնք երկրում կանցկացվեն մարտի 31-ին, լինելու են իր համար վերջինը՝ հաշվի առնելով գործող օրենսդրությունը։
«Ինձ համար սա ավարտ է։ Այս ընտրություններն իմ վերջին ընտրություններն են օրենքով տրված լիազորությունների շրջանակում»,- Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ, նրա խոսքերն են մեջբերում տեղական հեռուստաալիքները։
Էրդողանն ասել է, որ այս ընտրությունների արդյունքներով գործերը կփոխանցվեն նրանց, ովքեր կղեկավարեն երկիրն իրենից հետո։

Politics 13:15 09/03/2024 Region
Turkish President Tayyip Erdogan said local elections scheduled for March 31 would be his last vote, Reuters reported on Friday, citing the state-run Anadolu news agency.
Erdogan, modern Turkey's most successful politician, has led the country for more than two decades. A winner of more than a dozen elections since 2002, Erdogan was re-elected for a five-year term during hotly contested elections in May 2023.
"This is a final for me, under the mandate given by the law this is my last election," Erdogan said. "The result that will come out will be the transferring of a legacy to my siblings who will come after me," he was cited as saying by Anadolu.