Մշակույթ 14:42 13/03/2024 Հայաստան
«Ես չեմ հիշում մի դեպք, որ ստորագրահավաքը փոփոխություն մտցրած լինի, բայց ամեն դեպքում սա քայլ է, առաջին քայլն է, որը ինչ-որ գործողությունների հերթականության սկիզբ կարող է լինել:  Եթե ստորագրահավաքը չօգնի, միշտ կան ավելի կտրուկ գործողություններ»,- Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիան այլ վայր տեղափոխելու դեմ ուղղված ստորագրահավաքի մասին ասաց երգիչ, դերասան Հայկ Պետրոսյանը, ով ևս միացել է դրան:
Ըստ Հայկ Պետրոսյանի, «ակադեմիական քաղաքը» լավ գաղափար է. «Ես երբ սովորում էի Փարիզում, այնտեղ կա նման բան, բայց դրա ռազմավարությունը, քայլերի հերթականությունը, մշակումը,  տեխնիկական և տրամաբանական հարցերը... Շատ բացեր կան, շըփ-թըփ, հաճեպ անելու բաներ չեն:
Վերջին ժողովի ժամանակ երաժշտագետ Մհեր Նավոյանը հրաշալի արտահայտվեց այդ մասին։ Տպավորիչ էր միտքը, որ վերջին անգամ Հայաստանում համալսարան փակվել է 15-րդ դարում, և ահա 6-7 դար անց կանգնած ենք նույն կոտրված տաշտակի առջև: Պատճառները շատ խորքային են։  Երևի պետք է ազգովի հասկանանք մշակույթի իրական կարևորությունը, տեղն ու դերը մեր կյանքում, մեր պետության պահպանման հարցում»։

Культура 17:22 13/03/2024 Армения
«Не помню ни одного случая, чтобы сбор подписей что-то изменил, но, в любом случае, это первый шаг, который может положить начало каким-то действиям. Если сбор подписей не поможет, всегда можно прибегнуть к более решительным действиям», – сказал о сборе подписей против переноса Ереванской государственной консерватории имени Комитаса  певец, актер Айк Петросян.
Предполагается, что Консерватория будет перенесена в строящийся близ Еревана академический городок, но не в качестве самостоятельного вуза. Концепцией академического городка предусмотрено 6 кластеров: классический, медицинский, технологический, образовательный, искусства и офицерский.
По мнению Айка Петросяна, идея академического городка сама по себе – хорошая. «Когда я учился в Париже, там было что-то подобное, но нельзя не отметить стратегию, последовательность шагов, разработку, технические и логические вопросы... Налицо много пробелов, спешка здесь не уместна.
Накануне вопрос обсуждался на собрании в Консерватории, в ходе которого музыковед Мгер Навоян замечательно высказался об этом. Впечатлила мысль о том, что в последний раз университет в Армении закрывали в 15 веке, а сегодня, 6-7 веков спустя, мы оказались у того же разбитого корыта. Причины очень глубинные. Возможно, нам следует понять реальную важность культуры, ее место и роль в нашей жизни, в сохранении нашего государства», – сказал он.